Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Kuličkové šrouby pro mechanickou srdeční podporu

Kuličkové šrouby pro mechanickou srdeční podporu


15.08.2016

 U zdravotnické techniky, zvláště u těch zařízení, která jsou spojená se srdeční činností, není prostor pro žádné selhání – zařízení musí vždy zůstat v činnosti. S ohledem na to je pro firmu Berlin Heart (výrobce moderních zařízení pro mechanickou podporu srdeční činnosti) kvalita vždy na prvním místě.
 

EXCOR VAD nahrazuje činnost lidského srdce

Zařízení řady EXCOR, vzduchem ovládaná membránová čerpadla, která podporují činnost srdce nebo ji zcela nahrazují, jsou ve své mobilní verzi „umělého srdce“ poháněna miniaturními kuličkovými šrouby navrženými a vyráběnými firmou NSK. Toto pokročilé mobilní zařízení věrně nahrazuje činnost lidského srdce a jeho kuličkový šroub nesmí za žádných okolností selhat.

Lidské srdce je pozoruhodné čerpadlo s výkonem 3 až 4,5 l/min, adaptivním řízením s rychlostí 50 až 200 tepů za minutu a typicky více než 100 000 pracovními cykly za den. Naneštěstí u některých lidí srdce nefunguje tak, jak má, a proto jsou vyráběna moderní zařízení pro podporu srdeční činnosti, označovaná též jako VAD (Ventricular Assist Devices, zařízení na podporu srdečních komor).

Společnost Berlin Heart,  je jediný výrobce zařízení VAD v Evropě a jediná firma na světě, která dodává tuto techniku pro dospělé i pro děti. Nejmladší pacient, kterého toto zařízení pomohlo udržet při životě, měl v době, kdy dostal VAD, jen osm dní.


Mobilní zařízení EXCOR® jsou vyráběna v Berlíně a používána v mnoha zemích světa

Zařízení VAD mohou být externí nebo implantovaná do těla pacienta. Obě varianty mají pro různé pacienty své výhody a nevýhody. V prvním případě, je-li VAD umístěno mimo tělo (parakorporálně), má pacient zavedenou kanylu, která je připojena na vzduchem ovládané membránové čerpadlo.

V mobilních zařízeních řady EXCOR jsou použity miniaturní kuličkové šrouby NSK, které pracují s 60 až 130 cykly za minutu a zdvih v jednom cyklu je 55,5 mm. Šrouby jsou součástí zařízení, které dodává definované množství vzduchu na jednu stranu membrány, na jejíž druhou stranu je napojena kanyla propojující zařízení s krevní oběhovou soustavou pacienta.

Základním požadavkem na výrobce kuličkových šroubů je životnost komponent. Miniaturní kuličkové šrouby NSK mají trvanlivost přibližně 120 miliónů cyklů.

Pro absolutní jistotu procházejí jednotky kuličkových šroubů každé tři měsíce (po přibližně 10 miliónech cyklech) preventivní prohlídkou, při níž jsou mimo jiné vyčištěny a namazány. Proto jsou dodávány specifické šrouby s upraveným tvarem, který údržbu výrazně ulehčuje.


Pohled na otevřenou jednotku pohonu čerpadla. Kuličkový šroub NSK není viditelný – je umístěn ve středu jednotky.

Při vývoji musel být brán zřetel také na výběr maziva použitého v pohonné jednotce. Skutečnost, že šroub o průměru 8 mm dosahuje provozní teploty 70 až 80 °C, se může zdát překvapující s ohledem na to, že servomotor, který pohání čerpadlo, má velmi malou tepelnou vodivost, ale je to známka toho, jak je pohonný mechanismus namáhán. Proto je velmi důležité použít mazivo, které je schopné odolat zvýšeným teplotám a přitom správně plnit svou funkci.


Pouze na zakázku upravené miniaturní kuličkové šrouby NSK splnily nejpřísnější požadavky na pohon mobilních jednotek EXCOR

Základem pro kuličkové šrouby používané společností Berlin Heart pro mobilní EXCOR jsou miniaturní kuličkové šrouby třídy přesnosti C3 od NSK. Šrouby jsou vyráběny na zakázku podle specifických požadavků zákazníka. Komponenty se dodávají připravené pro instalaci jako kompletní jednotka včetně odpovídajících podpěrných ložisek.

 

Zdroj: Tisková zpráva Mepax

Zpracováno redakcí Nomenklatura

Strojírenství v lékařství
Převody/pohony/ložiska/spojky
Spojovací komponenty (šrouby, matky…)

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: