Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Moulding Expo se dočká dosud nejvyšší mezinárodní účasti

Moulding Expo se dočká dosud nejvyšší mezinárodní účasti


21.03.2019

Výrobci nástrojů, modelů a forem i jejich zákazníci a dodavatelé technologií z Evropy a celého světa se na jaře 2019 setkají ve Stuttgartu. Od 21. do 24. května se bude konat mezinárodní odborný veletrh výroby nástrojů, modelů a forem Moulding Expo. V nejsilnějším průmyslovém regionu Evropy je letos očekáváno kolem 700 vystavovatelů. Již nyní vzrostl podíl mezinárodních vystavovatelů ve srovnání s předchozím rokem o pět procent. Většina mezinárodních vystavovatelů pochází z Portugalska, Itálie a Turecka.

Veletrh pro kolegy z celého světa
Veletrh vzniká již po třetí ve spolupráci se čtyřmi německými partnerskými svazy BVMF, VDMA, VDW a VDWF. „Veletrh Moulding Expo se s postupem času vyvinul do jedné z nejdůležitějších hospodářských platforem výrobců nástrojů, modelů a forem a jejich dodavatelů,“ říká Ulrich Kromer von Baerle, mluvčí vedení společnosti Landesmesse Stuttgart. Za mezinárodní úspěch odborného veletrhu je odpovědná zejména šíře a kvalita vystavovatelů. Jen málokterý veletrh nabízí takto vysoký podíl výrobců nástrojů, modelů a forem. Přidaná hodnota této události je díky obsáhlému rámcovému programu s přednáškami, pódiovými diskusemi, zvláštními výstavami a renomovanými paralelními akcemi velmi vysoká. Díky poloze výstaviště přímo na mezinárodním letišti Stuttgart a dálnici A8 je návštěva veletrhu velmi efektivní.


Ulrich Kromer von Baerle, mluvčí vedení společnosti Landesmesse Stuttgart, rád zdůrazňuje, jak se veletrh Moulding Expo již za tři ročníky stal jednou z nejdůležitějších hospodářských platforem odvětví výroby nástrojů, modelů a forem a jejich dodavatelů v celém světě. Odborník na organizaci veletrhů, který se narodil ve Fuldě v roce 1952, byl od roku 1989 do roku 1994 jednatelem společnosti Blenheim Schweiz a společnosti Blenheim Int. Deutschland. Mezi roky 1996 a 2001 vedl Ulrich Kromer von Baerle jako jednatel lipský veletrh, než v roce 2001 přešel do stejné pozice na veletrhu Stuttgart. (Foto: Messe Stuttgart)

Tiskové konference k veletrhu se konala ve Slovinsku a ne náhodou: „Pro slovinské výrobce nástrojů je tento veletrh nejdůležitější akcí v oboru. Především pro odvětví vstřikovacích strojů v Evropě je povinným termínem,“ říká dr. Aleš Hančič z Celje. Je jednatelem organizace Tecos, vývojového centra pro slovinskou výrobu nástrojů a forem. Tecos zastupuje 65 firem neboli 35 procent všech podniků v odvětví. Ve Stuttgartu jsou samozřejmě přítomni jako vystavovatelé i slovinští podnikatelé, a to na společném stánku Spirit Slovenia se sedmi zúčastněnými firmami. „Kdo nevystavuje, přijde na veletrh jako návštěvník,“ říká Hančič.


Na stopě novým partnerům pro dlouhodobou spolupráci: dr. Aleš Hančič, jednatel vývojového centra pro slovinskou výrobu nástrojů a forem Tecos, během veletrhu Moulding Expo se svazovou delegací. Pod střechou Tecos se organizuje kolem 35 % všech slovinských podniků na výrobu nástrojů, modelů a forem, členy jsou však také zákazníci z odvětví výroby nástrojů a vědecké instituce. (Foto: Messe Stuttgart)

Slovinci hledají nové zákazníky nebo partnery pro dlouhodobou spolupráci. „Podniky v Evropě rostou společně. Někteří němečtí výrobci nástrojů nechávají vyrábět obrobky ve Slovinsku, často i celé formy,“ pokračuje Hančič. „Pouze pokud si evropští výrobci nástrojů budou vyměňovat zkušenosti z výrobních postupů, zavádění nových technologií či z trhu, podaří se jim uspět proti zemím s levnějšími mzdami.“

Bez výkonných nástrojů není úspěšného hospodářství
Bob Williamson, prezident světového svazu výrobců nástrojů ISTMA, podtrhuje důležitost veletrhu Moulding Expo jako místa pro mezinárodní setkávání: „Ve Stuttgartu se nesetkávají jen němečtí výrobci nástrojů, modelů a forem, nýbrž podnikatelé z celého světa. Kdo chce být v odvětví úspěšný, musí komunikovat – a to i s možnými konkurenty na trhu.“


Prezident ISTMA Bob Williamson zná svět výroby nástrojů, modelů a forem: Rodilý Brit a strojní inženýr s jihoafrickým občanstvím pracoval po emigraci na začátku 70. let krátce v automobilovém průmyslu jako systémový technik, než svou kariéru v odvětví nástrojů a forem spojil s vývojem a výrobou špičkových technických systémů. Jeho firma Quad Precision Engineering je se 150 zaměstnanci jedním z vedoucích dodavatelů vysoce přesné výroby zařízení a měřicí techniky pro jihoafrický letecký průmysl i mezinárodně s výrobou měřidel s nejpřísnějšími tolerancemi pro automobilový průmysl. (Foto: Messe Stuttgart)

Veletrhy jako Moulding Expo demonstrují význam výroby nástrojů, modelů a forem. „Bez našeho odvětví není žádné výroby! Prostě nic. Více než 60 % možné nákladové efektivity, ať se jedná o jakýkoli výrobek, přímo závisí na volbě správných nástrojů a forem pro výrobní proces,“ říká jihoafrický strojní inženýr a podnikatel. Výkonné nástroje jsou životně důležité pro efektivní průmyslovou výrobu v každé ekonomice. „Jako mezinárodní tržiště je Moulding Expo přesně tou správnou platformou, kde se mohou informovat odběratelé či výrobci nástrojů resp. modelů.“

Součástí tiskové konference k Moulding Expo byla také návštěva třech slovinských strojírenských podniků: EMO Toolshop, Tecos Slovenian Tool and DIe Development Center a Gorenje Toolshop. Reportáž vám přineseme v dubnovém vydání MM Průmyslového spketra s datem expedice 10.4.

-EB- 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: