Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Čapkovi roboti a Erotika za zrcadlem

Čapkovi roboti a Erotika za zrcadlem


05.01.2021

Když Karel Čapek napsal v roce 1920 vědeckofantastické drama R.U.R. (= Rossumovi univerzální roboti), nejspíš netušil, jak byl ve své vizi budoucího světa prozíravý. Ve hře též poprvé zaznělo slovo robot, které na Karlovu výzvu navrhl jeho bratr Josef Čapek.

Čapkovi nadčasoví Roboti měli lidské vlastnosti i ve vztahu k lásce a sexualitě. „Jsi krásná!“, vyznává se robotce Heleně robot Primus v závěrečných částech dramatu. V 21. století se mnohé obdobné vize opět stávají aktuálními. V médiích přibývají informace o tom, že takzvaným digisexuálům slouží tyto technické vynálezy také k sexu a že jich podle expertů bude stále víc.

 
Jsme na prahu opět něčeho nového v dnešním neustále proměnlivém digitálním světě? (Zdroj: Petrklíč)

„Jsme tedy na prahu opět něčeho nového v dnešním neustále proměnlivém digitálním světě?“, klade si otázku Milan Bauman ve své nové knize Erotika za zrcadlem (Postřehy a názory, které vás možná minuly) vydané nyní nakladatelstvím Petrklíč. Autor řady populárně-naučných knih a držitel dvou nakladatelských cen, se na téma „erotika“ zaměřil tak, aby čtenář mohl nahlédnout do oborů, které vnášejí více světla do lidské sexuality  - nejen technického rozvoje, ale i psychologie, sociální psychologie, sociologie, erotologie, neurofyziologie a dalších.

Zajímá ho rovněž řada otázek, které si klade nejeden z nás. Například kam směřuje sex v budoucnosti? Nevyhýbá se ani problematice krize partnerských vztahů, jejichž důsledky dobře znají mnozí z nás. 

-HJ-Nomenklatura

Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: