Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Kovovýroba z Rousínova dává práci řadě firem na Moravě

Kovovýroba z Rousínova dává práci řadě firem na Moravě


04.03.2019

Desítky milionů korun měsíčně tvoří obrat moderního závodu v jihomoravském Rousínově, který pro nadnárodní skupinu Novomatic vyrábí kovové díly pro montáž výherních přístrojů. Prakticky stejný objem ale pro společnost EDP vyrábějí subdodavatelé téměř z celé Moravy. Zhotovené kovové díly se následně využívají na montážních linkách v nedalekých Komořanech, EDP je ale dodává také do dalších montážních podniků v rámci skupiny Novomatic. Měsíčně se v Rousínově zpracuje řádově pět set tun hutního materiálu.

V období současného hospodářského růstu nestíháme všechny potřebné díly vyrobit vlastními silami. Proto velkou část produkce nakupujeme od našich dodavatelů,“ říká Libor Benda, výrobní ředitel provozu KOVO, a doplňuje. „Dodáváme externím firmám práci pro více než 500 zaměstnanců.“Subdodavatelé jsou firmy převážně z Jihomoravského, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. Spolupráce je dlouhodobá, už proto, že ovzorkování sortimentu a vyškolení nového dodavatele trvá minimálně půl roku. Řada firem spolu s kovovýrobou EDP vyrostla. Důvody tak masivního zadávání výroby spočívají v tom, že firma se nechce spoléhat jen na vlastní kapacity, ale mít oboustranně výhodná partnerství. Alois Slezáček, jednatel společnosti EDP, uvádí: „Zadávání zakázek českým firmám je naše dlouhodobá strategie; chceme, aby se našim dodavatelům dařilo a prosperovali spolu s námi.“V současnosti v několika provozech EDP v Rousínově a Komořanech pracuje 1200 zaměstnanců. Jedná se o moderní závody, provoz zaměřený na kovovýrobu byl otevřen v roce 2002 a průběžně se investuje do jeho rozšiřování i kapitálového vybavení. Zatímco nedaleká montáž výherních přístrojů v Komořanech si vystačí s ranní směnou, v kovovýrobě v Rousínově je provoz třísměnný. Kromě Komořan dodává provoz KOVO své produkty též do dalších tří montážních závodů skupiny Novomatic, jednoho v Rakousku a dvou v Německu.Robotizace a masivní investice do výroby


Z důvodu, aby uspokojili nabídku odběratelů, se v kovovýrobě vydali již zmíněnou cestou zadávání zakázek subdodavatelům, především z regionů s vyšší nezaměstnaností, protože vlastních pracovníků pociťuje firma dlouhodobý nedostatek. Druhou cestou jsou masivní investice do nových strojů, automatizací a robotizací, které zvyšují produktivitu práce, aniž by rostly požadavky na další pracovní sílu. Při prohlídce provozu narazí návštěvník na řadu zajímavých strojů a řešení.
„Plechy řežeme laserem, konkrétně strojem TruLaser Fiber TRUMPF, jehož pořizovací cena činila osmnáct milionů korun. Nejdražší bylo automatické ohraňovací centrum FIN-POWER za 25 milionů korun,“ vypočítává Libor Benda. Nejvíce si ale cení robotizovaných pracovišť. „Robotická ohýbací buňka TruBend stála více než dvanáct milionů, ale svým výkonem a úsporou lidské práce se nám tato investice do dvou let vrátí. Zdůraznil bych také investici do brousících robotických buněk. Robotizovat oblast broušení tenkých plechů je poměrně náročné a s firmou ROBOTEC jsme jedním z průkopníků této technologie v České republice.“Výroba v Rousínově jede na plné obrátky. Obří parkoviště před provozem KOVO je po celý den zaplněné, při střídání směn před bránu zajíždějí po dohodě s Jihomoravským krajem linkové autobusy. I přes nedostatek pracovníků se firmě dlouhodobě daří plnit zakázky a nadále roste. „V polovině roku 2019 plánujeme zahájení stavby hutního skladu a nové výrobní haly,“ doplňuje Libor Benda.

Zdroj: Tisková zpráva EDP

Zpracováno redakcí


 Nomenklatura

Materiály konstrukční kovové
Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: