Témata
Reklama

Jak pomáhají iPady v českých nemocnicích?

Chceme dát doktorům, sestřičkám i pacientům iPady, zní ze stran společností zabývajících se digitalizací. Nemocnice se ale k tomu staví zdrženlivě, mají strach ze ztráty přímého vztahu mezi doktorem a pacientem. Přitom opak je pravdou. Tablety v tomto ohledu drží stejnou funkci jako obyčejný zápisník, fungují tedy jako přirozený nástroj mezi lidmi ve zdravotnictví.

Reklama
Reklama
Reklama

iPady pro české sestřičky

Zkušenosti ze zahraničí přitom mluví jasně – nainstalované aplikace v iPadech nebo iPhonech umožňují nemocnicím pracovat efektivněji. Lékaři tak mají přístup ke zdravotním záznamům a údajům hned, když je potřebují.

Moderní technologie postupně pronikají i do českých nemocnic. I přes řádící koronavirus je ale jejich plošné nasazení stále ještě v plenkách. Zdroj: b2a.cz


„Například doktor při vizitě si naskenuje čárový kód na náramku pacienta a okamžitě dostane na tabletu všechny potřebné informace. Nedělá tak práci, kterou nemusí. Sestry zase mají po ruce nástroj pro bezpečnější a neomylnější podávání těch správných léků pacientům,“ vysvětluje Petr Kubíček, CEO společnosti B2A, která ve spolupráci se společností iStyle - autorizovaným prodejcem Apple - dodává do českých nemocnic iPady s příslušnými zdravotnickými aplikacemi.

Pozitivní zkušenosti ze zdravotnictví

iPady samozřejmě využívají i samotní pacienti. Mohou totiž díky speciálním aplikacím sledovat svůj zdravotní stav. Zůstanou tak informováni a budou zapojeni do své vlastní léčby a rehabilitace prostřednictvím komunikace se svým ošetřujícím lékařem během pobytu v nemocnici.

Navíc během nečekaných událostí, jako je současná koronavirová epidemie, mohou být díky tabletu v pravidelném a bezpečném spojení se svou rodinou. Důkazem je aktuální osobní zkušenost několika pacientů s koronavirem, kterým společnost iStyle pro tyto účely dodala iPady.

“Jak iStyle, tak Apple vnímá zdravotnictví jako jeden z nejdůležitějších oborů, kde můžeme působit. Díky zkušenostem, které jsme načerpali v jiných oborech, můžeme přirozenou formou pomáhat lékařům, sestrám i pacientům. Zdá se to být správný sektor pro uplatnění přidané hodnoty našich zařízení ve spojení s aplikací pro zdravotní personál. Podle zahraničních zkušeností, které jsou z USA a Velké Británie jednoznačně doložitelné, vnímáme pozitivní dopad na zdravotnictví. To se týká úspory času i zkvalitnění péče o pacienty,”
říká Matyáš Rezek, Sales Manager iStyle.

Nemocnice trpí nedostatkem digitalizace

Že české nemocnice nevyužívají dostatečně moderní aplikace či software určený přímo pro zdravotnictví, je známá věc. Je otázkou, jak se tento status quo promění během pandemie. Zatím ale platí, že sice zástupci nemocnic jsou těm moderním technologiím otevření, ale nedokážou dostatečně využít nabízeného potenciálu.

„Je to i otázka určité počítačové gramotnosti. Možná se lidé v nemocnicích bojí, že aplikacím nebudou rozumět, budou pro ně složité. Přitom zkušenosti, které máme my nebo Apple, mluví o opaku. Není nic jednoduššího a uživatelský přívětivějšího než držet v ruce dotykový tablet či telefon a přehledně hledat, zadávat nebo diktovat potřebné údaje. České nemocnice prostě trpí nedostatkem digitalizace,“
uzavírá Petr Kubíček.

Zdroj: Zpracováno redakcí podle tiskové zprávy agentury Myr Communication ABBBA Consulting b2a.cz

Reklama
Firmy
Související články
Nenaleťte kyberzločincům o dovolené – bezpečnostních tipy

Stále více lidí nedává svůj počítač, tablet nebo mobilní telefon z ruky ani na dovolené. Kyberzločinci si ale volno neberou, i na cestách je proto potřeba dávat pozor na bezpečnost dat i elektronických zařízení. Pokud se vám dovolená nemá prodražit o ztráty způsobené nenechavci v kyberprostoru, ani si ji nechcete zkazit nepříjemnými události, buďte opatrní na své přístroje i data.

Související články
Zásady v oblasti kybernetické bezpečnosti

Schopnost udržet si důvěru zákazníků nebyla po událostech minulého roku nikdy důležitější, a ani obtížnější. S tak velkým zmatkem a rozsáhlými změnami v pracovních modelech, jako byla masová migrace k práci na dálku, nebylo zajištění bezpečnosti podniků nikdy složitější. Edwin Weijdema, technolog pro globální produktovou strategii ve společnosti Veeam, se zamýšlí nad vývojem kybernetických útoků a jak jim s co nejvyšší úspěšností odolávat.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Výzkum podporuje bezpečnost internetu věcí

Včasné odhalení útoku na sítě internetu věcí může znamenat doslova záchranu před mnoha nepředvídatelnými následky. V případě soukromého užití se jedná zejména o zásah do soukromí, u průmyslových aplikací může dojít k narušení funkčnosti celých systémů autonomních zařízení s rozsáhlými dopady na výrobu nebo energetiku. Tyto systémy nelze chránit antivirovými programy, proto je potřeba jiné řešení. 

Značnou částku v dolarech ušetřilo firmě bezpečnostní řešení

Významnou úsporu nákladů na řešení kybernetických útoků a vysokou návratnost investic do nákupu bezpečnostního řešení zaznamenal klient společnosti Kaspersky, který využil Kaspersky Industrial CyberSecurity for Networks. Podle nezávislého šetření Total Economic Impact™ (TEI), které provedla společnost Forrester Consulting, tento průmyslový podnik ušetřil díky nasazení zmíněného produktu 1,7 milionu dolarů, což představuje 135 % návratnost investic (ROI).

Digitální dvojče stavby

Digitalizace a digitální transformace firem paří již delší dobu k aktuálním tématům. Ve stavebnictví zpravidla hovoříme o metodě BIM, která by měla být od roku 2022 využívána u všech nadlimitních veřejných zakázek. Využití takzvaného informačního modelování staveb však není devízou jen nových realizací, své opodstatnění má i u starších budov.

Nový interdisplinární obor na ČVUT

Fakulta biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze (FBMI) získala akreditaci nového navazujícího magisterského studijního programu Aplikovaná fyzioterapie.

Kyberbezpečnost a vzdělávání zaměstnanců

Z průzkumu, který v České republice pro společnost Kaspersky provedla agentura Ipsos, vyplývá, že jen velmi malé procento českých firem vzdělává své zaměstnance v oblasti kybernetické bezpečnosti. Průzkum se zaměřil na zaměstnance středně velkých firem (se 100 až 499 pracovníky) a v dubnu 2021 se ho zúčastnilo 515 respondentů.

Kubernetes: rychlejší i bezpečnější vývoj aplikací

Obliba technologií používající kontejnery neustále roste. Je to dáno výhodami, které firmám poskytuje např. trendující Kubernetes či Docker. Dříve tyto tehcnologie byly především výsadou inovativních IT nadšenců, dnes je podle průzkumu renomované firmy Statista používá téměř třetina společností a dalších 21 % tento technologický směr blíže zkoumá a uvažuje o něm do budoucna. 

Na počátku byl nápad…

Přihlaste se do soutěže Inovační firma Zlínského kraje!

Mít nápad, to je začátek. Dostat se však díky němu na nové trhy, na špičku konkurenčního řetězce, k vyššímu zisku – to je cíl. A právě projekty, které mají tyto ambice, pravidelně oceňuje soutěž Inovační firma Zlínského kraje. Do jejího sedmého ročníku, který opět vyhlásil Zlínský kraj, je možné se přihlásit již od 31. května.

Výpadkům ve výrobě odzvonilo

Dokázat zabránit nečekaným výpadkům průmyslových výrobních systémů a předejít škodám způsobeným zastavenou výrobou – to je přáním vedení každé výrobní firmy. Na trh proto nyní přichází systém strojového učení Kaspersky Machine Learning for Anomaly Detection zaměřený na odhalování chyb ve výrobních procesech v jejich nejranějším stadiu od bezpečnostní společnosti Kaspersky.

Drony pro humanitární operace

Skupina MRS (Multi-Robot Systems) působící v rámci katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v uplynulých týdnech na poušti ve Spojených arabských emirátech testovala let roje dronů. Pro realizaci skupinového letu se vědci inspirovali hejnem ptáků či plovoucích ryb. Drony by pak mohly být zapojeny do humanitárních operací vyhledávání a záchrany osob.  

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit