Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Část bývalého vojenského prostoru Milovice se mění ve vědeckotechnický park

Část bývalého vojenského prostoru Milovice se mění ve vědeckotechnický park


13.07.2012

Společnost VTP Milovice ve spolupráci s Energoklastrem a Českým vysokým učením v Praze představila podobu nového Vědeckotechnického parku Milovice (VTP Milovice). Součástí projektu je aerodynamický tunel, který bude sloužit zejména automobilovému průmyslu s ambicí stát se jedním z klíčových technologických pracovišť v zemi. V rámci VTP a firem působících v jeho areálu by mělo vzniknout až 100 nových pracovních míst.

Energoklastr byl založen v roce 2009 předními technickými univerzitami za účelem společných výzkumných projektů v oblasti energetiky a automobilového průmyslu. Společný projekt Energoklastru a ČVUT, realizovaný za podpory ostatních členů klastru a dalších partnerů, je spolufinancován z dotace Operačního programu Podnikání a inovace poskytnuté Ministerstvem průmyslu a obchodu ČR. Celková investice do revitalizace prostoru a výstavby parku by měla přesáhnout částku 500 milionů korun. K zahájení výstavby dojde ještě v průběhu letošního roku.


První vizualizace budoucího komplexu.

Na území bývalého vojenského prostoru měla sovětská vojska velkosklad pohonných hmot, což dodnes představuje významnou ekologickou zátěž. Stále jsou zde kontaminovány spodní vody a je zde nutné provádět kompletní pyrotechnický průzkum. VTP bude umístěn v tzv. průmyslové zóně „Pod Liškami“. Město Milovice schválilo v červnu 2010 prodej pozemku, následně proběhlo územní řízení. Smlouva na pozemek s Energoklastr VTP Milovice již byla uzavřena.


Základní plánovanou infrastrukturu VTP Milovice tvoří:

• VTP Milovice (budova s aerodynamickým tunelem, zázemím pro zasídlení firem a laboratořemi pro výzkum a testování technologií zejména v oblasti automobilového průmyslu a energetiky)
• navazující testovací tratě pro ověření výzkumu v praxi

Specialitou vědeckotechnického parku bude již zmíněný aerodynamický tunel, jenž prostřednictvím ovladatelného proudění vzduchu umožní zkoumat a zlepšovat aerodynamické vlastnosti objektů, tedy nejen nových automobilů.Nomenklatura

Výzkum/ vývoj
Vzdělávání a školství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: