Témata
Reklama

Brněnská vesmírná revoluce na oběžné dráze

V pátek 19. června 2020 ve 03.00 SELČ odstartuje za předpokladu dobrých hydrometeorologických podmínek z kosmodromu v Kourou ve Francouzské Guyaně raketa VEGA. Jde o speciální start s nosičem brněnské firmy S.A.B. Aerospace, který vynese do vesmíru najednou 53 družic při jediném startu. Tímto počinem se radikálně mění celý obor dopravy družic do vesmíru - nejen díky výrazně nižší ceně, ale hlavně díky kompletnímu servisu a času, za který se družice dostane na palubu rakety a poté na nízkou oběžnou dráhu kolem Země. Komentovaný přímý přenos startu rakety bude možné sledovat na serveru kosmonautix.cz.

Reklama
Reklama
Reklama
(Zdroj: S.A.B. Aerospace)

Váží pouze 252 kg, ale unese pětkrát více nákladu
Tzv. dispenser firmy S.A.B. Aerospace je vyrobený ze speciálních sendvičových panelů z uhlíku a hliníku, které firma vyvinula a pro vesmírný let také certifikovala. Je unikátní v tom, že přestože konstrukce váží pouze 252 kg, unese až tunu a půl nákladu. Díky tomu se do vesmíru může dostat v rámci jednoho letu výrazně větší množství družic, které dosud čekaly až několik měsíců, než odstartuje raketa s některou z velkých družic, ke kterým bude možné menší družici připojit. Na dispenser je možné umístit až 16 menších, nebo dokonce 96 nejmenších satelitů. „Firem nebo institucí, které mají zájem vynést menší družici na orbit kolem Země, jsou desítky - od vládních agentur až po univerzity. A to i při dosavadní enormní ceně a čekací době v řádech měsíců či roků,” říká ředitel S.A.B. Aerospace Petr Kapoun a doplňuje: „Díky našemu systému se výrazně snižují náklady i možnosti dopravy. Rakety VEGA mohou s dispenserem a družicemi létat i několikrát ročně.

(Zdroj: S.A.B. Aerospace)

Revoluce v dopravě družic do vesmíru
Vesmírné mise a doprava družic do vesmíru tak už nejsou díky české obdobě americké společnosti SpaceX otázkou vládních a vojenských projektů. Zapojit se už dnes může řada vědeckých a vzdělávacích institucí včetně komerčních subjektů, které mohou využít nižších nákladů a do vesmíru se dostat.

(Zdroj: S.A.B. Aerospace)

S.A.B. Aerospace umožňuje zájemcům z celého světa nejen dopravit náklad do vesmíru, ale postará se také o kompletní administrativní, legislativní a technické zajištění. „Dříve museli zájemci o vynesení nákladu do vesmíru čekat někdy až dva roky na čekací listině, než se uvolní místo pro několik málo satelitů po boku nějakého většího. Poté musela firma odvézt satelit do Francouzské Guyany a postarat se o kompletní administraci. Jistě si dokážete představit náročnost celé operace - jen náklady na jedno vypuštění rakety VEGA jsou 40 milionů eur,” říká Petr Kapoun a dodává. „Dnes nám klient přiveze satelit do Brna, my ho v naší laboratoři umístíme společně třeba s 50 dalšími satelity na dispenser, a protože je naše hala klasifikována jako celní sklad, může z něj osazený dispenser putovat rovnou na kosmodrom, kde je připevněn na raketu a následně startuje. Celý proces od objednávky až po start rakety jsme zkrátili až na 7-8 týdnů a zlevnili o miliony korun.

(Zdroj: S.A.B. Aerospace)

Brno na „mapě“ kosmického vývoje, česká vlajka poprvé v historii na plášti evropské rakety
V rámci vývoje dispenseru museli inženýři v brněnském Technologickém parku provést mnoho analýz a výpočtů, aby prokázali, že vše bude fungovat, jak má. Celý projekt zastřešuje ESA – Evropská vesmírná agentura. Díky vývoji dispenseru se naše republika dostala do centra pozornosti a na mapu v rámci evropského prostoru. „Ve chvíli, kdy chcete dodávat součástku do rakety, musíte mít nejen know-how, ale daná země musí do projektu vložit peníze. Za to dostane umístění vlajky na raketě i možnost rozhodovat. Dosud se jenom šest zemí podílelo na programu raket Vega a Česko je sedmou, díky čemuž konečně získáváme skutečný přístup do vesmíru,” říká Petr Kapoun.

(Zdroj: S.A.B. Aerospace)

Raketa VEGA s brněnským dispenserem měla startovat již loni na podzim, její první start však zdržely problémy na straně výrobce rakety, druhý termín startu zkomplikovala světová pandemie koronaviru. V případě úspěšného startu chystá společnost S.A.B. Aerospace pro návštěvníky sérii promítání v Hvězdárně a planetáriu Brno.

Zdroj: Zpracováno redakcí z tiskové zprávy.

Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit