Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> InVia Ramanův mikroskop pomáhá při vývoji nejlehčích mechanických hodin

InVia Ramanův mikroskop pomáhá při vývoji nejlehčích mechanických hodin


29.11.2018

V lednu 2017 byly v Ženevě ve Švýcarsku představeny nejlehčí mechanické hodinky na světě z inovativního kompozitního materiálu obsahujícího grafen. Nyní byl publikován výzkum uskutečněný v rámci projektu, ve kterém  Ramanův mikroskop Renishaw inVia sehrál důležitou roli při vývoji tohoto materiálu.

Přesné hodinky byly výsledkem spolupráce mezi University of Manchester a společnostmi Richard Mille Watches a McLaren Applied Technologies. RM 50-03 i s páskem váží pouhých 40 gramů. Jejich tělo, v němž je umístěn samotný chronometr, je vyrobeno z jedinečného kompozitu obsahujícího grafen, který materiálu dodává vysokou pevnost, ale současně nízkou hmotnost.Práci provedla především skupina výzkumných pracovníků na National Graphene Institute při Manchesterské univerzitě v Manchesteru. Výzkum kolem unikátních hodinek byl publikován v časopise Composites Part A: Applied Science and Manufacturing [1]. Stanovení rozložení a orientace grafenu v kompozitech proběhlo pomocí Ramanova mikroskopu Renishaw inVia.

Spolupráce byla příkladem špičkové inženýrské práce s cílem využít jedinečných vlastností tohoto materiálu, jako např. mechanické tuhosti a pevnosti v dvourozměrném materiálu a zároveň eliminovat potřebu dodávání dalších materiálů.

Profesor Robert Young, který vedl výzkum, uvedl: „V této práci byly díky přidání malého množství grafenu do matrice podstatně posíleny mechanické vlastnosti jednosměrně vyztuženého kompozitu uhlíkových vláken. To může mít budoucí dopad na ty obory přesného strojírenství, kde se sleduje pevnost, tuhost a hmotnost produktu, například v letectví a automobilovém průmyslu. "


Grafen, který je tuhý a silný, vykazuje obrovský potenciál pro další zlepšení mechanických vlastností kompozitů.

Konečné výsledky byly dosaženy pouze s dvouprocentní hmotnostní frakcí grafenu přidaného do epoxidové pryskyřice. Výsledný kompozit byl potom analyzován zkouškou v tahu, Ramanovou spektroskopií a rentgenovým CT snímáním.

Tento výzkum demonstruje jednoduchou metodu, kterou lze grafen zabudovat do stávajících průmyslových procesů. Umožňuje strojírenskému průmyslu využívat mechanických vlastností grafenu v aplikacích, jako je výroba křídel letadel nebo karosářské práce vysokovýkonných automobilů.

Výzkumná skupina zjistila, že přidání grafenu při porovnání s vzorkem ekvivalentním uhlíkovému vláknu výrazně zlepšilo tuhost a pevnost v tahu. K tomu došlo, když byl grafen rozptylován v materiálu a vyrovnán ve směru vláken.
 


Manchesterská univerzita v průběhu letošního roku oslaví otevření druhého prvotřídního zařízení zaměřeného na vývoj grafenu – Graphene Engineering Innovation Center (GEIC). GEIC Centrum umožní propojení průmyslu s akademickou půdou, aby se tak výzkum zužitkoval ve výrobě konkrétních prototypů a pilotních projektů a urychlila se tak popularita grafenu.

Více informací o spolupráci a o tom, co všechno obnáší, naleznete na webových stránkách: www.manchester.ac.uk/discover.
 


Zdroj: Tisková zpráva Best Communications

Zpracováno redakcí

 Nomenklatura

Zajímavosti ve vědě a technice

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: