Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Monokrystaly umožňují průlomové řešení v LED osvětlení

Monokrystaly umožňují průlomové řešení v LED osvětlení


09.11.2018

V květnu tohoto roku ukončila turnovská společnost Crytur projekt klíčové produktové a procesní inovace, který umožnil firmě vstup na trh osvětlovací techniky a pomohl upevnit její vedoucí pozici na globálním trhu monokrystalických fosforů určených pro výrobu LED diod. Celková investice činila 29,9 milionu korun, z toho bylo 35 %, tedy 10,6 milionu, pokryto z dotace programu Inovace – Inovační projekt Operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). V návaznosti na úspěch projektu rozšíří firma výrobu v novém výrobním areálu v Turnově.


Technologie opracování monokrystalů

Výsledkem produktové inovace s názvem „Monokrystalický konvertor“ je nový výrobek, který je využíván pro zabudování do intenzivních zdrojů světla. Umožňuje překonat jeden z hlavních problémů při zvyšování světelného výkonu LED diod. Tím je přehřívání fosforu, jedné z klíčových komponent emitujících světlo. Nové řešení je natolik účinné, že dovolilo například použít LED diody ve světelných zdrojích velmi kvalitních promítacích projektorů, kde je vyžadován nejen veliký výkon, životnost, ale i dokonalá věrnost barev.


Technolog prohlíží vypěstovaný monokrystal.

Procesní inovace „Nové technologie výroby monokrystalických luminoforů“ se týkala technologií růstu krystalu a jeho přesného opracování. Výroba těchto luminoforů bude na jaře 2019 rozšířena do nového výrobního areálu v Turnově, kde Crytur připravuje výrobu i dalších unikátních produktů. Celkovou investici do areálu odhaduje firma na 200 milionů korun.


Charakterizace emisního spektra luminoforu excitovaného laserovým zářením

Projekt byl pro nás klíčový, Crytur se doposud pohyboval na trhu laserové techniky, elektronové mikroskopie a další přístrojové techniky, a v polovodičovém průmyslu. Vstup do oblasti osvětlovací techniky vytváří nový základní segment v našem sortimentu. Celkový světový trh s fosfory pro LED představuje aktuálně hodnotu okolo 600 milionů dolarů a monokrystalický konvertor, unikátní výrobek v této oblasti, nám dává velkou příležitost k dalšímu růstu,“ říká Jindřich Houžvička, výkonný ředitel společnosti Crytur.


Záření luminoforu na základě konverze energie dopadajícího laserového svazku

Tržby z prodeje monokrystalického konvertoru už v prvním roce zavedení do výroby (2017) dosáhly cca 20 milionů korun. V letošním roce, kdy byl projekt úspěšně dokončen, očekává společnost další růst až na dvojnásobek této hodnoty. Veškerá produkce je vyvážena do zahraničí.

-EB-

Zdroj: Tisková zpráva API.

Zpracováno redakcí.Nomenklatura

Zajímavosti ve vědě a technice
Výzkum/ vývoj

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: