Témata
Reklama

Průmysl potřebuje veletrhy

Koronavirus zastavil v Česku veletržní byznys. Jeho rychlý restart je klíčový pro obnovení obchodních aktivit průmyslových firem. Právě na veletrzích potřebují zákazníkům a veřejnosti prezentovat své nové produkty a technologie a zároveň ukázat, že se český průmysl z krize zotavuje, zaznělo na on-line konferenci Svazu průmyslu a dopravy ČR (SP ČR).

Restart veletrhů je klíčový pro opětovný rozjezd obchodních aktivit firem. Navzdory krizi spousta firem dál investuje do nových technologií a do vývoje nových produktů. Chtějí je prezentovat zákazníkům i veřejnosti na výstavách a veletrzích. Tím v nadcházejících měsících ukážou, že se český průmysl z krize postupně zotavuje. Pozitivním signálem je, že na pondělní tripartitě se na výzvu SP ČR shodli vláda, zástupci firem a odborů, že letošní MSV by se měl uskutečnit. „Apelujeme na vládu, aby uznala důležitost veletrhů pro fungování ekonomiky a vyňala jejich organizování z omezení, která jsou v platnosti pro hromadné akce. Samozřejmě s vědomím toho, že i na veletrzích budou muset vystavovatelé a návštěvníci dodržovat určitá proveditelná hygienická opatření. Jejich výčet potřebujeme znát dopředu, abychom mohli také plánovat doprovodné akce pro obchodní partnery a návštěvníky,“ říká Jiří Holoubek, člen představenstva SP ČR. Ministerstvo zdravotnictví se zavázalo prezentovat konečné stanovisko do konce května.

Důležitý je charakter akcí. Nelze nás házet do jednoho pytle s fotbalem nebo koncertem Rolling Stones, kdy se v jednom čase na jednom místě tlačí desítky tisíc lidí. Veletrhy jsou především obchodní platforma, která má v podstatě logistiku nákupního centra. Navíc je to platforma potřebná pro podporu krizové ekonomiky. Požadujeme proto od vlády vyjmutí z režimu hromadných akcí,“ uvádí generální ředitel Jiří Kuliš.

Konání letošního Mezinárodního strojírenského veletrhu je důležité pro české výrobce strojů, aby si udrželi středoevropské trhy. „Věříme, že hygienická situace umožní konání MSV, je to klíčová událost pro náš obor. Jsme rádi, že ministerstvo průmyslu a obchodu jeho konání podporuje. Přesvědčujeme i naše členy, aby se MSV zúčastnili. Koronavirová krize přišla v době, kdy už se strojírenství potýkalo s poklesem poptávky. O to více by proto firmy i vláda měly investovat do veletrhů a podobných akcí,“ tvrdí Oldřich Paclík, ředitel Svazu strojírenské technologie.

Podzimní veletržní sezóna začíná už na přelomu srpna a září. „Veletrh není restaurace nebo hotel, který otevře a čeká na zákazníky. My musíme oslovit vystavovatele, zorganizovat veletrh i s doprovodnými akcemi a teprve pak veletrh otevřít. Na to potřebujeme čas. Začít s přípravami musíme už teď. Hygienická opatření zajistit umíme,“ dodává Tomáš Kotrč, generální ředitel společnosti ABF, která je pořadatelem mj. největšího stavebního veletrhu FOR ARCH na pražském výstavišti v Letňanech.

Zástupci firem na vládu tlačí, aby se veletrhy mohly na podzim opět rozběhnout. „Už před měsícem jsme žádali vládu, aby udělala vše pro obnovu konání podzimních veletrhů. Na jejich přípravu je třeba minimálně půl roku. Je dobře, že ministr zdravotnictví už dostal za úkol, aby odstranil bariéry pro konání veletrhů a specifikoval hygienicko-epidemiologická podmínky pro organizaci veletrhů,“ říká Jan Wiesner, prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR.

Zdroj: Zpracováno redakcí z tiskové zprávy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Firmy
Související články
Hannover Messe již příští týden

Od 30. května do 2. června 2022 se na hannoverském výstavišti představí 2 500 firem z přibližně 60 zemí se svými inovacemi pro firmy a energetické systémy budoucnosti. V rámci hlavního tématu Průmyslová transformace ukáží, jak mohou síťově propojené výrobní závody pracovat efektivněji a šetřit zdroje nebo jak lze udržitelně vyrábět a přenášet energii. 

Druhý ročník expozice Digitální továrna 2.0

Na letošním brněnském strojírenském veletrhu, který by odsunut až na listopadový termín, budou návštěvníci moci podruhé shlédnout expozici Digitální továrna 2.0. Téma pro rok 2021 je technologická transformace české ekonomiky.  

Nejdražší povolenky v historii

Emisní cíle stanovené pro rok 2030 mají Evropu přiblížit k uhlíkové neutralitě. Mimo jiného však způsobují nevídaný růst cen povolenek, které téměř denně lámou rekordy. Odvětví spadající pod EU ETS jsou pod obrovským tlakem. Teplárenství nevyjímaje.

Související články
Od robotiky po digitální služby, aneb Kuka na Hannoverském veletrhu

Výjimečný veletrh ve výjimečné době, takový je online veletrh Hannover Messe 2021 zaměřený na budoucnost automatizace. Společnost Kuka se na něm prezentuje řadu aktuálních témat o technologiích budoucnosti – od robotiky po digitální služby, od řešení a regulátorů až po software a inteligentní systémy.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit