Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Nový radar společnosti Saab pro stíhací letouny otestován

Nový radar společnosti Saab pro stíhací letouny otestován


11.05.2020

Společnost Saab úspěšně ukončila první letové zkoušky svého nového radaru s aktivním elektronickým vyhledáváním (Active Electronically Scanned Array – AESA) pracujícího v pásmu X, určeného pro stíhací letouny. Bude nabízen jako novinka doplňující typovou řadu radarů PS-05/A.

Společnost Saab nadále pokračuje ve vývoji klíčové technologie AESA. Nyní úspěšně ukončila první letové zkoušky nového radaru s aktivním elektronickým vyhledáváním pracujícího v pásmu X. Zkoušky zaměřené na shromažďování dat při zjišťování a sledování cílů proběhly úspěšně.

Radar je navržen pro stíhací letouny, ale lze jej upravit pro integraci do nejrůznějších platforem. Jak společnost Saab již dříve oznámila, verzi nové antény AESA zakoupil zákazník patřící do okruhu americké vlády.

Je to důležitý krok ve vývoji našeho nového radaru s aktivním elektronickým vyhledáváním pro stíhací letouny. U tohoto radaru vidíme široké možnosti využití. Díky jeho modulární, adaptabilní a rozšiřitelné konstrukci jej lze použít i v řadě jiných zařízení,“ říká Anders Carp, Senior Vice President a ředitel divize Surveillance společnosti Saab.

Během letových zkoušek byl nový radar nainstalován na dvoumístném letounu Gripen D. Ten je v současné době nabízen s poslední verzí radaru od společnosti Saab označovanou jako Mk4. Nový AESA radar bude současným provozovatelům letounů Gripen s označením C/D nabízen v rámci modernizačních procesů.

AESA radar  je vyroben na bázi nitridu galia (GaN), který snižuje spotřebu elektrické energie a zlepšuje tepelnou odolnost radaru. Díky tomu má radar širší pracovní pásmo a vyšší spolehlivost, operační dostupnost i účinnost. Nový radar s aktivním elektronickým vyhledáváním, pracující v pásmu X, bude mít lepší výsledky například při zjišťování a sledování malých cílů, vylepšenou schopnost působit proti prostředkům elektronického boje (Electronic Counter-Countermeasures - ECCM) a také vyšší schopnost podpory vyspělých zbraňových systémů.

Zdroj: Zpracováno redakcí z tiskové zprávy.Nomenklatura

Montáže/ kompletace
Letecký průmysl
Inovace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: