Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Siemens na MSV

Siemens na MSV


04.10.2018

Letošní ročník MSV je jubilejní, šedesátý. Společnost Siemens je jednou z mála, která nevynechala ani jediný ročník. Její letošní expozice byla zaměřena na komplexní řešení pro zvýšení efektivity výroby, které pokrývá celý životní cyklus výrobku, tj. od návrhu přes výrobu až po servis.


Eduard Palíšek, generální ředitel společnosti Siemens, s. r. o., zahajuje tiskovou konferenci ve veletržní expozici.

Představeno bylo digitální dvojče velké horizontální vyvrtávačky HCW 4S od Škoda Machine Tool, současně s funkčním 15x zmenšeným modelem stroje. Reálný stroj, model i digitální dvojče ovládá stejný řídicí systém Sinumerik 840D sl. Virtuální podoba stroje tak má stejné funkce jako jeho reálné dvojče. Díky tomu lze předem ověřit, zda stroj bude vyhovovat svými parametry a zvládat požadovanou rychlost a kvalitu výroby a jedná se i o výhodný způsob prezentae stroje zákazníkům. Prostřednictvím virtuálního zprovoznění digitální podoby stroje je možné systém předem odladit, což přináší časové a finanční úspory při následném uvádění reálného stroje do provozu.


Funkční model horizontální vyvrtávačky HCW 4S a digitální dvojče stroje prezentované na monitoru v pozadí

Filozofii ucelené správy životního cyklu produktů představil Siemens na montážním stroji pro chytré telefony. Tento stroj před nedávnem vznikl v Číně, a protože jej výrobce potřeboval uvést do provozu v extrémně krátké době, pomohlo mu s jeho konstrukcí a oživováním digitální dvojče, které mezitím paralelně vyvíjeli softwaroví odborníci ze společnosti Siemens v Německu. Odzkoušení všech funkcí stroje a výrobního taktu linky nanečisto ve virtuální podobě společně s novými funkcemi prostředí TIA Portal ušetřilo více než 30 % času oproti standardnímu postupu.


Stroj pro montáž mobilních telefonů byl vyvinut a otestován s pomocí digitálního dvojčete.

Společnost Siemens představila také příklad z oblasti údržby strojních zařízení, a to propojení systému pro údržbu Comos MRO se svou modulární aplikací Condition monitoring, která slouží ke sběru provozních dat ze strojů, jejich vyhodnocování a údržbě. Praktické uplatnění jistě najde i aplikace pro chytré hodinky, která zajistí, že servisní technik se v reálném čase dozví o poruše zařízení a může ihned zjednat nápravu, což sníží prostoje ve výrobě.

Další veletržní premiérou je platforma pro internet věcí MindSphere. Tento globální partnerský program otevírá partnerům nové obchodní příležitosti jak v České republice, tak na globálních trzích a zákazníkům zajistí dostupnost špičkových služeb a řešení na míru.

Jedním z magnetů expozice je zadní křídlo sportovního vozu Bugatti Chiron vyrobené s pomocí aditivní technologie. Zadní křídlo Bugatti Chiron je největší funkční hybridně sestavenou součástkou na světě. Základ tvoří 3D tištěné tenkostěnné titanové komponenty a keramickou vrstvou pokryté karbonové trubky. Spolu vytvářejí extrémně lehký a současně mimořádně pevný systém pro jízdu a nastavování přítlačného křídla.


Zadní křídlo Bugatti Chiron - porovnání konvenční konstrukce a konstrukce využívající aditivní technologii

Sportovní vůz Bugatti Chiron může dosahovat rychlosti přes 400 kilometrů v hodině, což je více, než je vzletová rychlost letadla Boeing 747 (280 km/h), přesto musí zůstat bezpečně na zemi. Extrémně vysoké příčné a podélné dynamické nároky zvládá díky aktivní aerodynamice vozidla. Za pomoci důmyslného hydraulického systému je vzdálenost automobilu od vozovky neustále velmi přesně korigována zadním křídlem, které se rozšiřuje a přizpůsobuje tomu, jak se otvírají a zavírají klapky difuzoru. Tento systém je v automobilovém světě zcela unikátní a svou komplexitou je srovnatelný pouze s konstrukcí letadel. Zadní křídlo se dříve skládalo z mnoha dílů, které bylo nutné montovat dohromady, a tím vznikal prostor pro chyby nebo drobné nepřesnosti. Změnou výrobní technologie na aditivní se desetkrát snížil počet potřebných dílů, navíc klesla hmotnost zadního křídla Bugatti Chiron o polovinu. Společnosti Siemens a Bugatti založily celý inovační proces – od virtuálního větrného tunelu až po prvotní design komponentů – na jedné softwarové PLM platformě Teamcenter.

-Mk-

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: