Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Český aerospace roste

Český aerospace roste


12.11.2015

Českému leteckému průmyslu se daří - meziročně narostl o více než 14 procent. Nejrychleji rozvíjející se společností je LA composite, která letos oproti loňsku zaznamenala 18procentní nárůst prodejů. Společnost v ČR funguje už dvacet let. V rámci oslav výročí proběhlo plenární zasedání členů Svazu českého leteckého průmyslu. Tématem diskusí byl například nedostatek kvalifikovaných lidských zdrojů, který vyústil v apel na orgány státní správy ohledně rozvoje a směřování školství. Svaz českého leteckého průmyslu sdružuje na 22 českých leteckých firem, jejichž obrat v roce 2014 činil 11,9 miliardy korun, z toho export představoval 10,5 miliardy. Meziroční růst tržeb členů svazu činil 14,56 procenta a meziroční růst počtu zaměstnanců 14,27 procenta. V oblasti leteckého průmyslu ve světě dochází k přirozenému meziročnímu růstu oboru o zhruba 10-12 %, což má pozitivní vliv i na české firmy. „Nové dopravní letouny obou největších světových výrobců spotřebovaly významnou část celosvětové kapacity kompozitních dílů, což ve spojení s přirozeným meziročním růstem bude znamenat jejich nedostatek v nadcházejících letech. Pro nás i další české firmy je to výzva a příležitost k dalšímu rozvoji,“ řekl majoritní vlastník společnosti LA composite Zbyněk Zavadil.


Řezání prepregu (polotovar k výrobě vláknových kompozitů) ve společnosti LA compozite


Sendvičové panely (vnější a vnitřní strana) s voštinovým jádrem a s úpravou povrchu pomocí vrstvy tedlaru pro vrtulníky Ecureuil AS 35


Expedice protipožárního obložení dveří letadel Airbus A320 a A330. Lakovaná kompozitní skořepina se skelnou výztuží tvoří základ kompletní sestavy protipožárního obložení nákladových dveří, na kterou se pak montuje ochranná protipožární pěna Wulfmeyer a spojovací prvky.

Firma LA composite je tradičním výrobcem kompozitních dílů a podsestav letecké techniky. Export společnosti v posledních letech činí v průměru více než 95 % její produkce. Firma LA composite s. r. o., byla před dvaceti lety založena jako společný podnik firem Letov a ATG. Podíl Letovu později získala firma ATG, která se tak stala výhradním vlastníkem. Od svého založení je LA composite stále stoprocentně v českém vlastnictví. Od roku 2002 má ve svém výrobním programu speciální kompozitní podsestavy sloužící jako protipožární ochrana nákladových dveří pro dopravní letouny rodiny Airbus. Výrobky společnosti jsou součástí letounů Airbus A318, A319, A319neo, A320, A320neo, A321, A321neo/LR, A330, A340, A350. Z vrtulníků jsou to stroje Agusta Westland AW169, AW189, AW139 a Airbus Helicopters AS350 Écureuil.

Martin Eckstein

Vyšlo v MM Průmyslovém spektru 11/2015 na straně 79Nomenklatura

Letecký průmysl
Materiály konstrukční nekovové
Nekonvenční technologie
Technologie zpracování pryže/ plastů

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: