Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Dako-CZ prohlubuje spolupráci se společností Stadler, získalo tři nové projekty

Dako-CZ prohlubuje spolupráci se společností Stadler, získalo tři nové projekty


30.01.2020

Třemošnická společnost Dako-CZ získala závěrem roku 2019 tři nové objednávky na projekty brzdových systémů a komponentů pro příměstské jednotky platformy Flirt. Dodávky brzdových panelů a komponentů budou realizovány od května letošního roku a jejich celková hodnota se bude pohybovat okolo 3,2 milionu eur (80 milionů korun). Dvě zakázky směřují na polský trh, další do Itálie. 

Společnost Stadler je jedním z našich klíčových zákazníků a jsme rádi, že se naše dlouholetá a úspěšná spolupráce stále prohlubuje. Naše společné obchodní aktivity jsme zahájili v roce 2013, a to dodávkou modulového brzdového systému pro vlakové soupravy Flirt 3 pro Polské státní dráhy,“ uvádí Dagmar Matúšová, generální ředitelka společnosti Dako-CZ, a doplňuje: „Nové objednávky na brzdové systémy a komponenty zahrnují dva zcela nové projekty a jednu opci na již realizovanou zakázku z let 2014 a 2015.

V rámci spolupráce se společností Stadler tak bude od května letošního roku společnost Dako-CZ do projektu FNM L-4444 dodávat brzdové panely a komponenty. Jedná se o zakázku na 35 třívozových souprav s možností otevřené opce pro italského soukromého železničního provozovatele FNM S.p.A (Ferrovie Nord Milano). Konkrétně Dako-CZ zajistí výrobu pneumatických panelů PT1, vzduchojemů, nouzových ventilů, ovládacích panelů, kohoutů, ukazatelů a vzduchojemů.

Dodávka komponentů na 10 vložených vozů je druhým ze zmiňovaných nových projektů Dako-CZ v rámci spolupráce se společností Stadler. Odstartuje v květnu letošního roku a koncovým zákazníkem bude Łódzka Kolej Aglomeracyjna v Polsku. V rámci tohoto projektu označeném jako Lodz L-4465 Dako-CZ vyrobí a dodá pneumatické panely, vzduchojemy a dvojité ukazatele. Plně klimatizované elektrické příměstské jednotky pro polskou oblast Łódź nejenže splňují veškeré bezpečnostní prvky, nabízejí cestujícím maximální komfort při jízdě, ale disponují i moderním informačním systémem pro cestující. Příměstská jednotka dosahuje maximální rychlosti 160 km/hodinu.

Třetím aktuálním projektem je dodávka brzdových panelů a komponentů na 12 osmivozových souprav příměstských jednotek. Jde o opci na již dříve realizovanou zakázku z let 2014-2015, kdy Dako-CZ do Polska dodalo brzdové panely a komponenty pro 20 osmivozových souprav. Brzdové panely Dako-CZ dodá na jednotky Flirt 3 určené pro provozovatele PKP Intercity S.A a konkrétně budou zahrnovat pneumatické panely, nosiče panelů, vzduchojemy, kohouty, ukazatele, nouzové ventily a ovládací páky. Zakázka bude kompletně realizována v letech 2020-2022.

O Dako-CZ, a.s.

Společnost Dako-CZ je předním výrobcem pneumatických, elektromechanických a hydraulických brzdových systémů pro kolejová vozidla s více jak 200letou tradicí. Firma s plánovaným ročním obratem téměř 40 milionů eur (což je jedna miliarda českých korun), na kterém se ze 70 % podílí zahraniční zakázky, sídlí v Třemošnici ve východních Čechách. Většinovým vlastníkem společnosti je společnost Czechoslovak Group a.s. Druhým akcionářem je společnost Tatravagónka Poprad a.s., nejvýznamnější výrobce nákladních železničních vozů a podvozků v Evropě. Tatravagónku spoluvlastní skupina Optifin Invest a přepravní společnost Budamar Logistics.

V červnu roku 2019 firma vzdala hold vynálezci Josefu Daňkovi, který v poválečných letech se svou vývojovou skupinou vyvinul klíčové prvky pneumatického brzdového systému, a přejmenovala ulici, ve které sídlí, na Josefa Daňka 1956. Rok 1956 v názvu znázorňuje rok, kdy došlo k mezinárodnímu schválení pneumatického brzdového systému Dako CV, CV1 a CV1D.

Dako-CZ dodává brzdové systémy a komponenty pro nákladní a osobní vozy, příměstské jednotky, lokomotivy, vozy metra i tramvaje. Kromě společností Siemens Mobility a Stadler Rail AG patří mezi odběratele produktů společnosti Dako-CZ například též Tatravagónka Poprad a.s. či Škoda Transportation a.s. Kolejová vozidla s brzdami Dako je možné vidět nejen v Evropě, ale také v Číně, Indii, Malajsii, Indonésii či Alžírsku, kde společnost spolupracuje se světovými výrobci kolejových vozidel a provozovateli kolejové dopravy. Společnost má vlastní vývoj, disponuje moderní zkušební laboratoří a konstrukčním pracovištěm.

Zdroj: Zpracováno redakcí z tiskové zprávy.Nomenklatura

Všeobecné strojírenství
Inovace
Průmysl 4.0

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: