Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> CES 2018: Propojená města

CES 2018: Propojená města


11.01.2018

Na veletrhu CES 2018, který se koná v Las Vegas od 9. do 12. ledna 2018, prezentuje Bosch fakt, že chytré, propojené město zítřka je již realitou. Dodavatel technologií a služeb představuje inovativní řešení a služby pro městskou mobilitu a propojený pracovní svět a rovněž pro chytré domácnosti a budovy.

Parkování bez potíží


Bosch představuje různá řešení pro propojené a automatizované parkování. Komunitní parkování umožňuje řidičům najít to, co se v obytných oblastech a centrech měst stalo vzácností: volné parkovací místo.

Při projíždění automobily automaticky rozpoznají a změří velikost mezery mezi zaparkovanými vozidly a přenesou data v reálném čase na digitální mapu parkovacích míst, která umožňuje řidičům najít volné místo k zaparkování. Automatizované parkování v parkovacích domech od firmy Bosch je ještě o krok dále – auto se zaparkuje samo, aniž by řidič musel cokoliv udělat. Řidič opustí své vozidlo u vjezdu do parkovací garáže a odešle odpovídající pokyn z aplikace v chytrém telefonu: auto pak samo najde prázdné místo a bez pomoci se zaparkuje. Jedním z faktorů, díky kterému se automatizované parkování stává skutečností, je chytrá infrastruktura parkovacích garáží, která je propojená s palubním softwarem vozidla.Inteligentní napájení s DC mikrosítěmi

Mikrosítě jsou relativně malé, nezávisle řízené systémy pro správu hospodaření s energií, které mohou napájet velké komplexy budov. Jejich schopnost fungování na tradičních i obnovitelných palivech představuje vynikající šetrnost k životnímu prostředí. Další velkou výhodou mikrosítí je jejich soběstačnost, která z nich dělá spolehlivý zdroj energie v případě výpadku hlavní sítě z povětrnostních nebo bezpečnostních důvodů. Na rozdíl od běžných systémů je provoz mikrosítí Bosch namísto střídavého proudu (AC) založen na stejnosměrném proudu (DC), což umožňuje až desetiprocentní úsporu energie. DC mikrosíť Bosch byla vyvinuta v USA jako součást strategického projektu, jehož cílem je vytvářet pro společnost nové obchodní příležitosti ve startup prostředí. Již v roce 2015 vybavila firma Bosch stávající závod ve Fort Bragg v Severní Karolíně mikrosíťovým řešením pro chytré budovy, která dodávají levnější a k životnímu prostředí šetrnější elektřinu.

Včasné varování před povodněmi

Nové řešení od firmy Bosch nabízí včasné varování před hrozícími povodněmi díky digitálnímu monitorování hladin řek a dalších vodních útvarů v blízkosti měst v reálném čase.

Dosud byly hladiny řek měřeny pouze pomocí mechanických prostředků. Mohlo tak trvat až několik hodin, než byla data k dispozici třetím stranám. Bosch v současné době testuje svůj systém monitorování povodní v pilotním projektu na řece Neckar v Ludwigsburgu v Německu. Ultrazvukové sondy a kamery zde sledují změny hladiny vody a rychlost průtoku a vypouštění. Tato data jsou odesílána k posouzení do Bosch IoT Cloudu. Při překročení kritických prahových hodnot jsou ohroženým obcím, obyvatelům a vlastníkům firem s předstihem přes SMS odesílána varovná upozornění. Díky tomu mají dostatek času na to, aby přijaly opatření proti povodním nebo škodám způsobeným povodněmi. O toto řešení již projevila zájem řada záplavových oblastí v Indii a Jižní Americe.

Kokpit nové generace

Bosch dodává futuristický kokpit pro novou generaci motorových vozidel. Návštěvníci CES 2018 mohou na vlastní kůži zažít koncepci „nekonečného“ (end-to-end) displeje a ovládání v předváděcím vozidle založeném na Cadillac Escalade. Díky jeho pěti vzájemně propojeným displejům přináší rozhraní mezi řidičem a vozidlem (HMI = Human Machine Interface) bezpečnější a méně stresující jízdu a umožňuje řidičům lépe se soustředit na dopravní situaci. Kamera a software pro rozpoznání hlasu v kokpitu rozpoznají řidiče a automaticky načtou nejen jeho osobní nastavení sedadla a zrcátek, ale rovněž seznam oblíbených skladeb. Aniž by tak musel řidič přestat sledovat situaci na silnici, může ovládat infotainment, navigaci a klimatizaci, a to buď prostřednictvím hlasového ovládání, nebo dotykové obrazovky s haptickou zpětnou vazbou.

-ks-

Zdroj: tisková zpráva
 Nomenklatura

Zajímavosti ve vědě a technice
Automobilový průmysl
Novinky z veletrhů a výstav
Informační technologie/E-business
Průmyslový design

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: