Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Transparentní továrna

Transparentní továrna


07.11.2017

Moderní závod na výrobu automatické sedmistupňové dvouspojkové převodovky DQ200 Škoda Auto ve Vrchlabí inovuje vlastní výrobní provozy a vstupuje tak do moderní éry průmyslu 4.0.


Jednou z hlavních výhod transparentní továrny je odstranění papírové dokumentace a přístup k datům pomocí dotykových obrazovek přímo na výrobní ploše.

Zavedením systému transparentní továrna završuje tento výrobní podnik komplexní rekonstrukci a modernizaci výroby ve Vrchlabí, jejíž kořeny sahají až do roku 1946. Transformace vrchlabského závodu a výroby automobilů na výrobu moderních komponentů proběhla v roce 2012. Během 18 měsíců byla postavena zcela nová hala a stávající byly modernizovány. Nový systém je založen na systémové integraci IT podpory do výrobního procesu na všech úrovních (výrobní dokumentace, sledování výkonnosti strojů, údržba). Základem je automatický sběr dat z kontrolních pracovišť ve výrobě. Data jsou v databázích k dispozici pro detailní analýzu a zefektivňování procesů. Vyšší efektivita tohoto systému také šetří čas pracovníkům a množství papírových formulářů, které postupně nahrazují počítačové monitory. Vedoucí pracovníci navíc mohou sledovat stav výroby online na svých mobilních zařízení, což je při produkci přes 500 000 převodovek ročně naprosto nezbytné.


Sběr dat z měření na jednotlivých pracovištích slouží k detailní analýze, zefektivnění procesů a je-li potřeba také k okamžitému zásahu do výrobního procesu.

Při výrobě převodovek DSG jsou v závodě ve Vrchlabí nasazeny kooperující roboty, které podporují zaměstnance při citlivých činnostech ve výrobě. Kromě toho se zde využívá také manipulační robot, který zásobuje desítky strojů potřebnými díly a následně odváží do skladu prázdné palety. 
-EB-

 

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: