Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Siemens ocenil vynálezce

Siemens ocenil vynálezce


18.12.2017

V předvečer zveřejnění inovačních trendů na příští rok ocenila společnost Siemens AG ve své centrále v Mnichově za přítomnosti představitelů veřejnosti i reprezentantů světových médií celkem 14 mimořádně výjimečných výzkumníků v rámci cen Vynálezce roku 2017 (Inventors of the Year). Devět oceněných je z Německa, dva pocházejí z Rakouska, jeden je z Dánska a další dva ze Spojených států amerických. Mezi navrhovanými vynálezy jsou například řešení pro digitální energetické sítě budoucnosti nebo technologie, které významným způsobem zlepšují lékařskou diagnostiku či rozšiřují možnosti stávajících kolektorů pro celoelektrický pohon nákladních automobilů.


Siemens letos ocenil 14 vynálezců
Pro zvětšení klikněte na fotografii.

„Pro skutečné inovace nestačí mít jen velké myšlenky, ale i značnou dovednost je realizovat,“ uvedl technologický ředitel koncernu Siemens AG Roland Busch. „Všech čtrnáct vynálezců je v tomto ohledu zářným příkladem. Svým technologickým nápadům se věnovali s vášní a dokázali s nimi uspět na trhu.“ Siemens udílí tyto ceny mimořádným vědcům a vývojářům, kteří svým dílem významně přispěli k vynikajícím výsledkům společnosti, již od roku 1995. Od roku 2016 jsou oceňováni i výzkumníci, kteří v koncernu nepracují.

Ve fiskálním roce 2017 společnost Siemens podala celosvětově na 3 650 patentů, což je o 150 více než v roce předchozím. Koncern je nositelem zhruba 63 000 patentů. Ve finančním roce 2017 podali zaměstnanci společnosti přibližně 7 450 vynálezů. Pokud to přepočítáme na 220 pracovních dnů v roce, znamená to asi 34 vynálezů denně.

V kategorii talent roku nás zaujali dva vynálezci. Dr. Florian Bühs (40) z divize Siemens Mobility v Berlině byl oceněn za architekturu sběrače elektrického proudu pro nákladní automobily. To byl jeden z klíčových momentů projektu elektrické dálnice E-Highway, jež chce výrazně snížit škodlivé exhalace v ovzduší. Od letošního října je v Los Angeles v Kalifornii v testovacím provozu elektrická přípojka z přístavu k dálničnímu okruhu.


Dr.Florian Bühs

Také vynález, jehož autorem je dr. Bernd Burbaum (40) z divize Power and Gas, má velký význam. Jedná se totiž o novou metodu laserového navařování. Díky jí se nemusí lopatky turbin při reparaci předehřívat na vysokou teplotu 1000 °C, což je u konvenčních postupů nutné. Tak se zkracuje čas opravy a tím také náklady. Dosud bylo touto novou metodou už opraveno asi 1400 turbinových lopatek.


Dr. Bernd Burbaum

Karel Sedláček, Mnichov
 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: