Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Novinky z produkce Kovosvit MAS a plány na rok 2018

Novinky z produkce Kovosvit MAS a plány na rok 2018


11.05.2018

Duben je již tradičně určen zákaznickým dnům jihočeského výrobce obráběcích strojů společnosti Kovosvit MAS a ani letos tomu nebylo jinak. Vysoká účast potvrzuje oblíbenost této akce u uživatelů, ale i dodavatelů nástrojů, softwarů a dodavatelů další doplňujících komodit. Tradiční Zákaznické dny přilákaly během dvou dnů řádově šest stovek zákazníků firmy Kovosvit MAS, odborné veřejnosti i zástupců médií. Kromě uvedených novinek mohli v showroomu firmy vidět v minulém roce představený stroj WeldPrint, který kombinuje 3D tisk z kovu s obráběním v jednom pracovním prostoru. Stroj WeldPrint byl na brněnském veletrhu oceněn zlatou medailí. Prezentovala se též divize MAS Automation. Zájemci se mohli zúčastnit kromě prezentací též prohlídek provozu.
V showroomu a výrobních prostorách společnosti Kovosvit probíhaly ukázky obrábění i automatizace.

V roce 2018 je hlavním cílem Kovosvitu MAS navázat na výrobní i obchodní úspěchy, které tradiční podnik ze Sezimova Ústí pomohly vyvést z nelehké situace. Letos Kovosvit plánuje mírný růst obratu i zisku. „Investice v letošním roce dosáhnou téměř padesáti milionů korun. Primárně se zaměřujeme na nové projekty obrábění a na novinky v naší produkci, abychom každý rok byli schopní uvolňovat na trh novinky a inovace. Samozřejmě, jak nám dovolí situace ve firmě,“ říká Libor Kuchař, generální ředitel Kovosvitu MAS.

Na výši obratu Kovosvitu MAS se zhruba z jedné pětiny podílí slévárna. Také zde má Kovosvit s provozem velké ambice. Prvním cílem je meziročně zdvojnásobit produkci tvárné litiny, po které je na trhu stále větší poptávka a podnik při její produkci dosahuje vyšších marží, než je tomu v případě šedé litiny. Zároveň čekají dlouhodobě podfinancovaný provoz slévárny investice ve výši dvaceti milionů korun. Ta největší, do nové lakovny, již aktuálně probíhá.

Novinky z produkce Kovosvitu

Kovosvit MAS u příležitosti zákaznických dnů představil zásadní inovaci svého tradičního vertikálního obráběcího centra MCU700. Zásadní novinkou je, že se konstruktérům firmy podařilo integrovat do zadní části stroje rozváděč, čímž došlo ke zmenšení zástavbového prostoru stroje. Stroj je osazen také novým ovládacím panelem, dále došlo například k optimalizaci některých pohonných jednotek.

Druhou novinkou je stroj MCV800 v provedení Clever. Toto tříosé obráběcí centrum v provedení Quick prezentoval Kovosvit poprvé v minulém roce na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně, odtud šel přímo na testování k zákazníkovi, do vlašimské firmy Viking Mašek. „MCV800Clever využívá úplně stejnou kostru, stejnou tuhost jako stroj MCV800Quick, ale zákazníci jej získají za výhodnějších podmínek díky nižším požadavkům na pohony stroje,“ vysvětluje Petr Heinrich, technický ředitel Kovosvitu MAS. Tento stroj je v současné době v obou provedeních zařazen do sériové výroby. Již byla podepsána řada kontraktů a vzhledem k tomu, že první pololetí je celá produkce vyprodaná, je zřejmé, že půjde o nosný produktu Kovosvitu MAS.Novinkou, která zatím na uvedení na trh čeká, je pětiosé vertikální obráběcí centrum MCU450, které bylo rovněž poprvé představeno na loňském brněnském veletrhu (čtěte v MM 6/2018). Tento stroj je také u zákazníka, na Západočeské univerzitě v Plzni a aktuálně na něm specialisté ve spolupráci s Kovosvitem a se společností Siemens testují mikroobrábění, konkrétně tělesa hodinek z mosazi.

Jiří Česánek z Katedry technologie obrábění Fakulty strojní Západočeské univerzity v Plzni stroj hodnotí po několikaměsíčním testování velmi pozitivně: „MCU450 je typickým obráběcím centrem vhodným například pro nástrojárny. Pro firmy, kde se vyrábějí tvarově složitější dílce a kde je potřeba dosáhnout velmi přesného obrábění. Jeho výhodou je, že umožňuje u pětiosého obrábění současný plynulý provoz ve všech pěti osách oproti řadě jiných strojů, kde je možno obrábět současně například ve třech osách,“ popisuje Jiří Česánek.


Hlavním tématem technického rozvoje pro rok 2018 je dokončení vývoje generačně nového soustružnického centra. Tuto novinku představí Kovosvit MAS v rámci své expozice na Mezinárodním strojírenském veletrhu Brno. Konstruktéři při vývoji soustružnického centra zapracovali zejména na ergonomii, jeho výkonových parametrech, zástavbových rozměrech a věnovali se také uživatelskému komfortu obsluhy. Vedení Kovosvitu MAS proto pevně věří, že stroj naváže na velice úspěšnou tradici soustružnických strojů.

-EB-
Zpracováno z tiskových podkladů

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: