Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Investice do 3D tisku se českým firmám se vyplatí

Investice do 3D tisku se českým firmám se vyplatí


04.10.2018

Technologie 3D tisku již dávno nejsou doménou nadšenců a hobby uživatelů. Se zvyšující se dostupností a spolehlivostí zařazuje 3D tisk do výroby celá řada společností v České republice. Díky zefektivnění a zrychlení výroby se pak investice do 3D tiskáren firmám vracejí i během několika dní a týdnů. Využití aditivní výroby se přitom nepojí s jedním odvětvím, technologii používají firmy napříč obory. Říká to Tomáš Soóky, spoluzakladatel společnosti 3Dwiser, předního českého dodavatele 3D tiskáren. 3D tisk bude jedním z taháků Mezinárodního strojírenského veletrhu, který začíná příští týden.

3D tisk se osvědčuje například tam, kde je potřeba rychlá a přesná výroba konkrétního dílu na míru. „Nám se díky přesnému a spolehlivému 3D tisku daří vyrábět potřebné díly až 5× rychleji a 10× levněji než dříve,“ popisuje Jakub Cvilinek, jednatel společnosti Průmyslová keramika, kde používají 3D tisk na výrobu mnohdy velmi složitých jader do forem na žáruvzdorné dílce. Dříve jádra vyráběli obráběním na CNC strojích z kovu nebo ze dřeva.


3D tiskárna Ultimaker S5

Podobnou zkušenost mají i další společnosti. „Investice do 3D tiskárny Ultimaker 2 Extended se nám na jednom z projektů vrátila do dvou týdnů. Sérii funkčních dílů pro výrobu bychom jinak museli nechat frézovat,“ zmiňuje Dominik Berka, technik 3D tisku ve společnosti Saar Gummi Czech, která se zabývá výrobou gumových těsnění pro automobily.

Prvotní hledání smysluplných nasazení v praxi má 3D tisk dávno za sebou. Dnes je ve fázi, kdy výrazně zvyšuje efektivitu práce a pomáhá uskutečňovat i dříve nemyslitelné projekty v celé řadě oborů. Firmy také získávají výhodu oproti konkurenci, protože jsou schopny pružněji reagovat na požadavky výroby a zákazníků,“ doplňuje Tomáš Soóky, spoluzakladatel společnosti 3Dwiser.

Vedle samotných funkčních dílů firmy nacházejí výhody 3D tisku i při rychlé tvorbě prototypů. Vývoj se díky možnosti okamžité výroby zásadně zrychluje. „Co nás dnes napadne, můžeme zítra navrhnout – a díky 3D tisku okamžitě vyrobit. Nečekáme týdny na výrobu tradičním obráběním v nástrojárně. Můžeme vyzkoušet více variant v krátkém čase, rychle najdeme ideální tvar,“ říká Jan Blepta z Continental Automotive Czech Republic. Investice do 3D tiskárny kompozitů Markforged Mark Two se zde vrátila prakticky okamžitě.

S tím souvisí i kvalita a vlastnosti současných materiálů, kdy například 3D tištěný kompozit vyztužený karbonem je o 40 % lehčí, přitom odolnější než hliník. Současným trendem je i tisk kovů, pomocí technologie ADAM bude co nevidět možné vyrábět běžně namáhané kovové díly při výrazně nižší vstupní investici do 3D tiskárny a vybavení. Stolní 3D tiskárny, dříve považované za hračku nadšenců, dnes v profesionálním provedení fungují v závodech těch nejznámějších oborových značek světa, včetně Volkswagenu či Bosche

Zdroj: Tisková zpráva

Zpracováno redakcí.
 Nomenklatura

3D technologie
CAD/CAM/CAE/CIM

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: