Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Renishaw vytisklo závodní kolo na olympijské hry 2020

Renishaw vytisklo závodní kolo na olympijské hry 2020


07.01.2020

Výrobce kovových 3D tiskáren Renishaw pomohl společnosti Lotus Engineering, poradenské divizi britské automobilky Lotus, a výrobci jízdních kol společnosti Hope Technology zkonstruovat pod názvem HB.T. nové kolo pro cyklistický tým Velké Británie. Odlehčené díly z 3D tiskárny RenAM 500M a inovativní design přispějí k lepšímu výkonu během závodu.


Fotografie z testování nového dráhového kola HopeLotus na cyklistickém velodromu v Manchesteru. Zdroj Hope/Lotus British Cycling.

Tony Purnell, šéf pro technologie v cyklistickém týmu Velké Británie, uvedl: „Z hlediska znalostí a dovedností inženýrů je to doslova tým snů – Hope Technology přispělo svými kvalitními výrobními standardy a Lotus Engineering je proslulý díky lehkému designu a vynikající aerodynamické účinnosti. A odborníci na 3D tisk společnosti Renishaw zajistili, že Lotus a Hope měly přístup k těm nejmodernějším a nejrychlejším výrobním procesům.“

Inovativní design kola je možný díky 3D tisku z kovového prášku

Konstrukce kola vyniká množstvím originálních prvků, jako jsou například širší sedla a jedinečná řídítka.
Ve spolupráci s Renishaw vytiskli konstruktéři nejprve pro fázi návrhu plastové prototypy dílů. Až po určení definitivního tvaru tým přistoupil k 3D tisku kovových součástek s využitím tiskárny Renishaw RenAM 500M a její technologie spékání kovového prášku laserem. Následné testování ve větrném tunelu pak prověřilo maximální výkon kola s minimální hmotností.

Finální verze kola byla vyrobena z uhlíkových vláken. Společnost Renishaw kvůli tomu vytiskla nástroje pro vytvoření dílů z uhlíkových vláken, což bylo rychlejší než jejich tradiční výroba. Zrychlení výrobního procesu umožnilo provést další zkoušky aerodynamiky ve větrném tunelu již s finálním modelem kola z uhlíkových vláken.

Hope Technology, která má rozsáhlé zkušenosti s navrhováním, výrobou a testováním inovativních součástek kol, pro kolo HB.T vytvořila jeho rám. Lotus Engineering s pomocí Hope Technology zkonstruoval přední vidlici a řídítka. Výsledkem je inovativní kolo pro dráhovou cyklistiku, s jehož přispěním chce cyklistický tým Velké Británie v létě 2020 dosáhnout úspěchu v Tokiu. Kolo již absolvovalo svou soutěžní premiéru v Bělorusku na velodromu Minsk-Arena na začátku listopadu. Mezi 8. a 10. listopadem pak mohli britští fanoušci nové kolo spatřit na velodromu v Glasgow.

Zdroj: Zpracováno redakcí z tiskové zprávy.Nomenklatura

3D technologie
Inovace

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: