Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Nová hala v holýšovském závodě EvoBusu

Nová hala v holýšovském závodě EvoBusu


27.03.2012

Včera byla ve výrobním závodě EvoBusu v Holýšově na Plzeňsku slavnostně otevřena nová výrobní hala označená pořadovým číslem 20. Hala nyní slouží výrobě částí hrubé stavby, konkrétně čelních dílů a střech autobusů Mercedes Benz a Setra.

Výstavka vozidel před novou halou 20

Pár záběrů z oficiální části programu

Ředitel závodu v Holýšově R. Springmeier přebírá symbolický klíč od nové haly od A. Petera, ředitele výrobního sdružení a inženýringu EvoBus, a A. Stokingera, jednatele EvoBus Bohemia.

Na výrobních linkách tak již vznikají díly například pro nový model nízkopodlažního městského autobusu Citaro C2. Původní verze Citara, které se stále vyrábí, již bylo vyrobeno více než 33 000 kusů, čímž se stala nejúspěšnějším typem nízkopodlažního autobusu v historii. Další část výroby je zaměřena na různé modely zájezdových autobusů včetně dvoupodlažních.

Linka na svařování střešních dílů zájezdových autobusů

Svařovací přípravek a kontejnery s připravenými profily

Hotová čela pro zájezdové autobusy

Svařená čela pro nové nízkopodlažní autobusy Citaro C2

Přípravek pro svařování čel nového Citara

Výstavba nové haly, která je 75 m dlouhá, 40 m široká a 9 m vysoká, trvala pouhý jeden rok. Investiční náklady činily 5,4 mil. eur. Kromě ní je již 11 let v provozu stávající, větší hala, kde vznikají podvozkové části hrubé stavby výše uvedených typů autobusů. V menší míře se v holýšovském závodě vyrábějí i komponenty pro nákladní automobily. Vyrobené díly jsou kamionovou dopravou exportovány do Německa k finální montáži. Podle údajů pracovníků společnosti EvoBus hodnota exportu holýšovského závodu mateřské firmě zhruba dvojnásobně překračuje hodnotu výroby ostatních autobusových výrobců v ČR.

Citaro C2 v plné parádě na výstavě v holýšovském závodě

Řidičské stanoviště nového Citara, které by se mělo základem standardizovaného provedení pro autobusy různých značek.

Interiér nového Citara

Výroba autodílů v Holýšově má dlouholetou tradici. Od roku 1958 se zde vyráběly například karosérie legendárního autobusu Škoda 706 RTO, které zde nejprve byly používány k modernizaci staršího typu 706 RO, později, od roku 1967 tu pod značkou SVA několik let probíhala i finální montáž linkových autobusů 706 RTO. Autobusy RTO z Holýšova bylo možné od těch vyrobených ve Vysokém Mýtě rozpoznat podle čtyřkřídlých skládacích dveří.

-Mk-

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: