Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Potenciál uplatnění mobilních robotů

Potenciál uplatnění mobilních robotů


11.03.2020

Společnost Mobile Industrial Robots (MiR) na základě svého průzkumu mezi americkými průmyslovými podniky zjistila, že v příštích dvou letech o automatizaci své interní logistiky s pomocí AMR robotů uvažuje celkem 78 % firem. Průzkum byl proveden mezi podniky z odvětví automotive, elektrotechniky, FMCG a 3PL logistiky. Průzkum se rovněž zaměřil na očekávané přínosy a klíčové bariéry integrace autonomních mobilních robotů do provozů.


Výsledky průzkumu potenciálu uplatnění mobilních robotů mezi americkými podniky. Pro zvětšení klikněte na obrázek.

Největšími optimisty v oblasti integrace AMR robotů do logistiky z pohledu jednotlivých odvětví jsou automobilové společnosti, když během příštích dvou let zvažuje implementaci 88 % z nich. Z elektrotechnických společností vidí možnost nasazení během dvou let 60 %, dalších 30 % od tří do pěti let. V segmentu rychloobrátkového zboží (FMCG) je to 58 % podniků během dvou let, stejně jako u nezávislých poskytovatelů spedičních služeb (3PL).

Nasazení autonomních robotů poskytuje významné obchodní přínosy, od optimalizace pracovních a provozních nákladů až po zvýšení produktivity, přesnosti dodacích termínů a efektivity. Velký potenciál vidí opět zejména firmy z odvětví automotive, kdy 64 % společností považuje nasazení AMR technologií za přínosné pro celkové náklady, bezpečnost a kvalitu. 16 % automobilových podniků navíc považuje AMR za konkurenční výhodu. V případě FMCG segmentu vidí výhody v oblasti nákladů, bezpečnosti a kvality dokonce 79 %, na druhou stranu je o tomtéž přesvědčeno 43 % elektrotechnických podniků a jen 25 % poskytovatelů 3PL spedice. 

Více než 50 % respondentů jak z automotive, tak spedice uvedlo, že největší překážku pokročilých automatizačních projektů představuje nedostatek kvalifikovaného personálu. V elektrotechnickém segmentu se takto vyjádřilo 35 % respondentů a v odvětví FMCG 30 % respondentů. Více než polovina respondentů ze všech odvětví se rovněž vyjádřila, že investice do jejich automatizačních projektů mají pomalou návratnost. Téměř 40 % FMCG a elektrotechnických podniků navíc tvrdí, že jejich procesy jsou předmětem častých změn či nejsou natolik masové, aby je bylo možné automatizovat. 

Studie byla provedena na konci roku 2019 mezi 117 americkými průmyslovými podniky ze čtyř odvětví – automotive, elektrotechnická výroba, 3PL spedice a výroba rychloobrátkového zboží (FMCG). Zpráva byla doplněna o 20 interview s představiteli globálního managementu z výrobních a logistických společností. Další informace byly získány z analýz veřejně dostupných informací relevantních předmětu této studie.

Zdroj: Zpracováno z tiskové zprávy agentury Myr Communication.Nomenklatura

Automatizace, regulace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: