Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Aerokosmického salonu MAKS 2019 se účastní osm českých firem

Aerokosmického salonu MAKS 2019 se účastní osm českých firem


27.08.2019

Osm českých firem, oborové asociace a státní agentury na podporu obchodu a zahraničních investic  se prezentuje na aerokosmickém salonu MAKS 2019. Ten odstartoval v úterý 27. srpna na letišti Žukovskij nedaleko Moskvy. Do Ruské federace přijely v „dresu“ oficiální účasti pořádané Ministerstvem průmyslu a obchodu.
Co v Rusku představí reprezentanti výrobců civilní letecké techniky, prezentovaly účastnické firmy na oborovém setkání s vicepremiérem a ministrem průmyslu a obchodu Karlem Havlíčkem. Letos poprvé doplní českou oficiální účast na aerosalonu panelová diskuze o vzájemné letecké spolupráci s názvem: VIZE 2030. Kam směřuje česko-ruská letecká spolupráce? Obsahový scénář akce v rámci setkání na MPO projednal s řečníky z firemního pléna náměstek ministra Marian Piecha, který vede českou delegaci na MAKS 2019.

Na společném stánku České republiky na aerosalonu jsou k vidění jak klíčoví hráči česko-ruské letecké linky, tak společnosti, které se o tamní trh teprve zajímají. Historie vzájemných vztahů v leteckém průmyslu mezi tehdejším Československem a SSSR se píše od roku 1935. Ruský trh dosud zůstává jedním z významných odbytišť českého leteckého vývozu. „Loni české firmy vyvezly do Ruska letadla a komponenty v celkové hodnotě 1.5 miliardy korun. Mimo „letecké“ státy EU jako je Francie, či Německo je Rusko vedle USA jednou z velmocí, která je pro domácí firmy významnou exportní destinací,“ upřesnil Zbyněk Hruška, výkonný ředitel Asociace leteckých a kosmických výrobců. Exportní dodávky z velké části lítají na křídlech letounu L 410, který je pýchou domácí výroby v civilním letectví a z 80 procent dílem tuzemského dodavatelského řetězce.

Na expozici České republiky na aerosalonu se představí:

 • Aircraft Industries, výrobce legendárního letounu L 410, jež letos oslavil půlstoletí ve vzduchu a patří mezi světové unikáty ve své třídě.
 • GE Aviation z Pražských Letňan jede do Ruska představit mimo tradiční spojení s L 410, také novinku: první dodávku amerického zemědělském letounu Thrush s českým motorem GE H pro ruského zákazníka.
 • Do Moskvy doletí také Jihostroj z Velešína. Firma, která letos oslavila sté výročí má v leteckém průmyslu více než 80letou tradici a komponenty pro letecké motory postavené na vlastním vývoji vyrábí dodnes.
 • PBS Velká Bíteš, podnik s více než 200 letou tradicí, který má dodnes pověst strojírenského inovátora. Pro letecký průmysl vyvíjí a vyrábí turbínové motory, pomocné energetické jednotky a klimatizační systémy. PBS patří mezi pouhé čtyři výrobce na světě, kteří získali certifikaci od Evropské agentury pro bezpečnost v letectví (EASA) na vývoj, výrobu a údržbu pomocných energetických jednotek.
 • Brněnský Unis, výrobce řídících jednotek se na MAKS může pochlubit hned několika počiny. Kromě stávajících dodávek pro menší proudové motory PBS Velká Bíteš se nově podílí na vývoji řídicích systémů velkých leteckých motorů. Participuje na modernizaci pohonné jednotky ukrajinského letounu  Ruslan, jednoho z největších dopravních letounů na světě.
 • V kategorii menších motorů stojí české spojení PBS z Velké Bíteše a brněnského UNIS za letošním unikátním přeletem Lamanšského průlivu francouzským vynálezcem Frankiem Zapatou. Flyboardair, který vyvinul pohání český technologický um a motory PBS TJ 40.
 • Czech Sport Aircraft uvede na MAKS Česko jako velmoc v ultralightech, ve své třídě patří firma mezi kapitány domácí produkce malých sportovních letadel.
 • Na společném stánku nebudou chybět ani menší a střední společnosti, kteří vnímají významný potenciál ruského trhu, jedná se o ATG, výrobce systému pro kontrolu leteckých dílů, či MGM Compro. Rodinná firma, která jde s dobou „pionýrské éry“ elektrického létání a ve Zlíně vyvíjí a vyrábí komplexní elektrické pohonné jednotky pro letecký průmysl.
 • Letecký průmysl jako inovativní odvětví se stoletou tradicí představí Asociace leteckých a kosmických výrobců ČR. Své služby v podpoře vývozu a zahraničního obchodu firmám nabídne státní agentura na podporu obchodu CzechTrade. Česko jako skvělou adresu pro nejen „letecké“ zahraniční investice bude na akci prosazovat agentura CzechInvest.
   

Zdroj: Tisková zpráva MPO

Zpracováno redakcí.Nomenklatura

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: