Témata
Reklama

Návrat české ekonomiky do stavu před vypuknutím pandemie koronaviru ještě chvíli potrvá, předpovídají odborníci

Dopady pandemie koronaviru na českou ekonomiku jsou stále hmatatelné a můžeme je pozorovat na každém kroku. A to i přesto, že se na první pohled může zdát, že se svět vrací do zajetých kolejí. Dle odborníků bude však propad české ekonomiky pátý největší na světě.

Reklama
Reklama
Reklama
Ilustrační obrázek. (Zdroj: tisková zpráva)

Český hrubý domácí produkt totiž dle odhadů Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj poklesne o 9,6 % a ekonomického oživení se dočkáme až v letech 2021 a 2022. To však pouze za předpokladu, že nepřijde druhá vlna šíření nákazy covidem-19. Ta je ale dle epidemiologů velmi pravděpodobná, což před pár dny ostatně uvedl i přední český epidemiolog Roman Prymula v pořadu Interview ČT24. Ten se zároveň domnívá, že nebude možné přijmout stejná restriktivní opatření, ke kterým se vláda uchýlila v březnu na počátku pandemie, ekonomika by to dle něj nevydržela.

Stejné stanovisko zaujímají i finanční analytici, kteří mohli z prvních řad sledovat obrovské propady na burzách. Ty nám mohou připomínat finanční krizi z roku 2008. „Finanční krizi z roku 2008 si, co do dopadů, můžeme pamatovat obdobně. Je mezi nimi ale jeden podstatný rozdíl. Krize z roku 2008, a poté z let 2011 a 2013, způsobila to, že centrální banky začaly používat nástroje, které byly dříve naprosto bezprecedentní. Jedná se především o kvantitativní uvolňování, ale i záporné sazby. Nastartování programů a pomoc bankám byla kontroverzní témata a trvalo dlouho, než se vůbec podařilo vše uspořádat. Na počátku současné krize se však prakticky všichni shodli, že je třeba trhům pomoci a obrovské objemy peněz byly uvolňovány domácnostem a firmám téměř ihned. Díky tomu se trh od reálné ekonomiky odpojil a začalo se předvídat, že by se situace mohla stabilizovat,“ říká Jaroslav Brychta, hlavní analytik brokerské společnosti XTB.

Ten zároveň ale upozorňuje, že aktuální situace, ač riziková, nahrává nováčkům v tradingu. „V současnosti zažíváme rekordní nárůst akcií a trhy jsou extrémně volatilní. Tento trend zároveň ještě nějakou chvíli potrvá, čímž se svět obchodu otevírá i těm, kteří dříve se vstupem do tradingu váhali.

Přestože je tak před námi spoustu neznámých a budoucnost české ekonomiky není vytesána do kamene, občasní či noví investoři mají jedinečnou příležitost, aby se vrhli do obchodování. „Na našich obchodních účtech evidujeme násobně větší aktivitu a daleko větší zájem registrujeme právě u těch klientů, kteří delší dobu neobchodovali nebo u těch, kteří obchodují jen příležitostně. Tento trend je logický, dává totiž lidem příležitost vstoupit na trh na správné ceně,“ vysvětluje Brychta.

Jak by ale měli nováčci v tradingu postupovat? „Na počátku tradingu doporučuji vložit jen takový kapitál, o který jsou lidé ochotni přijít. Propady trhu jsou totiž reálnou hrozbou a velká ztráta by je mohla odradit od dalšího obchodování a ochudit o budoucí zisky. Vhodné je taktéž zaměřit se jen na několik instrumentů a důležité je nevnímat trading jako investici s okamžitou návratností, ta totiž může přijít až za nějakou dobu. Ziskový trading také závisí na striktním dodržování předem stanovených pravidel. Investoři by si tak měli utvořit vlastní procesy a obchodní pravidla, jejichž dodržování je naučí rozpoznávat a reagovat na určité tržní situace. Pokud tedy s tradingem začínáte, doporučuji si sestavit obchodní pravidla a těm věnovat čas a trpělivost. A jestliže tato pravidla fungují, měli byste jim věřit a držet se jich, spíše než netrpělivě skákat z jedné strategie na druhou,“ uzavírá Jaroslav Brychta za společnost XTB.

Zdroj: Zpracováno redakcí z tiskové zprávy společnosti.

Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Domy z vyřazených lodních kontejnerů

Společnost Stav Kont development, jež působí v jihomoravské Lednici, renovuje vyřazené lodní kontejnery a vyrábí z nich stavební moduly. Z nich sestavuje levné a moderní rodinné domy, samostatné obytné jednotky, ale také kavárny nebo technické stavby (např. čističky vody). Firma nyní díky úspěšné emisi dluhopisů v hodnotě 5 milionů korun otevřela novou výrobní provozovnu. Financování rozvoje zajistilo dluhopisové tržiště Zainvestuj.to.

I přes těžký rok v dopravě přepravní společnost rostla

Přepravní společnost VCHD Cargo oznámila předběžné výsledky svého hospodaření v roce 2021 – tržby skupiny vystoupaly na více než jednu miliardu korun. V České republice zaznamenala 17% růst, v Německu společnost dosáhla téměř 60% nárůstu tržeb. Německá přepravní společnost Völker Logistik jako loňská akvizice VCHD Cargo vykázala tržby ve výši 97 milionů korun. Celkem skupina v loňském roce realizovala více než 38 400 přeprav do více než 4 800 destinací v celé Evropě.

Výrobní IHS Markit PMI pro ČR: prosinec 2021

Provozní podmínky v českém zpracovatelském sektoru se v prosinci podle posledních dat PMI výrazně zlepšily. Celkový růst podpořilo silnější zvýšení výroby a nových zakázek a zároveň i mírné uvolnění tlaku v dodavatelských řetězcích, které firmám umožnilo navýšit výstup. Výkon dodavatelů byl z historického hlediska stále velmi špatný, ale v aktuálním měsíci se zhoršil nejméně od února. Následně zvolnilo také tempo inflace vstupů. Firmy přesto registrovaly prudké zvýšení objemů rozpracovanosti, protože nedostatek materiálu bránil v realizaci příchozích zakázek. Výrobci se snažili tlak na kapacity uvolnit zvýšením zaměstnanosti, které bylo nejrychlejší od října 2017.

Výrobní IHS Markit PMI pro ČR: listopad 2021

Zdraví českého zpracovatelského sektoru se podle posledních dat PMI v listopadu zlepšilo ostřejším tempem, které nicméně bylo druhé nejpomalejší od února. Rychlejší růst pohánělo nové zvýšení objemů výroby a nových zakázek. Spolu s pevnějším zvýšením výstupu rychleji stoupla zaměstnanost, čímž povolil tlak na kapacity, a výrobci nato zaznamenali nejpomalejší růst rozpracovanosti od března. 

Výrobní IHS Markit PMI pro ČR: říjen 2021

Poslední data PMI ukázala, že zpomalení českého zpracovatelského sektoru na začátku čtvrtého čtvrtletí pokračovalo a růstu bránil nový pokles objemů výroby i nových zakázek. Hlavní brzdou výroby byly podle členů průzkumového panelu problémy na straně nabídky. Zpožděné dodávky vstupů a nedostatek zásadních materiálů u dodavatelů mařily výrobní plány i zákaznickou poptávku. V říjnu rovněž přetrvávaly inflační tlaky a ceny vstupů i výstupů vzrostly rychlejším tempem.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit