Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Očima redakce >> Unikátní bruska radiálních vaček

Unikátní bruska radiálních vaček


14.09.2012

Liberecká společnost VÚTS na MSV 2012 představila svou brusku radiálních vaček BRV-300 CNC vybavenou vlastním řídicím systémem. Exponát byl oceněn čestným uznáním za unikátní technické řešení.

 

Bruska radiálních vaček BRV-300 CNC vystavená na stánku VÚTS

Stroj je určen pro broušení kontur radiálních vaček a dvojvaček s tvrzenou povrchovou vrstvou. Umožňuje odebrání přídavku na broušení frézováním a tím dosáhnout vysoké produktivity následujícího broušení. Řídicí systém umožňuje provádět rozměrovou analýzu kontury vačky bez nutnosti sejmutí obrobku ze stroje a provést korekční zásahy vedoucí k minimalizaci rozměrové odchylky.

Pracovní prostor brusky

Bruska radiálních vaček BRV-300 CNCje postavena s využitím modulových celků renomovaných výrobců. Osa V je tvořena lineární jednotkou UTC15 Scneeberger  s pohonem Yaskawa a přímým odměřováním Heidenhain. Osa C je vybavena přímým pohonem Yaskawa Direct Driwe SGMCS-17D, což v této aplikaci představuje světově unikátní řešení. Vřeteno GMN HV-P 100-30000/9 je vybaveno upínámím HSK 40. Rám stroje byl postaven s využitím technologie Mineralgusstechnik Schneeberger, což je její první aplikace u českého výrobce obráběcích strojů.

Řídicí systém se vyznačuje hardwarovou jednoduchostí a příznivou cenou.

Řídicí systém postavený na platformě kontrolérů Yaskawa MP2200/2310 je vlastním vývojem VÚTS. Umožňuje řízení v klasickém ručním a automatickém (CNC) režimu, unikátní je však druhý způsob řízení výrobních os s použitím funkce elektronických vaček vzájemně svázaných, kdy dvě elektronické vačky brousí konturu klasické radiální vačky. Řízení os je zde principiálně totožné s výpočetní syntézou základního vačkového mechanismu radiální vačky s centrickým zvedákem a kladkou. Tímto základním vačkovým mechanismem osy  brusky (rotace osy C a posuv osy V) také skutečně jsou.

Projekt brusky byl řešen v rámci projektu TIP pro jednoúčelové stroje.

-Mk-

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: