Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Stroje Toshulinu na MSV i ve virtuální realitě

Stroje Toshulinu na MSV i ve virtuální realitě


11.09.2012

V expozici společnosti TOSHULIN kromě strojů takříkajíc "z masa a kostí" lze nalézt i další exponáty, představené prostřednictvím technologie virtuální reality. Díky spolupráci s Ústavem výrobních strojů, systémů a robotiky, respektive Sekcí výrobních strojů Divize mechatroniky (M) na Fakultě strojního inženýrství VUT v Brně, si tak TOSHULIN patrně připsal zajímavé prvenství v české veletržní historii.


Pohled na projekční stěnu mobilního PowerWallu

Tato pokročilá technologie se do ČR dostala prostřednictvím realizace regionálního výzkumného a vývojového centra NETME Centre - celým názvem New Technologies for Mechanical Engineering (Centrum nových technologií pro strojírenství), které je spolufinancováno Evropskou unií. Mobilní PowerWall je vybaven optickým trackingem a pracuje na principu pasivní stereoskopie. Toto zařízení je doplněno o software VDP (Visual Decision Platform) německé firmy IC.IDO člena nadnárodní společnosti ESI Group.

Ke sledování prostorového obrazu postačují obyčejné polarizační brýle a ovladač. Ještě zajímavější způsob ovládání představují brýle přímo propojené s ovladačem, které přizpůsobují pohled na 3D virtuální realitu přímo pohledu diváka. Ten se pak může na předváděný stroj podívat dle libosti svrchu, zespodu či ze strany, přičemž software automaticky přizpůsobuje zobrazení úhlu pohledu.

Technologie umožňuje například procházení stroje, provádět přitom řezy, dále ergonomické analýzy, animace, simulace, kontrolu kolizí apod. Možné využití je v oblastech zobrazení výrobních strojů či výrobních linek a jejich vizuální kontrole ještě ve stádiu konstrukce, nebo v oblasti marketingu. Tímto, na české poměry originálním způsobem, prezentuje TOSHULIN a VUT v Brně rovněž výsledky kooperačního výzkumu dosažené v rámci řešení projektu MPO TIP FR-TI3/780 „Podpora vývoje způsobilých strojů“.

-Mk-

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: