Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Ruce jako roboti

Ruce jako roboti


15.08.2019

Zakladatelka společnosti zaměřené na robotiku a asistenční technologie Samantha Payne přišla s unikátním řešením pro hendikepované. Místo protézy napodobující lidskou ruku vyvinula robotický model, který nemá za cíl co nejreálnější podobu končetiny, ale je naopak pýchou jeho nositelů.A tak vznikl prototyp, který dal rovněž vzniknout její vlastní společnosti, Open Bionics. Robotická ruka Hero Arm se osvobozuje od tradičních lékařských technik a pracuje s exkluzivními materiály. Základ Samanthina poselství však stále tkví v pomoci lidem, a tak je robotická protéza prodávána za velmi dostupnou cenu.

Hero Arm, ultra lehká bionická ruka, byla vyvíjena společně s uživateli a umožňuje uchopení několika způsoby. „Nechtěla jsem kopírovat ničí práci, chtěla jsem vytvořit něco úplně nového. S robotickou rukou vypadají její nositelé jako ze science fiction a okolní lidi to zajímá. Jejich odlišnost se stává superschopností,” popisuje jednu z největších výsad revolučního modelu.

Tilly Lockey, ambasadorka Open Bionics, je také zastánkyní jinakosti. ,,Ráda zkouším, co s bionickou rukou zvládnu. Věřím, že všichni na světě jsou odlišní a my bychom to měli přijmout a být na to pyšní, ne se skrývat nebo zkoušet zapadnout,” vyjádřila se Tilly, která Hero Arm využívá na obě ruce.Samantha Payne je žena, která inspiruje v mnoha směrech. Technologické vzdělání si doplnila až při vývoji prvního konceptu.

Samantha vyrostla v britské čtvrti Knowle West a už v 15 letech se začala zajímat o technologie. I přesto, že neměla žádný technologický trénink ani titul inženýrky, nastoupila později do společnosti Knowle West Media Center, kde ji nechali vést unikátní projekt.

„Když jsem se ptala lidí na ideální vlastnosti protézy, kdyby si mohli přát skutečně cokoliv, nikdo z nich neřekl, že chce reálnou podobu s lidskou rukou,” popsala Samantha Payne v kampani Driven od automobilky Toyota, která má za cíl ukazovat příběhy lidí, kteří pomáhají ostatním. Tvořila při tom na základě idejí, které se zprvu zdály nemožné. „Na technologiích zbožňuju tu moc vytvořit něco nového, co může ovlivnit úplně každého,” vysvětlila svůj hnací motor.Společnost Open Bionics má už podepsanou smlouvu s více než 600 klinikami v USA. „Samozřejmě mě ten rozsah i trochu děsí, ale to je v pořádku. Kdybych zůstala ve své komfortní zóně, nebyla bych tak ambiciózní při vytváření nového konceptu. Takové zařízení, jako je Hero Arm, tu ještě nikdy nebylo,” vysvětluje hrdě.

Zdroj: Tisková zpráva ShrtCut Studio

Zpracováno redakcí.
 Nomenklatura

Průmyslový design
Zajímavosti ve vědě a technice

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: