Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Odborníci společnosti VNIIAES rozvíjejí spolupráci s Českou republikou

Odborníci společnosti VNIIAES rozvíjejí spolupráci s Českou republikou


12.09.2018

Delegace ruského VNIIAES, a.s. (dceřiná společnost Rosenergoatom, a.s., která je součástí energetické divize Rosatomu) navštívila v Řeži společnosti Skupiny ÚJV - ÚJV Řež a Centrum výzkumu Řež, známé především pro svou činnost v oblasti vývoje a podpory provozu zařízení jaderné a tepelné energetiky.

Členové delegace v čele s generálním ředitelem Faritem Tuchvetovem si prošli akreditované laboratoře a další technologickou infrastrukturu, která je umístěna v kilometrovém areálu podél řeky v obci Husinec nedaleko od Prahy. V těchto prostorách Skupiny ÚJV jsou v provozu i specializované laboratoře pro výzkum materiálů (včetně tzv. polohohorkých a horkých komor pro hodnocení vlastností ozářených/radioaktivních materiálů.) a experimentální zařízení pro simulace přechodových a havarijních stavů.Delegace jednala s vedoucími pracovníky z oblasti výzkumu i servisních služeb, včetně odborníků výzkumného centra SUSEN, zřízeného za podpory Evropské unie.

Hlavním předmětem diskuze mezi zástupci VNIIAES a Skupiny ÚJV byly vyhlídky na vzájemnou spolupráci v takových oblastech, jako je výzkum materiálů, nedestruktivní diagnostika, kontrola pevnosti, jaderná a radiační bezpečnost a metody kontroly stavu jednotlivých komponent jaderných zařízení.

Ruská strana projevila zájem o budoucí spolupráci v oblasti programů řízení životnosti, jako například analýzy stupně degradace materiálu zařízení v jaderných elektrárnách, nedestruktivní metody diagnostiky, kvalifikace jednotlivých zařízení na specifické prostředí, systémy provozních kontrol a certifikované metodiky řízení životnosti konkrétních komponent.

Obě strany shledaly, že ve spolupráci a výměně zkušeností vidí potenciál k rozšíření kompetencí obou institucí a posílení jejich znalostní základny.

Zdroj: Tisková zpráva Essential Communication

Zpracováno redakcí. Nomenklatura

Exportní příležitosti
Výzkum/ vývoj
Energetické strojírenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: