Témata
Reklama

Rozhovor s vítězem 13. ročníku ekonomického žebříčku Štiky českého byznysu

Celorepublikovým vítězem letošního 13. ročníku prestižního žebříčku Štiky českého byznysu se stala strojírenská společnost Benteler Maschinenbau CZ z Libereckého kraje. Zde přinášíme rozhovor, který se zástupcem vítězné společnosti realizovala Agentura Helas, organizátor projektu Žebříček Štik českého byznysu.

Reklama
Reklama
Reklama
Ptali jsme jednatele firmy Radovana Kouta se na porobnosti o výrobě i na vztah k regionu.

Jaké produkty nabízíte a kdo je vašim typickým zákazníkem?

Jsme strojírenská firma, vyvíjíme a vyrábíme speciální stroje a zařízení do dvou oborů. Pro automobilový průmysl to jsou linky pro výrobu dílců karoserií a podvozků s využitím technologií tváření za tepla a svařování. Druhým oborem je sklářský průmysl, kam směřují především stroje a linky pro mytí, povrstvení, laminaci a balení plochého skla. Zákazníky jsou tedy dodavatelé automobilek a zpracovatelé plochého skla.

Odkud vaše společnost původně pochází a jak široké jsou její evropské aktivity?

Firma na trhu pracuje více než 15 let. Patříme do skupiny Benteler, je to tradiční rodinná strojírenská firma se 140 letou historií a globální působností.

Čím se liší česká pobočka od těch ostatních? Má nějakou souvislost s aktivitami v Polsku?

Benteler má v ČR 7 závodů, 5 z nich se orientuje na výrobu dílců do automobilů, jeden je především distribučním místem pro trubky. Náš závod je výjimkou, my stavíme stroje na zakázku. V Polsku byl před několika týdny otevřen závod orientovaný na kompletaci modulů náprav osobních vozů.

Kde probíhá vývoj a modernizace postupů? Probíhá něco kromě samotné výroby i u nás?

U nás probíhá ucelený řetězec stavby strojů. Stroje a celé linky, které dodáváme našim zákazníkům, u nás koncipujeme, vyvíjíme, zkonstruujeme, smontujeme, naprogramujeme a otestujeme. Poté jsou přepraveny na místo určení, znovu sestaveny a zprovozněny. Nedílnou součástí dodávek je školení personálu zákazníka, provozní dokumentace, podpora náběhu výroby, servis.

Takto získané zkušenosti se snažíme využít při dalších zakázkách, vývojových projektech a při optimalizaci našich procesů.

Proč jste si zvolili právě Liberecko? A jaký máte jinak vztah k tomuto regionu?

Před založením naší společnosti již měl Benteler na Liberecku dobré zkušenosti z rozvoje jiného závodu, takže tenkrát to byla logická volba. Mezitím zde vyrostly ještě další 2 úspěšné závody, čímž se potvrdila správnost myšlenky regionální synergie. Bez kvalifikovaného personálu a solidní infrastruktury regionu by to však možné nebylo.

Navazujete na Liberecku i na tradici místního sklářského průmyslu?

Určitě, řada našich spolupracovníků tento obor vystudovala na liberecké univerzitě anebo již měla zkušenosti z podobných firem. Jen tradice je ale příliš málo, obor se velmi dynamicky vyvíjí, bez přímé vazby na globální trh bychom již neexistovali.

Jak hledáte lidi? V rámci regionu, nebo po těch nejlepších pátráte po celé republice?

Hledáme všude, všichni vědí, jaká je na pracovním trhu situace. Odborníků je málo, kdo chce pracovat, má řadu nabídek. My neslibujeme nic, co neumíme splnit. A hlavně dáváme příležitost k růstu, k individuálnímu růstu, tak aby práce přinášela vedle férové odměny i radost a sebevědomí.

Vyrábíte i komponenty pro automobily. Jsou určeny výhradně na export?

Ne, my stavíme stroje a linky, které u našich zákazníku tyto komponenty vyrábí. Přes 90 % našich strojů směřuje mimo Českou republiku, naše stroje pracují po celém světě, od Japonska přes Čínu, třeba Malajsii, samozřejmě Evropu, až po USA, Mexiko, Brazílii či Kolumbii.

O který váš produkt je největší zájem? Který je jakýmsi vaším "podpisem"?

Snažíme se, aby těchto produktů bylo více. Technicky jsme celosvětově na špici v oboru mytí plochého skla, dodáváme celé linky pro tváření dílců karoserií z vysokopevnostních ocelí za tepla vč. vynikajících pecí, stavíme robotizovaná svařovací pracoviště unikátního konceptu. Všechno, co dodáváme, jsme vyvinuli u nás. Jsou v tom roky úsilí, poctivé práce a také dobrých nápadů. Nejde najít jen jednoho favorita.

Překvapilo vás, že jste se stali opět vítězi žebříčku Štiky českého byznysu?

Samozřejmě, nečekali jsme to. První místo ve Štikách českého byznysu vnímáme jako veřejné ocenění práce celého našeho týmu a to nejen v čistě ekonomické rovině, ale i ve smyslu společenské odpovědnosti a férového byznysu.

Předpokládáte, že se vám bude dařit i v letošním roce?

Prognóza je slibná, ale zbývá ještě mnoho práce a málo času. Musíme to odpracovat.

Jaká je vaše nejvýraznější podnikatelská zkušenost z poslední doby?

V každém případě je to obtížná situace pracovním trhu. Akutně se projevuje, že chybí celá generace vzdělaných a zkušených techniků, kterou se nepodaří jednoduše nahradit. Vedle inovací snižujících náklady na materiál a práci proto hledáme cesty, jak stavět komplikované unikátní stroje s minimem kvalifikovaných odborníků.

Jaký máte názor na vývoj podnikatelského prostředí v ČR?

Soustředíme se na sebe a při spolupráci s ostatními sázíme na férovost a partnerství. Jsme na sebe nároční a očekáváme to od druhých. Toto konzistentně uplatňujeme 15 let a myslím si, že se tato metoda prosazuje. To je důležité, všechno ostatní je jen mix dobrých a špatných příhod.

Rozhovor vedla Agentura Helas

Reklama
Firmy
Související články
Implementace inovací napříč obory

Tradiční způsoby práce se mění zejména kvůli stále většímu zapojení moderních technologií a inovačních řešení. Mnoho odvětví se v současnosti nachází na prahu nové éry – dokazují to i nejnovější průzkumy. Podle těch se v Česku chystá v dalších letech investovat do digitalizace 53 % firem a do inovací až 65 %, nejvíce těch průmyslových. Slibují si od toho nejen jejich další růst a udržení kroku s dobou, ale také zvýšení efektivity a produktivity ve spojení se snížením nákladů. Budoucnost českých firem tedy spočívá v inovacích, níže uvádíme několik z nich z různých oblastí podnikání, které se nebály využít příležitosti a nabízí zajímavá řešení.

Pneumatiky pro tradiční Velkou cenu Británie v Silverstone

Tento závodní víkend zavede týmy F1 na jeden z nejstarších okruhů závodního kalendáře. Trať na bývalém letišti v Silverstone je s přestávkami jeho součástí již od roku 1950. Charakteristické jsou pro ni rychlé zatáčky, které kladou extrémní nároky na vozy i pneumatiky. Správnou volbou tu tak budou nejtvrdší tři směsi z nabídky Pirelli.

Související články
Nová pneumatika pro manipulátory

Pro teleskopické manipulátory a nakladače vyvinula společnost Continental pneumatiku CompactMaster AG, která obsahuje novou zvýšenou běhounovou vrstvou, tzv. Turtle Shield (Želví štít) a ocelový nárazník z točitých lan. 

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Postprocesing v aditivní výrobě

Německý výrobce plastových komponentů Oechsler, patřící svým objemem produkce na vrchol světové produkční pyramidy, aktuálně zastává další prvenství. Stal se jedním z největších světových výrobců 3D tištěných plastových dílů. Ve spolupráci s předními výrobci 3D tiskáren a dodavateli materiálů společnost Oechsler aktivně podporuje hromadnou výrobu aditivní dílů pro automobilový průmysl, domácí výrobky a sportovní zboží. 

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit