Témata
Reklama

Ruce jako roboti

Zakladatelka společnosti zaměřené na robotiku a asistenční technologie Samantha Payne přišla s unikátním řešením pro hendikepované. Místo protézy napodobující lidskou ruku vyvinula robotický model, který nemá za cíl co nejreálnější podobu končetiny, ale je naopak pýchou jeho nositelů.

Reklama
Reklama
Reklama
A tak vznikl prototyp, který dal rovněž vzniknout její vlastní společnosti, Open Bionics. Robotická ruka Hero Arm se osvobozuje od tradičních lékařských technik a pracuje s exkluzivními materiály. Základ Samanthina poselství však stále tkví v pomoci lidem, a tak je robotická protéza prodávána za velmi dostupnou cenu.


Hero Arm, ultra lehká bionická ruka, byla vyvíjena společně s uživateli a umožňuje uchopení několika způsoby. „Nechtěla jsem kopírovat ničí práci, chtěla jsem vytvořit něco úplně nového. S robotickou rukou vypadají její nositelé jako ze science fiction a okolní lidi to zajímá. Jejich odlišnost se stává superschopností,” popisuje jednu z největších výsad revolučního modelu.

Tilly Lockey, ambasadorka Open Bionics, je také zastánkyní jinakosti. ,,Ráda zkouším, co s bionickou rukou zvládnu. Věřím, že všichni na světě jsou odlišní a my bychom to měli přijmout a být na to pyšní, ne se skrývat nebo zkoušet zapadnout,” vyjádřila se Tilly, která Hero Arm využívá na obě ruce.

Samantha Payne je žena, která inspiruje v mnoha směrech. Technologické vzdělání si doplnila až při vývoji prvního konceptu.


Samantha vyrostla v britské čtvrti Knowle West a už v 15 letech se začala zajímat o technologie. I přesto, že neměla žádný technologický trénink ani titul inženýrky, nastoupila později do společnosti Knowle West Media Center, kde ji nechali vést unikátní projekt.

„Když jsem se ptala lidí na ideální vlastnosti protézy, kdyby si mohli přát skutečně cokoliv, nikdo z nich neřekl, že chce reálnou podobu s lidskou rukou,” popsala Samantha Payne v kampani Driven od automobilky Toyota, která má za cíl ukazovat příběhy lidí, kteří pomáhají ostatním. Tvořila při tom na základě idejí, které se zprvu zdály nemožné. „Na technologiích zbožňuju tu moc vytvořit něco nového, co může ovlivnit úplně každého,” vysvětlila svůj hnací motor.

Společnost Open Bionics má už podepsanou smlouvu s více než 600 klinikami v USA.

„Samozřejmě mě ten rozsah i trochu děsí, ale to je v pořádku. Kdybych zůstala ve své komfortní zóně, nebyla bych tak ambiciózní při vytváření nového konceptu. Takové zařízení, jako je Hero Arm, tu ještě nikdy nebylo,” vysvětluje hrdě.

Zdroj: Tisková zpráva ShrtCut Studio

Zpracováno redakcí.

Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Nenaleťte kyberzločincům o dovolené – bezpečnostních tipy

Stále více lidí nedává svůj počítač, tablet nebo mobilní telefon z ruky ani na dovolené. Kyberzločinci si ale volno neberou, i na cestách je proto potřeba dávat pozor na bezpečnost dat i elektronických zařízení. Pokud se vám dovolená nemá prodražit o ztráty způsobené nenechavci v kyberprostoru, ani si ji nechcete zkazit nepříjemnými události, buďte opatrní na své přístroje i data.

Chytré domácnosti pro úspory energií

Jedním z nejrychleji rostoucích trhů je trh s chytrými domácnostmi. Podle analýzy GlobalData se dokonce do roku 2025 hodnota chytrých domácností zdvojnásobí na 75 miliard dolarů oproti roku 2020. Kromě toho, že by se investice do chytrých technologií měla uživatelům vrátit v podobě 

Pneumatiky pro tradiční Velkou cenu Británie v Silverstone

Tento závodní víkend zavede týmy F1 na jeden z nejstarších okruhů závodního kalendáře. Trať na bývalém letišti v Silverstone je s přestávkami jeho součástí již od roku 1950. Charakteristické jsou pro ni rychlé zatáčky, které kladou extrémní nároky na vozy i pneumatiky. Správnou volbou tu tak budou nejtvrdší tři směsi z nabídky Pirelli.

Budoucnost stavebnictví: Odpadní termoplasty

Různé polymerní typy odpadů, pro které zatím není širší uplatnění. To je vedlejší produkt, vznikající při výrobě a zpracování plastů. Čeští výzkumníci se proto pustili do studia jejich klíčových vlastností, aby umožnili jejich následné zpracování. Výsledkem jejich práce je vytvoření uceleného přehledu možností využití odpadních termoplastů ve výrobě kompozitních materiálů pro stavebnictví. Z odpadu lze tedy nyní vyrábět různé stavební prvky z polymerbetonu nebo například odolné dlaždice.

Digitální dvojče stavby

Digitalizace a digitální transformace firem paří již delší dobu k aktuálním tématům. Ve stavebnictví zpravidla hovoříme o metodě BIM, která by měla být od roku 2022 využívána u všech nadlimitních veřejných zakázek. Využití takzvaného informačního modelování staveb však není devízou jen nových realizací, své opodstatnění má i u starších budov.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit