Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Krátce ze světové jaderné energetiky

Krátce ze světové jaderné energetiky


20.03.2017

Šéf Rosatomu vyjevil vizi společnosti

Generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačev představil obchodné vizi této státní korporace. Cílem Rosatomu je být do roku 2040 jednou ze tří nejúspěšnějších světových technologických společností  v oblasti jaderné energie.


Generální ředitel Rosatomu Alexej Lichačev

Siemens tiskne náhradní díly pro JE Krško

Technologií tisku na 3D tiskárně byl vytvořen náhradní díl – oběžné kolo čerpadla požární vody pro JE Krško ve Slovinsku. Díl byl namontován v lednu a čerpadlo pracuje bez problémů. Je to první komerční nasazení této technologie výroby.


Zleva doprava originální původní díl, vytištěný prototyp, výsledný 3D tištěný náhradní díl

Provozovatel JE Krško požadoval vyměnit kovové oběžné kolo o průměru 108 mm na čerpadle požární vody. Čerpadlo bylo v provozu od začátku provozu elektrárny (1981). Původní výrobce čerpadla již neexistuje a proto byla požádána fy Siemens o opravu. JE Krško je  PWR 730 MWe  v provozu od roku 1981, dodavatel byl  Westinghouse.

Eskom zahájí proces hledání dodavatele nových bloků v polovině letošního roku

Státní firma ESKOM, která provozuje na lokalitě Koeberg v Jižní Africe dva bloky PWR 944 MWe provenience Framatom od roku 1984/85 vyhlásila, že výběr dodavatele nových jaderných bloků zahájí v polovině roku 2017. Prvním krokem bude tzv. Request for information, tedy něco jako žádost o předběžné projevení zájmu..  ESKOM chce  prvně vybrat dodavatele a teprve potom se bavit o lokalitě.  CNO (cheef Nuclear Officer – vrchní jaderník) ESKOM se domnívá, že když vše půjde dobře, mohly by první přípravné práce na lokalitě začít již v roce 2018.


JE Koeberg JAR

Zdroj: Newsletter Občanské bezpečnostní komise JE Dukovany,
          Aleš John, FNV, Feng.

Zpracováno redakcí.

 Nomenklatura

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: