Témata
Reklama

Centrum města budoucnosti otevřeno

Platforma spolupráce špiček akademické sféry a soukromého a veřejného sektoru by mohla urychlit zavádění chytrých technologií do praxe měst a obcí a ušetřit tím energie.

Přelomem v zavádění chytrých technologií v českých městech je otevření Centra města budoucnosti v Praze. Nově založené specializované pracoviště Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT dokáže propojovat procesy probíhající mezi reálným a virtuálním světem. Ty pak vyhodnotí a pro praxi navrhne optimální řešení. V Centru jsou umístěny modely části měst nebo celá města, která se při použití moderních vizualizačních prostředků propojí se simulačními modely. Vytvoří se tak virtuální dvojčata. Centrum je ale především jedinečnou platformou, která spojuje akademické špičky, soukromý sektor a veřejnou správu.

Reklama
Reklama
Reklama
Pohled na budovu Centra města budoucnosti v Praze„

Určitě tu neotvíráme výstavu exponátů, na které by v čase usedal prach, ale permanentní workshop v prostředí virtuálního města a veškeré technické infrastruktury, která je součástí aglomerace. Všichni zúčastnění tu budou moci pracovat, prezentovat své pokroky a vzdělávat své okolí, co že přínosného dělají pro budoucnost měst a obcí, a především pro jejich obyvatele,“ zdůraznil 23. května na slavnostním otevření Michal Postránecký, vedoucí Centra.

Slavnostní přestřižení pásky za účasti vedoucího CMB Michala Postráneckého (vlevo) a ředitele Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky prof. Vladimíra Maříka (vpravo)Zástupci akademické obce, vládních i nevládních organizací se plně shodují v tom, že úspěch Centra je závislý na zájmu soukromého sektoru, který je klíčovým dodavatelem chytrých technologií do města a obcí.

„Mám radost, že firmy se rozhodly této příležitosti využít. Budeme úzce spolupracovat s velkými nadnárodními společnostmi jako je Siemens, Cisco a Vodafone nebo s významným národním dodavatelem energií Centropolem. Hlásí se další firmy, které chtějí z Centra udělat výkladní skříň svých inovativních postupů,“ doplňuje Postránecký, světově respektovaný architekt, designer a urbanista.

Slavnostní otevření CMB moderoval manažer vnějšjích vztahů Centropolu Aleš Pospíšil (vlevo), který uvádí rektora ČVUT Vojtěcha Petráčka„

Centropol je hrdým podporovatelem Centra od samého počátku vzniku této myšlenky. Máme ambice být inovativní společností, která chce neustále zvyšovat komfort svých zákazníků a zároveň přispívat ke snižování spotřeby energií. Myslíme i na budoucnost trochu vzdálenější, jsme zapojeni do diskuzí o chytrých městech budoucnosti. Spolupráce se špičkovými odborníky jistě pomůže tomu, aby se naše plány co nejdříve protnuly s realitou,“ říká Aleš Graf, majitel Centropolu.

Společnost Centropol se v CMB prezentuje informacemi o chytrých technologiích v energeticeČesko zatím zaostává za vyspělými státy v zavádění chytrých technologií v řadě oblastí. Používá je například jen 3,9 % českých domácností. Naproti tomu v mnoha evropských zemích je „chytrých domácností“ již 12 – 19 %.

Zdroj: Tisková zpráva Centropol

Zpracováno redakcí

Reklama
Firmy
Související články
Frézování o mistra ČR

Kdysi dávno jsem poprvé viděla nástup národních týmů do velké soutěže WorldSkills a absolutně mi to vyrazilo dech. Nechápala jsem a v úžasu hleděla, že ty ovace a gejzír nekontrolovaných emocí patří skutečně mladým lidem, kteří reprezentují svoji zemi a ukazují zručnost, a přitom tohle není žádné profesionální sportovní utkání, ale přehlídka odborných dovedností a řemesel! 

Online univerzita digitálního řemesla

Komplexní vzdělávací platforma v oblasti digitálního řemesla FabLab University učí pedagogy a studenty, jak využívat a ovládat moderní výrobní technologie. Prezenční kurzy a workshopy jsou určeny pro učitelé středních a základních škol. Pro studenty je k dispozici web plný lekcí, tutoriálů a doplňkových materiálů. Webová stránka fablabuniversity.cz nyní nahrazuje dočasně zavřené laboratoře.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Precizní zemědělství a nástup umělé inteligence

Digitalizace a technologické inovace stále více promlouvají do zemědělství. U precizního zemědělství můžeme v letošním roce očekávat výrazný nárůst popularity a implementace. Zemědělci budou také více využívat Internet věcí)a můžeme se těšit i na nástup umělé inteligence. Ta se bude prosazovat nejen u monitorování, postřiku či sklizně plodin či u systémů pro předpověď, optimalizaci a řízení zemědělských procesů. 

Implementace inovací napříč obory

Tradiční způsoby práce se mění zejména kvůli stále většímu zapojení moderních technologií a inovačních řešení. Mnoho odvětví se v současnosti nachází na prahu nové éry – dokazují to i nejnovější průzkumy. Podle těch se v Česku chystá v dalších letech investovat do digitalizace 53 % firem a do inovací až 65 %, nejvíce těch průmyslových. Slibují si od toho nejen jejich další růst a udržení kroku s dobou, ale také zvýšení efektivity a produktivity ve spojení se snížením nákladů. Budoucnost českých firem tedy spočívá v inovacích, níže uvádíme několik z nich z různých oblastí podnikání, které se nebály využít příležitosti a nabízí zajímavá řešení.

Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum

Začátkem července uspořádala KEPCO International Nuclear Graduate School (dále KINGS) v Soulu historicky první ročník Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum. Na fórum pořádané společností KINGS byli pozváni rektoři devíti jaderných univerzit ze všech zemí Visegrádské čtyřky, kteří společně diskutovali o navázání hlubší spolupráce v oblasti dlouhodobého školení personálu jaderných elektráren a podpoře vývozu korejských jaderných technologií.

Chytré domácnosti pro úspory energií

Jedním z nejrychleji rostoucích trhů je trh s chytrými domácnostmi. Podle analýzy GlobalData se dokonce do roku 2025 hodnota chytrých domácností zdvojnásobí na 75 miliard dolarů oproti roku 2020. Kromě toho, že by se investice do chytrých technologií měla uživatelům vrátit v podobě 

Evropská centra pro digitální inovace

K rozvoji a transformaci především malých a středních podniků mají sloužit Evropská centra pro digitální inovace. V evropské výzvě programu Digitální Evropa pro vybudování sítě těchto center uspělo pět českých kandidátů. 

Robotizace stavebnictví v praxi

Automatická silniční fréza je řízena pomocí informací z Digitálního modelu stavby (DiMS). To je další z možností, jak může využití metody BIM zefektivnit a zlepšit práci stavařů. Robotická fréza totiž může pracovat mnohem přesněji, a připravit tak lepší podmínky pro položení asfaltové vrstvy. Díky tomu bude možné zajistit dodržení její tloušťky v celém rekonstruovaném úseku, to znamená také delší životnost opravené silnice. 

Hannover Messe již příští týden

Od 30. května do 2. června 2022 se na hannoverském výstavišti představí 2 500 firem z přibližně 60 zemí se svými inovacemi pro firmy a energetické systémy budoucnosti. V rámci hlavního tématu Průmyslová transformace ukáží, jak mohou síťově propojené výrobní závody pracovat efektivněji a šetřit zdroje nebo jak lze udržitelně vyrábět a přenášet energii. 

Digitální dvojče v tabákovém průmyslu

Projekt monitoringu procesů a efektivního využití manipulační techniky a personálu připravuje firma PST CLC ve společnosti Philip Morris ČR. Digitální dvojče od externího dodavatele bude na vybraných pracovištích v Kutné Hoře aplikováno na sklad hotové výroby a na sklad přímého materiálu. Projekt bude zahájen v průběhu léta.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit