Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Nuvia získala zakázky na Ukrajině

Nuvia získala zakázky na Ukrajině


18.02.2019

Společnost Nuvia získala čtyři významné zakázky na modernizaci jaderných elektráren na Ukrajině v celkovém objemu 1,7 miliardy korun. Jejich realizace proběhne do konce roku 2020. Informoval o tom Martin Pazúr, předseda představenstva společnosti Nuvia.

90 % objemu financí pro českou firmu

Projekty budou realizovány v konsorciu s ukrajinskými partnery. Práce z celkového objemu 1,7 miliardy korun bude z 90 % realizovat právě česká společnost Nuvia. Konkrétně jde o modernizaci klíčových bezpečnostních systémů elektráren, jako jsou reaktor, turbína a rezervní dieselgenerátory. Práce budou probíhat na všech ukrajinských jaderných elektrárnách do konce roku 2020.

Společnost získala zakázky v mezinárodním tendru. „Podle zadavatele jsme nejlépe splnili technické podmínky, rozhodující byla také stabilita naší společnosti a v neposlední řadě i cena,“ doplňuje Martin Pazúr. Podle něj bylo pro získání kontraktů nejnáročnější dodržet všechny formální požadavky Evropské banky pro obnovu a rozvoj zajišťující jejich financování. Jen pro zajímavost, nabídka obsahovala 15 tisíc stran finanční a technické dokumentace vážící 90 kg.NUVIA na Ukrajině


Společnost Nuvia není na Ukrajině nováčkem, pro NAEK Energoatom za posledních 10 let realizovala 10 projektů. Patří mezi prověřené dlouhodobé dodavatelem ukrajinského státního podniku, který na Ukrajině provozuje čtyři jaderné elektrárny s patnácti reaktory, které zajišťují přes 50 % výroby elektrické energie v zemi. „Známe lokální trh, zároveň máme navázány partnerské kontakty s kvalitními ukrajinskými dodavateli. Pro ně je zase velkou výhodou spolupráce se silnou a stabilní evropskou firmou se znalostí technologie, prostředí jaderných elektráren na Ukrajině i mentality místních lidí,“ upřesňuje Pazúr. Česká společnost Nuvia je součástí nadnárodního koncernu VINCI, který na Ukrajině postavil například sarkofág pro 4. blok Černobylské jaderné elektrárny zabraňující úniku radioaktivních látek do okolí.
Financování projektů

Získané projekty jsou financovány z fondu Evropské banky pro obnovu a rozvoj (EBRD) v rámci programu zaměřeného na zvyšování bezpečnosti jaderných bloků na Ukrajině s cílem modernizovat jejich provoz v souladu s mezinárodně uznávanými bezpečnostními standardy. EBRD na Ukrajině v současné době financuje 410 projektů v celkové hodnotě 13 miliard eur.

-DR- Nomenklatura

Exportní příležitosti
Energetické strojírenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky


Sledujte nás na sociálních sítích: