Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Podzim rozhodne o budoucnosti českého kosmického průmyslu

Podzim rozhodne o budoucnosti českého kosmického průmyslu


25.09.2012


Na tiskové konferenci předvedli české firmy svůj dosavadní výzkum. Pan Ing. Jiří Zelenka, ze společnosti Synpo, vysvětloval vývoj Lineru s vysokým bariérovým efektem, jehož hlavním cílem je snížit dopravní náklady na oběžnou dráhu - doprava většího nákladu pomocí jednoho nosiče. A pan Ing. Karel Patočka z Výzkumného leteckého ústavu prezentoval vývoj odhazovatelné univerzální tepelné izolace.

Setkání Rady ESA na úrovni ministrů v italské Casertě a Mezinárodní astronautický kongres v Neapoli jsou jedny ze stěžejních událostí, které proběhnou tento podzim a ke kterým směřovaly hlavní letošní aktivity České kosmické kanceláře (CSO). První z konferencí bude mít přímý vliv na kosmické projekty, do kterých se díky podpoře CSO ve stále větší míře úspěšně zapojují i česká pracoviště, druhá každoročně umožňuje prezentovat jejich výsledky.
V pořadí již 63. Mezinárodní astronautický kongres, který bude zahájen 1. října, je nejvýznamnější událostí světové kosmonautiky. CSO účastníkům kongresové výstavy představí výsledky kosmických aktivit s českou účastí. Pro jednotlivá pracoviště představuje kongres možnost navázat spolupráci s jejich protějšky z celého světa. Setkání rady ministrů, které proběhne ve dnech 20. – 21. listopadu, je naproti tomu klíčovou událostí pro členské státy Evropské kosmické agentury (ESA), mezi které Česká republika patří od roku 2008. Při svém vstupu se kromě povinného příspěvku zavázala i k zapojení do celkem deseti volitelných programů, na které vyčlenila 22,9 milionu euro.

CSO proto připravila a v červenci tohoto roku publikovala analýzu „Návrh účasti ČR v ESA“, která byla vládě nabídnuta jako podklad pro jednání v rámci setkání rady ministrů členských států ESA a která mapuje čtyřleté vstupní období působení České republiky v ESA. Na základě výsledků studie lze říci, že česká pracoviště v této vstupní fázi uspěla, a CSO s ohledem na dosažené výsledky doporučuje podporu českého zapojení do kosmických aktivit ve volitelných programech pro další čtyřleté období zdvojnásobit.

Stejně jako v minulých letech, i tomto v roce CSO podpořila řadu českých studentů při jejich zahraničních studijních cestách a stážích nebo při účasti na soutěžích, letních školách či odborných konferencích. Nejednalo se pouze o materiální podporu, ale i o asistenci při zajištění účasti, ubytování či dopravy.

-db-
 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: