Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Disruptivní technologie a budoucnost automobilového průmyslu

Disruptivní technologie a budoucnost automobilového průmyslu


11.01.2021

Digitální transformaci lze uchopit z mnoha stran, její základ však tvoří disruptivní technologie, tedy technologie, které dokážou zlepšit všechny aspekty podniku. Nová koncepce výroby automobilů využívající digitální technologie pomáhá výrobcům a dodavatelům udržet si konkurenceschopnost i v této době velkých změn.


V oblasti nové architektury vozidel již existuje několik průkopníků. (Zdroj: Rockwell Automation)


Do deseti let tyto technologie – a jim podobné technologie – promění podobu automobilového průmyslu. Dominique Scheider z Rockwell Automation popsal čtyři hlavní trendy, kterými se bude automobilový průmysl řídit.

1.    Nové architektury vozidel

V této oblasti již existuje několik průkopníků. Například společnost Tesla a její model Y se zadním podvozkem vyráběným pomocí lisu Giga Press. Rostoucí tendence směřovat průmysl k elektromobilům a autonomnímu řízení navíc mění i požadavky na interiér vozidla. K dispozici jsou nové materiály včetně kompozit a komplexních slitin, které otevírají nové výrobní možnosti, jako jsou lehčí podvozky nebo boční panely, aniž by byla ohrožena bezpečnost cestujících.

2.    Mobilita jako služba

Přední výrobci budou zanedlouho vyvíjet a vyrábět vozidla sice ve velkém, ale pomocí minima platforem, možná budou v některých případech dokonce sdílet platformu s konkurenty. Tyto platformy budou koncipovány tak, aby podporovaly nízkoemisní technologie (ZEM/PHEV) a zajistily pokročilou elektroniku a software pro autonomní řízení. Ačkoli podmínky autonomního řízení zůstanou téměř určitě omezené i za deset let. K tomu všemu je zapotřebí větší množství senzorů okolo vozidla a připojení 5G. Dodavatelům kategorie Tier 1 Rockwell Automation pomáhá navrhovat flexibilní linky, aby mohli rychle reagovat na požadavky trhu.

3.    Nové regionální značky

Menší výrobci z konkrétních zemí nebo regionů budou vyvíjet vozidla pro specifické trhy. V některých případech budou využívat platforem větších společností, což je výhodné pro obě strany. Jinde se uplatní mnohem menší závody, kam se všechny nezbytné součástky budou dovážet. Tyto „mikroautomobilky“ navážou na dnešní „globalizační“ trendy, jako je přemisťování pracovních míst a podpora místních vlád.

4.    Plná sledovatelnost baterie a autodílů

Sledovatelnost má zásadní význam v otázkách životního cyklu i pro zajištění bezpečí cestujících. U napájecí sady elektromobilu musí být prokazatelné příslušné ekologické osvědčení i dodržování požadavků na společenskou odpovědnost firem (CSR) – tzv. „z dolu rovnou do auta“. To vyžaduje pokročilé technologie a přísná kritéria.

Dominique Scheider, Rockwell Automation

Zdroj: Zpracováno redakcí podle tiskové zprávy agentury PRAM



Nomenklatura

Inovace
Automobilový průmysl

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: