Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Aditivní výroba kovových dílů

Aditivní výroba kovových dílů


20.11.2015

Výrobce laserů TRUMPF se etabluje v oblasti aditivní výroby, na veletrhu Formnext představil nové stroje pro 3D tisk kovových dílů. Veletrh se konal od 17. do 20. listopadu 2015 ve Frankfurtu. Jak Laser Metal Fusion (LMF), tak Laser Metal Deposition (LMD): obě relevantní technologie v oblasti kovů patří k novému portfoliu produktů firmy TRUMPF. K tomu podnik v posledních měsících zřídil ve svém trvalém sídle v Ditzingenu nový úsek a intenzivně pracoval na nových zařízeních pro 3D tisk. Aktivity firmy TRUMPF v Ditzingenu přitom podporují výsledky a vývoj z Joint Venture s italským největším výrobcem laserových systémů Sisma. Technologie na pozadí nových 3D tiskáren je známa také jako aditivní výroba. Pomocí ní se dají vrstvu po vrstvě z kovového prášku vystavět libovolné díly přímo z 3D konstrukčního programu.


Aditivní výroba - Firma TRUMPF sjednocuje, jako celosvětově jediný výrobce obou vedoucích technologií pro aditivní výrobu kovových dílů, LMF a LMD pod jednu střechu. Foto: TRUMPF

„Zavedení nových 3 D tiskáren je pro nás důležitým prvním krokem, protože aditivní výroba bude v budoucnu výrobní techniku nejen doplňovat, ale také rozhodujícím způsobem charakterizovat“, prohlašuje Dr.-Ing. E.h. Peter Leibinger, předseda TRUMPF Laser- und Systemtechnik GmbH. „Budeme nabízet robustní a produktivní výrobní stroje, pomocí nichž bude možno vyrábět malé a středně velké konstrukční prvky s komplexními strukturami“, říká Leibinger.


Laser Metal Deposition - Foto: TRUMPF

Technologická kompetence pod jednou střechou

Poptávka po průmyslově použitelných 3D tiskárnách pro kovové díly na trhu roste – a firma TRUMPF je celosvětově jediným výrobcem, který má s LMF a LMD v portfoliu obě relevantní technologie. To, jaký postup je nejvhodnější, závisí na konkrétním případu použití. Zařízení LMF vytvářejí konstrukční prvky po vrstvách v práškovém loži a jejich přednosti se projevují při výrobě geometricky komplexních a velmi detailních konstrukčních prvků. V případě zařízení LMD vytváří laser tavnou lázeň na povrchu konstrukčního dílu a taví současně přiváděný prášek podle požadované formy. Zařízení LMD se vyznačují zejména tím, že nanášejí vysokou procesní rychlostí na stávající základní tělesa definované struktury.


Laser Metal Fusion - Foto: TRUMPF

„LMF a LMD jsou dvě vedoucí technologie pro aditivní výrobu kovových dílů – a my máme obě pod jednou střechou“, říká Peter Leibinger a dodává: „Naši zákazníci u nás dostávají nejen stroje a laser z jedné ruky, ale kromě rozsáhlých servisních služeb také poradenství v oblasti technologie a aplikací. Ať se jedná o vstřikovací trysky, turbínové lopatky, nástroje nebo třeba lékařské implantáty - s naším široce koncipovaným portfoliem technologií budeme schopni nabídnout pro téměř každé použití to nejvhodnější řešení.“

Zdroj: tisková zpráva TRUMPF

Redakčně upravenoNomenklatura

Materiály konstrukční kovové
Nekonvenční technologie
Novinky z veletrhů a výstav
Strojírenství v lékařství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: