Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Nový český motor pro bezpilotní letecké prostředky

Nový český motor pro bezpilotní letecké prostředky


27.06.2018

Akciová společnost První brněnská strojírna Velká Bíteš (PBS) reflektuje aktuální celosvětový trend rostoucího využívání bezpilotních prostředků a právě pro ně vyvinula nový proudový motor. Bezpilotní prostředky dnes nacházejí stále širší využití. Jde nejen o drony určené pro sledování počasí, nesoucí zařízení pro měření radiace či využívané pro monitorování ropovodů a plynovodů, ale také o bezpilotní prostředky pro daleko širší oblast použití. PBS tak flexibilně reaguje na tyto potřeby novým motorem, který je určen zejména pro cvičné terče a další bezpilotní aplikace.


Nový proudový motor PBS TJ80 o tahu 900N  představuje další vývojovou etapu motorového programu PBS, jehož začátky spadají do roku 2002. V té době byl zahájen vývoj prvního a dodnes nejprodávanějšího proudového motoru PBS TJ100.  Jeho vývoj tehdy trval, právě tak jako nyní vývoj PBS TJ80, dva roky. V současné době existuje dvacet modifikací tohoto motoru, které byly přizpůsobeny konkrétním požadavkům zákazníků. Za necelých 15 let se prodalo již více než osm set těchto motorů.

Přesto od té doby uběhlo mnoho let a požadavek trhu se značně zpřísnil. Malé letecké motory postupně našly uplatnění nejen v pilotovaných letounech a vrtulnících, ale také právě v těch bezpilotních. Značně vzrostl požadavek na optimalizaci poměru výkonu a hmotnosti motoru stejně jakož i na jeho zástavbové rozměry.

Motor PBS TJ80 tak plně splňuje náročné požadavky trhu a nabízí mnohem víc. Tento motor je ve srovnání se svými konkurenty znatelně lehčí, kompaktnější a současně vyniká skvělými parametry ve vysokých rychlostech a výškách. Je konstruován jak pro aplikace startující ze země, tak ze vzduchu. Tento lehký a výkonný model je schopen dosáhnout maximálního tahu v řádu jednotek sekund. Mezi jeho hlavní přednosti patří libovolná startovací poloha a možnost opakovaného startu při rychlosti do 0,6 M. Další nespornou výhodou je absence olejového systému. Motor je mazán pouze palivem.

Jsem hrdý na konstrukční a technologický tým společnosti PBS, který v tak krátké době dvou let dokázal vyvinout a do sériové výroby uvést další nový motor PBS TJ80. Navíc jsme souběžně začali pracovat na našem nejsilnějším motoru PBS TJ150, který je nyní v poslední vývojové fázi, a který chceme uvést na trh do konce tohoto roku“, říká generální ředitel PBS Velká Bíteš Milan Macholán. „Podle předběžného zájmu o motor PBS TJ80 věřím, že se v blízké budoucnosti zařadí k našim nejprodávanějším výrobkům“, dodává.PBS Velká Bíteš řadu svých proudových motorů neustále rozšiřuje. Od prvního motoru PBS TJ100, přes motor TJ20, TJ40, nyní TJ80 až po v brzké době další nový motor PBS TJ150. Přičteme-li k tomuto výčtu i motory turbovrtulové a turbohřídelové, je ucelený sortiment leteckých motorů společnosti druhou velmi silnou větví leteckého byznysu společnosti hned vedle pomocných energetických jednotek (APU).V současnosti je společnost PBS, jako jedna z mála světových značek držitelem oprávnění pro vývoj, certifikaci, výrobu a údržbu leteckých zařízení, které uděluje Evropská agentura pro bezpečnost letectví EASA.

-dw-Nomenklatura

Exportní příležitosti
Letecký průmysl

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: