Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Ukázky vysoce výkonného hrubování prostřednictvím softwaru VoluMill

Ukázky vysoce výkonného hrubování prostřednictvím softwaru VoluMill


05.10.2011

Hrubování kapsy v nástrojové oceli - časová úspora oproti tradičnímu způsobu činí cca 60 %.

Současná ekonomická situace klade vysoké nároky na výrobu dílců, na jejich cenu i rychlost dodávek. Možným řešením je VoluMill - patentovaná technologie hrubování, jejíž název vychází ze slov objem (Volume) a frézování (Mill). VoluMill řídí konstantní úběr objemu materiálu, přičemž parametr šířky řezu je otimalizován šířkou řezu na stroji. Volumill se snaží pracovat s požadovanou šířkou řezu tak, aby bylo obráběno za ideálních podmínek, přičemž dochází k redukci strojních časů o 40 až 70 %.

VoluMill docílí konstantního úběru objemu materiálu pohybem nástroje do oblouků a změnou posuvů, přižemž v závislosti na rádiusu obloku se posuvy mění. Obecně se dá říci, že čím bude menší rádius oblouku, tím bude i nižší posuv, tak aby byla zachována konstantní rychlost odebírání materiálu v dráze nástroje. Oproti tomu u tradičních hrubovacích procesů, kdy programátor zadává požadovanou třísku do boku – šířku řezu např. 50 % Ae, není zaručen konstatní úběr materiálu a při obrábění jsou místa, kdy nástroj jede i plnou drážku, tedy 100 % Ae. Problémy nastávají i v rozích. Z tohoto důvodu je nutné přizpůsobit hrubování těmto kritickým místům snížením řezných parametrů tak, aby se u nástroje zachovala minimální životnost, což vede k prodloužení výrobních časů. Řezné parametry ve VoluMillu se zadávají tak, jako by se obrábělo přímým řezem bokem nástroje. Populárně řečeno, tento princip přímého řezu, dokáže VoluMill aplikovat na libovolné 2D (geometrie) a dokonce i 3D (tělesa) tvary kapes. To je zásadní rozdíl oproti klasickým hrubovacím procesům.

Ukázky obrábění

Společnosti GibbsCAM a Profika představují na MSV Brno 2011 praktickou ukázku tohoto vysoce výkonného hrubování, a to každý den, vždy v 11:00 a ve 14:00 hod v hale P na stánku 89. Předmětem ukázek je porovnání tradičního způsobu a VoluMill-hrubování kapsy do hloubky 12 mm v nástrojové oceli, mat. 1.2085, 13 % chromu. Nástroj: 4 břitá povlakovaná fréza, monolit, D = 12 mm.

Tradiční hrubování – proces Offset:

  • řezná rychlost vc = 116 m.min-1, otáčky n = 3100 min-1;
  • posuv na zub fz = 0,07 mm na zub, posuv f = 800 mm.min-1;
  • hloubka řezu ap = 3 mm;
  • šířka řezu ae = 5 mm;
  • čas obrábění Ta1= 5 min.

VoluMill – pouze boční frézovaní:

  • řezná rychlost vc = 300 m.min-1, otáčky n = 8000 min-1;
  • posuv na zub fz = 1,2 mm na zub, posuv f = 3800 mm.min-1;
  • hloubka řezu ap =12 mm;
  • šířka řezu ae = 2 mm;
  • čas obrábění Ta2 = 2 min.

Celková úspora času na hrubování pomocí VoluMill tedy činí cca 60 %.

-Mk-

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: