Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Heidenhain v České republice

Heidenhain v České republice


03.08.2004
Mateřská firma Dr. Johannes Heidenhain GmbH se do oboru obráběcích strojů zapsala jako výrobce přesných optických a později optoelektronických snímačů polohy v šedesátých letech minulého století. Vývoj obráběcích strojů postupně ovlivňoval i rozšiřování sortimentu výrobků firmy o číslicové indikace polohy, CNC řízení pro ovládání frézek, obráběcích center a soustruhů, až po kompletní vybavení včetně digitálních pohonů v současnosti. V současnosti je sortiment objemově rozdělen na tři základní obory produktů, které se podílejí na obratu vždy jednou třetinou: měření délek, rotační snímače a měření uhlů, elektronika a pohony.
Tuzemští výrobci a uživatelé obráběcích strojů se seznámili s řídicími systémy Heidenhain poprvé v roce 1979 v podobě jednoduchého modelu TNC 121. V roce 1991 byla v Praze založena Technická a poradenská kancelář, která se o dva roky později transformovala na Heidenhain, s. r. o. Dodávky výrobcům do České republiky dnes zaujímají čtvrté místo za výrobci Německa, Švýcarska a Španělska. Proto bylo zpracováno české prostředí v CNC řízeních pod značkou TNC, včetně nezbytných návodů k obsluze. Následně byla zahájena výuka NC programování v jednoduchém dialogu Heidenhain a přibyly i servisní kurzy pro pracovníky podnikové údržby.
Předností řízení Heidenhain je možná oprava výměnným způsobem. Za tímto účelem byl v Praze vytvořen rozsáhlý sklad nejpoužívanějších typů. Pokud by přístroj nebyl momentálně skladem, lze jej zajistit do jednoho až dvou pracovních dnů. V roce 1996 byla zřízena servisní dílna pro opravy lineárních a rotačních snímačů s roční kapacitou asi 600 přístrojů. Opravují se zde i přístroje po dvacetiletém provozu, což svědčí o jejich trvanlivosti a kvalitě. Významným pokrokem je zřízení hot line pro uživatele NC strojů, zaměřený na poradenství v NC programování frézek a soustruhů.


Nomenklatura

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: