Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Národní cena vlády Česká hlava 2011

Národní cena vlády Česká hlava 2011


18.11.2011

Všichni vítězní laureáti na tiskové konferenci

 

Desátý ročník České nobelovky, jak se přezdívá této soutěži, má již své letošní vítěze. Národní cenu vlády Česká hlava získal prof. MUDr. Petr Widímský z Univerzity Karlovy. Profesor Widímský patří mezi přední české kardiology a je špičkovým a mezinárodně uznávaným odborníkem v oboru, který zásadním způsobem změnil způsob léčby akutního infarktu myokardu v celosvětovém měřítku.
Cenu Invence firmy Kapsch za mimořádný vědecký počin posledních let obdržel doc. Ing. Viliam Vatrt, DrCs. Výzkumný tým vedený Viliamem Vatrtem vyvinul teorii, jak z družicových alometrických dat vypočítat na oceánické vztažné ploše (geoidu) hodnotu potenciálu gravitačního pole Země – konstantu Wo. Konstanta Wo byla přijata jako světová konstanta.
Cenu Industrie Ministerstva průmyslu a obchodu ČR pro inovační firmu získala společnost ImageMetry, za vývoj software VeriEyed. Jde o software, který dokáže během deseti vteřin rozpoznat, zda bylo s fotografiemi či naskenovaným materiálem manipulováno.
Cenu Patria společnosti Veolie Voda převzal prof. Pavel Winternitz, jenž je mezinárodně uznávaným matematickým fyzikem. Páteří jeho vědecké činnosti je výzkum Lieových grup a jejich aplikace.
Cenu ministra životního prostředí získali prof. Ing. František Pochylý, CSc. a prof. Ing. Blahoslav Maršálek, CSc., z botanického ústavu AV ČR za vývoj flexibilní destratifikační technologie pro řízení kvality vody ve vodních nádržích.
Cenu Doctorandus získal MUDr. Jan Petrášek Ph.D. z institutu klinické a experimentální medicíny a 1. lékařské fakulty UK, Praha. Jeho práce se zaměřuje na úlohu imunitního systému u nejčastějších jaterních onemocnění.
Poslední udělovaná cena Gaudeamus, cena všeobecné zdravotní pojišťovny ČR, získal Ing. Lukáš Rambousek z VŠCHT Praha, který se ve své diplomové práci soustředil na výzkum látek, které by mohly potenciálně sloužit jako léčivo pro neuropsychiatrická onemocnění.
Více informací o této soutěži naleznete v tištěné verzi časopisu MM Průmyslové spektrum v prosincovém čísle 12/2011.
-db-

 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: