Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Gripen E létá s raketou Meteor

Gripen E létá s raketou Meteor


28.11.2018

Společnost Saab v říjnu úspěšně dokončila první zkušební let stíhačky Gripen E nesoucí raketu Meteor typu vzduch-vzduch používanou mimo vizuální kontakt s protivníkem (BVRAAM). 

Let zahrnoval dvě rakety Meteor a stíhačku Gripen E (s označením 39-8). Stihačka vzlétla na z letecké základny společnosti Saab ve švédském Linköpingu.  
Po celou fázi testovacích letů s externími komponenty stíhačka létala tak hladce, jak jsme zvyklí. Těším se na další fáze programu testovacích letů, který nás stále vice přibližuje k dokončení integrace zbraňových systémů. Díky raketě Meteor Gripen E vyniká ve své roli zajišťování vzdušné nadvlády,” řekl Robin Nordlander, experimentální testovací pilot společnosti Saab.

Testovací let s raketou Meteor je součástí postupné integrace zbraňových systémů v testovacím programu Gripen E a je důležitým milníkem v dohodě se švédským zákazníkem. Dalším krokem je pokračovaní v létání s různými konfiguracemi spolu s postupným rozšiřováním letových schopností stíhačky.Raketa Meteor, radarem aktivně řízená BVRAAM, je nadřazená ostatním raketám svého druhu a je schopna samostatně zaměřovat vzdušné cíle v náročném prostředí elektronické války, ve dne i v noci a za jakéhokoliv počasí. Systém náporového pohonu umožňuje Meteoru vyvinout velmi vysokou rychlost a dává mu energii zneškodnit rychlé pohyblivé cíle na velké vzdálenosti. Gripen C/D švédského letectva byl v roce 2016 prvním stíhacím letounem, který měl ve své výzbroji raketu Meteor.

Program Meteor je jedním z nejúspěšnějších evropských obranných projektů, ve kterém se spojují Spojené království, Francie, Německo, Itálie, Španělsko a Švédsko, aby vyvinuli produkt, který změní pravidla hry vzdušného boje. Saab je partnerem programu Meteor ve spojení s hlavním dodavatelem MBDA UK.

Zdroj: Tisková zpráva Cook Communications

Zpracováno redakcí.Nomenklatura

Letecký průmysl

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: