Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Na drátových řezačkách řežou s kosmickou přesností prvky do českého satelitu

Na drátových řezačkách řežou s kosmickou přesností prvky do českého satelitu


16.07.2020

Pro český satelit s názvem VZLUSAT-2, dle zadání od firmy Rigaku Innovative Technologies Europe (RITE), jsme v aplikačním centru Penta Praha v Říčanech vyrobili unikátní rentgenový optický prvek. Ten má za úkol zachycovat záblesky supernovy v tvrdém rentgenovém záření a slouží jako směrová clona.Obr. VZLUSAT-2 má za úkol zkoumat a ověřit, jak si s kosmickým prostředím poradí nové technologie vyvinuté českými firmami nebo univerzitami. (Zdroj: Penta Trading)

VZLUSAT-2 je jedinečný optický díl ze speciálního materiálu wolfram je vyřezaný na elektroerozivní drátové řezačce Fanuc Robocut α-C400iB drátem 0,1mm s roztečí řezaných drážek 0, 32mm. Velmi sofistikované řezání vyšlo napoprvé na jedničku s kosmickou přesností 1 um.

První VZLUSAT-1, zkonstruovaný Výzkumným a zkušebním leteckým ústavem, vynesla do vesmíru indická družice v červnu 2017. VZLUSAT s číslem 2 má opět za úkol zkoumat a ověřit, jak si s kosmickým prostředím poradí nové technologie vyvinuté českými firmami nebo univerzitami. Oproti jedničce má následovník VZLUSAT-2 řadu vylepšení, například stabilizaci rotace nebo zmíněný optický prvek, umožňující dlouhodobé sledování slunečního spektra.

Se společností Rigaku InnovativeTechnologies Europe spolupracujeme již delší dobu. Jejich důvěru jsme si zasloužili díky precizní práci našich aplikačních techniků i ochotě vyzkoušet nové věci a vyrábět díly na hraně technických možností. Dlouholeté zkušenosti v kombinaci s nejmodernějšími japonskými drátovými řezačkami  Fanuc Robocut poslední řady α-iB jsou zárukou naší excelentní práce.

Zdroj: Zpracováno redakcí z tiskové zprávy.

Něco navíc: Záznam TV reportáže zde (od času 53:29): https://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1097181328-udalosti/220411000100622Nomenklatura

Obráběcí stroje a technologie
Nástroje pro obrábění / řezné materiály
Nekonvenční technologie
Výzkum/ vývoj
Letecký průmysl

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: