Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Isolda hájí svůj průmyslový trh

Isolda hájí svůj průmyslový trh


25.11.2016

Asi 6 tisíc tun produktů - pracovní kosmetiky, drogerie a chemie pro různá průmyslová odvětví - vyrobí letos společnost CORMEN z Bystřice nad Pernštejnem na Žďársku. K významným zákazníkům firmy a jeho distributorů patří České dráhy, Škoda, Volkswagen, Bosch, Lasselsberger a další velké podniky. Více než 16 % se na tržbách bystřického závodu podílí export.

„Naší největší exportní destinací je dlouhodobě Slovensko. Naše silné postavení na zdejším průmyslovém trhu pracovní kosmetiky však v polovině září ohrozilo z našeho pohledu nepochopitelné rozhodnutí bratislavského okresního soudu. Ten vydal předběžné opatření na pozastavení dovozu, distribuce, prodeje a propagace našich krémů na ruce Isolda ve Slovenské republice, a to v inovovaných obalech, které jsme uvedli na trh v lednu 2016,“ zmiňuje živou kauzu jednatel společnosti ing. Vladimír Čížek. CORMEN je v současnosti jedním z největších dodavatelů ochranných pracovních krémů na ruce na průmyslovém trhu u nás i na Slovensku. Bystřický závod ročně opustí až 3 miliony tub těchto speciálních výrobků v devíti druzích.

Podle hlohovecké firmy Saneca Trade společnost CORMEN na inovovaných tubách svých výrobků vizuálně napodobuje grafiku krémů Indulona a klamavě informuje o atestech na své krémy. Okresní soud Bratislava I. nakonec vydáním omezujícího předběžného opatření žalobě slovenské firmy vyhověl.

Žalobci nepochopitelně vadí vertikální umístění názvu Isolda, které údajně může mást koncové spotřebitele v maloobchodní síti. Celková vizuální rozdílnost obalů na oba srovnávané výrobky je přitom zcela zásadní s jednoznačnou rozlišitelností (srovnání viz foto), nehledě na to, že nikdo nemá patent na vertikální směr hlavního textu na tubách. Díky naší orientaci na přímé dodávky do výrobních podniků a institucí se navíc na pultech obchodů naše krémy na ruce s konkurenční Indulonou v podstatě ani nesetkávají. Pokud jde o druhou část žaloby, naše Isolda má jako jediný pracovní krém na trhu skutečně doložitelné atesty prokazující hojivý účinek,“ argumentuje jednatel firmy CORMEN. Celou kauzu proto v Bystřici nad Pernštejnem vnímají jako nevybíravý a úmyslně vykonstruovaný útok výrobce Indulony na svého největšího konkurenta na slovenském průmyslovém trhu. Přestože s překvapivým rozhodnutím bratislavského soudu česká společnost nesouhlasí a bude se procesně bránit, nezbylo jí nic jiného, než tvrdé předběžné opatření respektovat a podřídit se mu.

Firmě CORMEN se na slovenském trhu podařilo během pouhých dvou dnů zajistit prodej krémů Isolda v pozměněném designu s horizontálně umístěným názvem výrobku (viz foto), takže dodávky distributorům nebyly omezeny. Náklady na zajištění soudem požadovaných změn v Bystřici ovšem vyčíslili na miliony korun. Přitom již 2 miliony podnik stálo zavedení původního napadeného designu!


Srovnání designu Indulona - Isolda (v původním a novém designu).

Žalobce chtěl nepochybně dosáhnout toho, aby na určitou dobu nebyly na Slovensku naše ochranné pracovní krémy k dostání. Získal by tak zpět trh v průmyslové oblasti, který za poslední léta hlavně díky své cenové politice ztratil,“ vysvětluje jednatel firmy CORMEN. Česká společnost žalobci neprodleně navrhla jednání o smíru. Nicméně po právním úspěchu na Slovensku se Saneca Trade rozhodla postupovat stejně i u nás a zažalovala bystřického výrobce rovněž u Krajského soudu v Brně. „Věříme v nezávislost českého soudnictví, které jistě rozhodne spravedlivě, zejména po zvážení argumentů obou stran,“ zdůrazňuje ing. Čížek, jednatel firmy CORMEN.

Zdroj: Tisková zpráva IVEPA

Zpracováno redakcí MM Průmyslové spektrum


 Nomenklatura

Legislativa, nařízení

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: