Témata
Reklama

Regionální energetické fórum

10. 01. 2008

„Byla to naprosto jedinečná akce, jaká nemá v dějinách střední a východní Evropy obdoby, neboť podnikatelský sektor na ní v podstatě vyzval k regionální spolupráci, z níž by profitovaly všechny země střední a východní Evropy," prohlásil Gusztáv Bienerth, prezident Americké obchodní komory v Maďarsku.

Účastníci fóra se shodli, že vzhledem k tomu, jak roste vzájemná provázanost světa, je třeba otázky, jako je výroba a spotřeba elektrické energie nebo ochrana životního prostředí, řešit na regionální úrovni a nikoli pouze na úrovni jednoho státu, kde pak vzniká mnoho různých strategií. Účastníci fóra zejména zdůraznili, že zastaralé energetické systémy jsou hlavní překážkou pro to, aby se země střední a východní Evropy vyrovnaly rozvinutějším ekonomikám. Vedle toho jednotliví řečníci též vyzdvihli, že stávající nevýhody lze velmi dobře proměnit ve výhody, totiž k přechodu na podstatně rozvinutější technologie. Tuto příležitost je ovšem možné využít jen tehdy, pokud spolu budou země regionu spolupracovat a zvolí společný postup.

Společnost GE patří k nejvýznamnějším investorům v regionu (působí zde od roku 1989, v současné době zde zaměstnává 25 000 lidí) a již delší dobu volá po tom, že by významní hráči v regionu měli spojit své síly a hledat společně odpovědi na celosvětové problémy. Právě na popud společnosti GE oslovilo šest Amerických obchodních komor (AmCham), zastupujících celkem 2,270 společností, dva další sektory, které mohou přispět k rozvoji regionální energetické vize a mohou pomoci vyvinout strategii, která zajistí střední a východní Evropě konkurenceschopnost v dlouhodobé perspektivě. Jmenovitě americké obchodní komory oslovily představitele vládních úřadů a zástupce nevládních organizací.

U příležitosti konání fóra zástupci Amerických obchodních komor z celého regionu střední a východní Evropy, včetně České republiky, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska a Ukrajiny dokonce podepsali deklaraci, v níž stvrzují závazek podílet se na dalších diskusích. Deklarace vyzývá všechny své signatáře k tomu, aby „co nejefektivněji využili svého kolektivního vlivu", aby se podíleli na diskusích překračujících hranice jednotlivých sektorů i národních hranic a aby společně hledali možnosti, jak dosáhnout energetické udržitelnosti, využití obnovitelných zdrojů energie a vývoje nových technologií.

Cílem fóra bylo shromáždit lidi dohromady a společně prodiskutovat problémy a příležitosti, které se nabízejí. Rovněž jsme pozvali globální i místní experty, s nimiž jsme se podělili o názory i osvědčené postupy (v přiloženém programu najdete seznam účastníků).

„Dosáhli jsme toho, o co jsme usilovali. Vytvořili jsme fórum, nastolili dialog, položili významné problémy na stůl, a zajistili, aby významní a seriózní lidé hovořili o regionu, energii i udržitelném rozvoji. Myslím, že hodně z nás si s překvapením uvědomilo, že mnoho informací v rámci regionu zůstává nevyužito, že se o ně nedělíme. V regionu se děje spousta zajímavých věcí, o nichž nevíme. A se značným potěšením mohu konstatovat, že většina účastníků se již těšila na pokračování fóra v roce 2008. A ti, kteří tomuto fóru zajišťovali podporu, vyjádřili svou ochotu pokračovat i nadále," prohlásil Gusztáv Bienert.

Proč je energetická udržitelnost důležitá?

Rostoucí potřeba

Podle dat zveřejněných americkým úřadem pro informace o energetice (EIA) by se v letech 2003 až 2030 měla spotřeba elektrické energie zdvojnásobit, což je dáno zejména dynamickým rozvojem na vznikajících trzích. Bude vůbec možné takovou poptávku po zdrojích, kapacitě a technologiích pro výrobu energie uspokojit?

Životní prostředí

Druhou stranou tohoto problému, kterou zdůraznil George Soros, je ochrana životního prostředí: „Jsme schopni zničit životní prostředí na naší planetě a pokud co nejdřív nevymyslíme způsob, jak ho chránit, čeká naši civilizaci záhuba. Změna klimatu je globální problém, který lze však vyřešit jen tehdy, pokud se do hledání řešení zapojí všechny regiony světa - ostatně tento globální problém má své regionální aspekty, o nichž je třeba vážně diskutovat."

Regionální odpovědi - v ekonomii na velikosti záleží

Měli bychom tyto globální výzvy vnímat jako hrozbu nebo naopak příležitost pro země střední a východní Evropy, které se nacházejí v procesu tolik potřebné modernizace své infrastruktury? - zeptal se prezident a generální ředitel GE International Nani Beccalli. Účastníci fóra vyjádřili silné přesvědčení, že se region střední a východní Evropy nachází na rozcestí a že právě dnes má jedinečnou příležitost uvědomit si výzvy, před nimiž stojí, a spojit síly v úsilí za změnu paradigmatu, díky němuž se region bude moci stát příkladem pro zbytek světa.

Příklady výhod, jaké přináší spolupráce; nový přístup k obnovitelným zdrojům

„Tyto trhy jsou příliš malé, každý z nich se řídí vlastními pravidly, regulacemi a každý má rovněž své specifické podmínky. To má za důsledek prudké zvyšování ceny obnovitelných zdrojů energie. Zvyšuje se složitost, rizika a to investoři nevídají rádi. A tak pokud se region chce chopit příležitosti, jež se mu tady nabízí a jež dle mého názoru stále zůstávají nevyužité, je třeba, aby čelní představitelé přišli s nějakým řešením, které by umožnilo vytvořit konzistentnější sadu tržních pravidel. Pokud by se o něco takového pokoušelo všech sedmadvacet zemí Evropy, trvalo by to celou věčnost. Ale možná právě tento region by mohl využít jakési své opožděnosti, a udělat významný skok vpřed a stát se naopak příkladem pro ostatní, starší členské státy Evropské unie. Myslím, že tento region by nám všem mohl ukázat, jak na to. Byl by to obrovský triumf."

Jeremy Oppenheim, McKinsey & Co., šéf oddělení pro změnu klimatu.

Potřeba udržitelného ekonomického modelu

„Toto fórum bylo první v sérii konferencí, jež se budou zaměřovat na diskusi o energetických výzvách na základě mezinárodního multisektorového přístupu. Obchodní sektor se rozhodl oslovit dvě další významné skupiny - vládní úřady a nevládní organizace. Všichni partneři vyjádřili poměrně záhy ochotu v započatém dialogu pokračovat. Téma Druhého regionálního energetického fóra, jež proběhne v roce 2008, bude vycházet z podnětů, které jsme dostali od účastníků letošního fóra a též ze zjištěních provedeného průzkumu: energetický mix, včetně obnovitelné energie, jaderné energie a čistšího uhlí; nových technologií, financování, a spolupráce na nejslibnějších projektech v řadě oblastí," řekl prezident Americké obchodní komory v Maďarsku Gusztáv Bienerth.

Více informací o Prvním regionálním energetickém fóru, včetně detailních informací o programu, video prezentacích a přednáškách najdete na adrese:

//www.amcham.hu/energymaterials

První regionální energetické fórum iniciované GE

Proč partneři, proč tento region? Předávání globálních a mobilizace lokálních zkušeností.

Všechny země střední a východní Evropy sdílejí společnou historickou, kulturní a ekonomickou zkušenost. Právě podobnosti mohou posloužit jako platforma pro řešení problémů s infrastrukturou, jež za zbytkem Evropy zaostává jak technologicky, tak z hlediska efektivity. 

„Jakožto občan střední Evropy jsem celých uplynulých sedmnáct let doufal, že dojde k nějaké spolupráci na regionální úrovni, v jejímž rámci se budou řešit problémy, jimž společně čelíme; bohužel dosud byl v tomto ohledu učiněn jen velmi malý pokrok. Země našeho regionu, z nichž většina jsou novými členy Evropské unie, mají často tendenci při řešení svých ekonomických problémů vzhlížet k Bruselu nebo ke Spojeným státům, a přitom existuje velmi vysoká pravděpodobnost, že by jim mohli pomoci jejich sousedé. Jako představitel globální společnosti jakou je GE jsem osobně chtěl udělat něco, čímž bych rozvoj střední Evropy urychlil. Jsem pevně přesvědčen, že partnerské dialogy jsou tím správným nástrojem k pozdvihnutí diskuse v rámci regionu," prohlásil regionální ředitel GE pro střední Evropu Leslaw Kuzaj.

Právě z tohoto důvodu se společnost GE rozhodla uspořádat vůbec první Regionální dialog o globálních otázkách s názvem „Globální výzvy, klíčové trendy a regionální odpovědi" - toto fórum proběhlo v roce 2006 v Polsku a společně s GE jej organizovaly Americká obchodní komora v Polsku (Amcham Poland) a REC. Jak bude svět vypadat v roce 2025? Jaké bude postavení střední a východní Evropy? Co je třeba dnes udělat, aby region mohl v budoucnosti vystupovat jako významný globální hráč? To vše byly otázky, které během dialogu zazněly.

„Společnost GE sehrává významnou roli při stmelování podnikatelské komunity a při propojování jednotlivých obchodních komor, které navazují spolupráci v hledání řešení na globální problémy.  Bez partnera jakým je GE by něco takového vůbec nebylo možné, protože GE a Jeffrey Immelt osobně byl tím, kdo nás inspiroval k tomu, abychom o těchto problémech hovořili. Jakožto obchodní komory jsme závislé na tom, s čím přijdou naši členové a různé firemní korporace," prohlásila Dorothy Dabrowski, výkonná ředitelka Americké obchodní komory v Polsku.

Jedním z klíčových globálních trendů nastíněných v Sedmi rezolucích CSIS (viz rámeček) je řízení tří strategických zdrojů: potravin, vody a energie. Účastníci loňského dialogu se zcela jednohlasně shodli na tom, že klíčovou výzvou pro země střední a východní Evropy je energie. To je také důvod, proč společnost GE oslovila Americkou obchodní komoru v Maďarsku, jež je největší Americkou obchodní komorou v regionu, aby v roce 2007 uspořádala Fórum o energetických otázkách. Sdělení je jasné: namísto toho, aby se region střední a východní Evropy nechal vláčet skokovými změnami, měl by spojit své síly, převzít otěže a k těmto problémům přistupovat proaktivně.

Sedm rezolucí CSIS - Přehled

Zaměřujeme se na sedm oblastí, v nichž očekáváme „nejzásadnější" změny: (1) populace; (2) řízení strategických zdrojů; (3) technologické inovace a jejich rozšiřování; (4) rozvoj a šíření informací a vědomostí; (5) ekonomická integrace; (6) charaktery a způsob konfliktu; a (7) co popisujeme jako „výzvu spojenou s vládou".

Strategické vedení

Národní i mezinárodní vládní organizace vynakládají značné úsilí, aby udržely krok s rychle se měnícím světem. Dosud se jim ovšem nedařilo nově definovat klíčové kompetence vzhledem ke vznikajícímu soukromému sektoru a nevládním organizacím. Mají-li být řešeny problémy nastíněné v Sedmi rezolucích, je zapotřebí nových a dynamických partnerství mezi vládami, nevládními organizacemi, soukromým sektorem a mezinárodními organizacemi. Nutnost dodávek v přesně stanovených termínech, dosah informačních technologií a tlaky spojené se čtvrtletní finanční uzávěrkou, volebním cyklem, nebo výročními zprávami zamezují vedoucím pracovníkům myslet strategicky a s výhledem dlouhodobé návratnosti zisků. Ve stále propojenějším světě je pro dosažení širší perspektivy zapotřebí především odvážného rozhledu a důkladných znalostí. Ti, kteří těmito schopnostmi disponují, jsou schopni překlenout propasti a vytvořit strategickou vizi, která umožní vznik nových partnerství a umožní pracovat na lepší budoucnosti. Nicméně takových lidí je málo a je třeba je velice usilovně hledat.

Zdroj: Center for Strategic and International Studies,  //www.csis.org/

GE ecomagination

Společnost GE jakožto dodavatel infrastruktury pro 21. století usiluje o to vyvíjet a vyrábět nové technologie, které jejím klientům pomáhají efektivně reagovat na ekologické i ekonomické problémy, a zároveň přispívají k dalšímu růstu GE. Od spuštění této iniciativy v roce 2005 bylo na trh uvedeno přes 45 ecomagination-certifikovaných produktů, včetně 18 energetických produktů. www.ge.com/ecomagination.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Firmy
Související články
Precizní zemědělství a nástup umělé inteligence

Digitalizace a technologické inovace stále více promlouvají do zemědělství. U precizního zemědělství můžeme v letošním roce očekávat výrazný nárůst popularity a implementace. Zemědělci budou také více využívat Internet věcí)a můžeme se těšit i na nástup umělé inteligence. Ta se bude prosazovat nejen u monitorování, postřiku či sklizně plodin či u systémů pro předpověď, optimalizaci a řízení zemědělských procesů. 

Vítkovické slévárny nadále fungují

Ostravská společnost Vítkovické slévárny, která je od listopadu v insolvenčním řízení, pokračuje ve výrobě a hledá investora. To jsou hlavní předpoklady proveditelnosti připraveného reorganizačního plánu. Firmě se podařilo zatím zachovat nejen stěžejní výrobu válců a jedinečné know-how, ale také obchodní vztahy a zaměstnanost.

Dalších 17,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy

Evropská komise vydala kladné předběžné hodnocení splnění 28 dílčích milníků a cílů. Po schválení členskými státy Evropské unie tak Česká republika obdrží dalších více než 17,5 miliardy korun ve formě grantů z celkové částky 228,4 miliardy korun z Národního plánu obnovy.

Související články
Dukovany se připravují na šedesátiletý provoz

V průběhu roku 2024 energetici postupně zvýší výkon všech čtyř výrobních bloků Jaderné elektrárny Dukovany o 2,3 %. Na konci procesu by výroba měla vzrůst o více než 300 000 MWh. Společnost ČEZ bude i letos do Dukovan masivně investovat, na další zvyšování bezpečnosti a modernizaci vynaloží cca 3,3 mld. Kč. Cílem je zajištění nejméně šedesátiletého provozu všech výrobních bloků.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Modernizace pražského Masarykova nádraží

Stavebním ruchem ožije v následujících třech letech pražské Masarykovo nádraží. Železniční dopravě slouží už více než 175 let, nyní projde největší proměnou ve své historii. Jeho kolejiště překlene unikátní platforma, která zkrátí přístup na nástupiště z okolních čtvrtí a současně nabídne novou odpočinkovou zónu přímo v centru metropole. Moderní podobu stanice ocení jak cestující v příměstské dopravě, tak brzy i ti, kteří se vydají vlakem na letiště. Dnes se uskutečnilo slavnostní zahájení prací, hotovo bude v roce 2027. Náklady dosáhnou 3,4 miliardy korun, významnou část pokryjí finance z EU.

Výstava Volty v Ostravě již podruhé

Výstavy a veletrhy se v Ostravě pořádají (v jiné podobě než dnes, samozřejmě) již od roku 1362, kdy král Karel IV. vydal ostravským měšťanům povolení pořádat dobytčí trhy. První pavilon pro skutečné výstavy a veletrhy se zde otevřel v roce 1958. Druhý ročník Elektrotechnické výstavy Volty.cz, kterou Ostrava zažila letos začátkem října, se hlásí k tradici technických výstav v Ostravě.

Implementace inovací napříč obory

Tradiční způsoby práce se mění zejména kvůli stále většímu zapojení moderních technologií a inovačních řešení. Mnoho odvětví se v současnosti nachází na prahu nové éry – dokazují to i nejnovější průzkumy. Podle těch se v Česku chystá v dalších letech investovat do digitalizace 53 % firem a do inovací až 65 %, nejvíce těch průmyslových. Slibují si od toho nejen jejich další růst a udržení kroku s dobou, ale také zvýšení efektivity a produktivity ve spojení se snížením nákladů. Budoucnost českých firem tedy spočívá v inovacích, níže uvádíme několik z nich z různých oblastí podnikání, které se nebály využít příležitosti a nabízí zajímavá řešení.

Premiéra skvostů na e-Salonu 2023

Přehlídka čisté mobility e-Salon 2023 bude opět prezentovat nejnovější modely a technologie. Pátý ročník, který proběhne ve dnech 9. až 12. listopadu v PVA Expo Praha bude co do množství vystavovaných exponátů a prezentovaných značek nejbohatší ze všech dosavadních ročníků. A také bude plný unikátů, které se v České republice představí vůbec poprvé.

The Best of Czech and Slovak Logistics

Návštěvníci MSV v Brně se mohou v úterý 10. října od 13 hod. v pavilonu P v sále P1 zdarma účastnit slavnostního vyhlášení výsledků soutěže The Best of Czech and Slovak Logistics 2022/23, které se uskuteční v rámci stejnojmenné konference zaměřená mimo jiné na trendy v automatizaci výroby a logistiky.

Ovce spoří náklady

Ovce místo sekaček na trávu ušetřily v posledních dvou letech americké společnosti Amazon statisíce korun za mechanizované sekání trávy v areálu distribučního centra v Panattoni Park Prague Airport I. Společnost B2 Assets, která zajišťuje správu budov a pozemků, proto nyní rozšířila stádo ovcí o další kusy. Celkem 23 ovcí čtyř různých plemen spásá jeden hektar zatravněné plochy v rozlehlém areálu. Tento tradiční způsob péče o krajinu přispívá k návratu ovcí do české krajiny a může pomoci také obnově vzácných rostlin. 

Skový nárůst dobíjecích stranic EV

Od roku 2026 musí být podle EU na každých 60 kilometrech páteřní evropské sítě dobíjecí stanice s minimálním výkonem 400 kW. O dva roky později má být pro nákladní automobily a autobusy dobíjení k dispozici každých 120 kilometrů. Česká infrastruktura je ale podle Ministerstva průmyslu prý již nyní nadprůměrná.

Zdvojnásobení FVE v ČR

Rozvoj obnovitelných zdrojů energie v České republice výrazně zrychlil. Zatímco na začátku roku 2022 bylo v České republice do sítě zapojeno okolo 50 tisíc fotovoltaických elektráren, v polovině roku 2023 je to už přes 130 tisíc fotovoltaických elektráren. Vyplývá to z dat, které za největší distribuční společnosti ČEZ Distribuce, PREdistribuce a EG.D poskytlo MPO České sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES).

Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum

Začátkem července uspořádala KEPCO International Nuclear Graduate School (dále KINGS) v Soulu historicky první ročník Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum. Na fórum pořádané společností KINGS byli pozváni rektoři devíti jaderných univerzit ze všech zemí Visegrádské čtyřky, kteří společně diskutovali o navázání hlubší spolupráce v oblasti dlouhodobého školení personálu jaderných elektráren a podpoře vývozu korejských jaderných technologií.

Více než každé desáté nově prodané auto v EU je na elektřinu

Podíl EV na evropském trhu se zvýšil téměř o čtvrtinu původního podílu z minulého roku. Celý evropský trh s novými auty má ovšem stále vleklé potíže, alespoň ve srovnání s předcovidovým obdobím do roku 2019. Zatímco auta na elektřinu se čím dál silněji zabydlují v evropské flotile nových vozů, podíl dieselových motorů nadále klesá a společně s auty na benzín klesl meziročně o 3 %. Tím nová auta se spalovacími motory tvoří už jen těsnou většinu - necelých 53 %. Vyplývá to z aktuálních dat Evropské asociace výrobců automobilů (ACEA).

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit