Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Předvánoční online konference společnosti Dachser

Předvánoční online konference společnosti Dachser


02.12.2020

Společnost Dachser uspořádala tradiční předvánoční konferenci, tentokrát – jak se v současné době stává zvykem – ve virtuálním prostředí. Představena byla historie firmy, její letošní hospodářské výsledky a fungování společnosti v době koronavirové pandemie.

Na konferenci promluvili Ing. Jan Pihar, generální ředitel, Ing. Jan Polter, MBA, obchodní ředitel a Ing. Radek Duda, Country Manager Air & Sea Logistics ze společnosti Dachser Czech Republic. (Zdroj: printscreen)

Společnost v letošním roce slaví 90. výročí svého založení. Založil ji v roce 1930 v Německu Thomas Dachser. K milníkům patří otevření první kanceláře pro leteckou nákladní přepravu na Mnichovském letišti v roce 1951 nebo zavedení prvních výměnných nástaveb místo klasických kamiónů v roce 1971. V roce 1990 jako jedna z prvních přepravních firem zavedla čárové kódy pro identifikaci zásilek. Na českém trhu je zastoupena od roku 2006 díky akvizici české logistické společnosti E.S.T. Aktuálně má Dachser má 393 poboček na celém světě.

Počet zásilek Dachser Czech Republic se oproti loňskému roku přibližně o 1 procento zvýšil na 1 126 600 kusů a společnost očekává mírné navýšení obratu na 3,1 miliardy korun. Tonáž zásilek mírně poklesla (o cca 3 procenta) na celkových 626 400 tun. Odhadovaný obrat za rok 2020 v odhadované výši 3 100 000 tis. Kč zůstává přibližně na stejné úrovni jako v loňském roce.

Předběžné hospodářské výsledky společnosti Dachser Czech Republic za rok 2020 jsou srovnatelné s loňským rokem. (Zdroj: Dachser)

S ohledem na mimořádnou situaci v letošním roce Dachser hned v počátku první vlny pandemie zavedl striktní preventivní opatření pro zajištění bezpečného provozu svých poboček, provozoven a skladů. Společnost rozdělila směny a vytvořila oddělená pracoviště pro záložní týmy, umožnila a technicky zabezpečila práci na home office pro zaměstnance, kde to umožňoval charakter jejich práce a  v kancelářích instalovala ochranné dělicí příčky. Samozřejmostí se stalo nošení roušek, zvýšení frekvence úklidů, dodržování rozestupů a převedení komunikace na online platformy. Hustá logistická síť pozemních přeprav DachserU tak není koronavirovou krizí omezena ve svém provozu a zaměstnanci mohli a mohou zákazníkům nabízet stejně vysokou kvalitu služeb i v těchto ztížených podmínkách.

Dálkové mezikontinentální přepravy letos zažily a doposud zažívají turbulentní období. Zejména nákladní letecké přepravy v letošním roce zaznamenaly extrémní propad, neboť v důsledku drastického omezení letecké dopravy došlo k výraznému snížení kapacit na trhu. Společnost Dachser Air & Sea Logistics na situaci zareagovala zavedením vlastního leteckého charteru, a to na trase Šanghaj–Frankfurt a zpět. Vzhledem k vysoké poptávce po leteckém spojení mezi kontinenty spustila v roce 2020 ještě další dva pravidelné chartery a jeden letecký most mezi USA, Latinskou Amerikou, Evropou a Čínou. Vývoj v oblasti leteckých přeprav přímo ovlivnil námořní přepravy – trh zaznamenal náhlé snížení volných kapacit a raketový nárůst cen. Dachser Air & Sea Logistics proto začal nabízet nový produkt rejdařů – „garantovaný“ námořní servis a z některých asijských destinací se výrazně více zboží přepravovalo do Evropy po železnici.

Letošní investice směřovaly na prohloubení digitalizace, například do projektu Short Distance 2.0, jehož cílem je optimalizace procesů na první a poslední míli a v jehož rámci byly zavedeny nové mobilní terminály pro řidiče na rozvozových linkách všech českých poboček pro pozemní přepravy.

Dachser v Praze používá nákladní elektrokola typu Velotaxi Bring, která uvezou náklad o velikosti jedné europalety naložené do výšky 1,2 m s maximální hmotností 250 kg. (Zdroj: Dachser)

V letošním roce také byl učiněn první krok k bezemisnímu doručování v Praze prostřednictvím nákladních elektrokol, s nimiž má společnost řadu zkušeností z jiných evropských měst. Každé ráno doručí do mikrohubu Depot.Bike u stanice metra Florenc nákladní vozidlo z pobočky Dachser Kladno zásilky pro denní rozvoz, které potom postupně rozveze nákladní elektrokolo. V pilotním projektu je plánováno zásobování pěších zón v Praze 1. Postupně by se zavážení nákladními elektrokoly mohlo rozšířit i na městské části Prahy 4, Prahy 5 a Prahy 7 za podpory bezemisních nákladních vozidel pro těžké a objemné paletové zásilky. Příjemci zásilek pak budou obchody s módním zbožím, servisy, prodejny zdravotnického materiálu, hobby markety a další.

Skupina Dachser letos také získala pro další pobočku certifikaci CEIV Pharma od organizace IATA. Touto certifikací pro logistiku v oblasti Life Science & Healthcare tak pokrývá již tři kontinenty a je připravena se ucházet o technicky náročnou distribuci vakcíny proti onemocnění COVID-19.

-Mk-
 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: