Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Možnosti automatizace obráběcích center Hermle_online

Možnosti automatizace obráběcích center Hermle_online


24.06.2020

O tom, že automatizace sériové výroby je velmi výhodná a její návratnost je opravdu rychlá, již dnes není potřeba diskutovat. V otázkách zakázkové výroby už je rozvaha nad volbou vhodné automatizace daleko vážnější. Pochyby o vhodnosti a výhodnosti automatizovaného řešení také pro zakázkovou výrobu se dnes pokusili rozpustit obchodní zástupci společnosti Hermle v průběhu online setkání se zákazníky.


Online setkání se zákazníky na téma možnosti automatizace pořádané obchodními zástupci společnosti Hermle.

Na místě je uvést, že výrobce obráběcích CNC center Hermle je také sám tvůrce všech řešení automatizace pro tyto stroje. Všechny díly, montáž i řízení pochází z výrobního závodu Hermle v Gosheimu. Společnost nabízí celou řadu automatizačních řešení pro celou škálu vlastních výrobních zařízení. 

Zakázková výroba se vyznačuje zejména vysokými nároky na přípravu výroby – vedlejší časy.  V případě, že lze polotovary dopředu nachystat např. na palety do zásobníku stroje, může stroj vyrábět i za nepřítomnosti obsluhy. Přípravu je vhodné provádět v době, kdy stroj obrábí a tím snížit prostoje stroje – nevýrobní časy. Zvolením vhodné automatizace lze zvýšit využití stroje z 50 % na 73 % (u sériové výroby až na 85 %) a zároveň snížit hodinovou sazbu stroje. V současné době automatizace řeší také nedostatek pracovní síly zejména pro druhou a třetí směnu.

V zásadě existují tři řešení automatizace Hermle. První je systém s robotem. Standardně se jedná o robota Kuka. Tento systém je spíše vhodný pro sériovou výrobu, neboť náklady na různá uchopovací chapadla robotu pro různorodé polotovary mohou značně zvyšovat pořizovací cenu. V tomto je systém paletové výměny o mnoho flexibilnější. Bez ohledu na tvar upínání polotovaru na paletu probíhá stejným způsobem, jakým je upínán do stroje, akorát ve vedlejších časech. Nejkompaktnější z nabízených systémů je HS flex a HS flex heavy. Druhý zmiňovaný je letošní novinkou a původně měl být představen v průběhu pravidelných zákaznických dnů ve výrobním závodě v Gosheimu, které byly z důvodu koronavirové pandemie letos zrušeny. Výhodou systému HS flex je například možnost variability větších i menších palet v jednom regálu. Systém HS flex heavy se vyznačuje maximální nosností až 1 200 kg a určen je pro velká obráběcí centra (C 400, C650, C32, C42).


Automatizační systém HS flex heavy je největším, zároveň však stále velmi kompaktním řešením společnosti Hermle. (Zdroj: Hermle)

Aby zvolená automatizace přinesla své ovoce je v neposlední řadě nutný také systém, který bude plánovat zakázky, řadit je, hlídat obráběcí proces či kontrolovat dostupnost a životnost nástrojů. K tomu společnost Hermle nabízí tzv. digitální moduly HACS a HIMS. K těmto modulům je možné pořídit také celou řadu doprovodných systémů pro zvýšení efektivity a produktivity stroje.

-EB-

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: