Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Rosatom plánuje letos zahájit fyzikální spouštění 2. bloku Ostrověcké JE

Rosatom plánuje letos zahájit fyzikální spouštění 2. bloku Ostrověcké JE


20.06.2019

Ruská korporace pro atomovou energii Rosatom, která staví v Bělorusku Ostrověckou jadernou elektrárnu, plánuje v letošním roce zahájit fyzikální spouštění 2. bloku této elektrárny. S odkazem na roční zprávu Atomenergopromu, který zastřešuje civilní aktivity Rosatomu, to píše ruská informační agentura TASS.

„První připojení 1. bloku k síti a zahájení fyzikálního spouštění 2. bloku Ostrověcké JE,“ cituje agentura TASS seznam plánů na rok 2019 podle roční zprávy Atomenergopromu.

Fyzikální spouštění nového bloku znamená, že do reaktoru bude zavezeno jaderné palivo. Základním úkolem této etapy spouštění je potvrdit, že blok uváděný do provozu bude pracovat bezpečně a spolehlivě při projektových parametrech, a to po celou dobu svého provozu. Poté začne příprava bloku k energetickému spouštění a k zahájení výroby elektřiny, píše TASS.


Zkoušky bazénů rozstřiku v Ostrověcké JE

První jaderná elektrárna v Bělorusku se staví poblíž města Ostrověc v Hrodenské oblasti. Jadernou elektrárnu budou tvořit dva bloky typu VVER-1200 s celkovým výkonem 2400 MWe, které patří do generace III+. Tyto bloky se vyznačují jednak zvýšenou bezpečností, ale také lepší ekonomikou provozu. Mají inovativní bezpečnostní systémy, které zajistí její bezpečnost i při mimořádně vážných událostech přírodního i lidského původu. Dále mají zvýšený výkon, zmenšený počet obslužného personálu a prodlouženou projektovou dobu provozu na 60 let (dvojnásobek oproti předcházejícím typům reaktorů VVER).

Bělorusko uzavřelo s Ruskem dohodu o poskytnutí mezivládní půjčky na stavbu těchto bloků, která pokryje 90 % investičních nákladů. K uvedení prvního bloku do provozu má podle plánu dojít v roce 2019 a druhý jej bude následovat o rok později.

Zdroj: Tisková zpráva Essential Communication

Zpracováno redakcí.


 Nomenklatura

Energetické strojírenství

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: