Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Jak šetřit s vodou s vědeckým přístupem

Jak šetřit s vodou s vědeckým přístupem


27.07.2020

Nedostatek vody představuje jedno z největších globálních rizik. Podle Světového ekonomického fóra se jedna třetina světové populace (přibližně 2 miliardy lidí) nejméně jeden měsíc v roce potýká s vážným nedostatkem vody. Jednotlivci, ale také firmy stojí před velkou výzvou, jak vodu používat efektivněji a chránit tak životní prostředí.

S několika příklady z globální i lokální praxe přichází technologická společnost 3M, které se za posledních 15 let podařilo snížit spotřebu vody ve výrobě i ostatních činnostech o 43,4 %. Odpovědnost při využívání vodních zdrojů pro 3M začíná už v momentě, kdy vybírá vhodné lokality pro své provozy. Uspějí jen ty, u nichž nehrozí vytížení vodních zdrojů. K tomu používá systém Aqueduct World Resource Institute (WRI), který za pomoci open-source dat dokáže mapovat vodní rizika jako nebezpečí povodní a sucha.

3M aktivně financuje výzkum a ochranu vody. Do recirkulace vody v regionu Střední a Východní Evropy loni investovala 39 tisíc dolarů, více než 50 milionů dolarů směřovalo k instalaci systémů filtrace vody a více než 100 milionů dolarů na testování zdrojů vody.

Investice do zjišťování kvality vody mohou mít také podobu sdílení vědeckých poznatků a poskytnutí vhodných prostředků. Například odběr vody ze vzorků půdy ze suchých oblastí je náročný kvůli nízkému obsahu vlhkosti, což znamená, že nelze použít tradiční metody extrakce vody. Technika používající nemísitelnou vytlačovací tekutinu, která byla vyvinuta v 80. letech, sice získání malého množství vody umožnila, ale jen za použití chemické látky, jejíž používání bylo později zakázáno Montrealským protokolem. Dlouho k ní chyběla vhodná alternativa, což výzkum v suchých oblastech značně komplikovalo. Nyní tým z Oxfordské univerzity pro hodnocení kvality vody v poušti Badain Jaran v severozápadní Číně otestoval inertní kapalinu 3M Novec Engineered Fluid, která má nulový vliv na ozonovou vrstvu či globální oteplování. Geochemický výzkum bude hrát klíčovou roli při posuzování úrovně znečištění ze zemědělských i průmyslových zdrojů ve vyprahlých regionech. Může se také použít ke sledování úrovně srážek, míry doplňování podzemní vody a k identifikaci oblastí, které budou v budoucnu trpět nedostatkem vody.

S úsporami vody může začít každý sám ve vlastní domácnosti. Technologie, které pomáhají omezit plýtvání jsou známy již řadu let a zároveń se neustále vyvíjejí. Někdy je ale k uvedení do praxe  potřeba překonat posledně překážku. Své o tom vědí ve start upu Nebia, kde se po dlouhém vývoji úsporné designové sprchové hlavice zastavili nad řešením uchycení ve sprchovém koutu. Potřebovali řešení, které bude pevné a spolehlivé, a přitom elegantní, v ideálním případě nebude vůbec vidět. Problém nakonec pomohla vyřešit VHB lepicí páska 3M.

Pro domácí hospodaření s vodou má 3M na americkém trhu ucelený systém Home Water Solutions. Dokáže například v kuchyni přefiltrovat vodu k pití a zároveň ze stejného kohoutku spustit vodu pro ostatní využití. Filtrační systém odstraní samozřejmě nejen pevné nečistoty, ale díky uhlíkovému filtru i 99,99 % bakterií, které se ve vodě množí. S chytrou domácností drží krok chytrý zásobník, který sám upozorní na nutnost výměny filtru. Další filtry zase umí změkčit vodu, což ocení nejen pleť a vlasy, ale také domácí spotebiče (pračka, myčka, rychlovarná konvice).

Zdroj: Zpracováno redakcí z tiskové zprávy společnosti.Nomenklatura

Inovace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: