Odborně-vzdělávací a zpravodajský portál z oblasti strojírenství a navazujících oborů
Technické novinky >> Servopumpa Parker Hannifin pohání řízení vozu Aleše Lopraise

Servopumpa Parker Hannifin pohání řízení vozu Aleše Lopraise


31.01.2019

Zubové čerpadlo, neboli zubová pumpa (servopumpa), firmy Parker je nedílnou součástí závodního vozu Tatra Queen 69 REBORN stáje Instafores Loprais Team z Frenštátu pod Radhoštěm, závodníka Aleše Lopraise. Testem ohně si prošla při loňském pouštním závodě Dakar 2018 a také během Marocco Desert Challenge 2018, kterou Aleš Loprais se svým vozem vyhrál.

Zubové čerpadlo Parker PGP620/PGP515


Zubové čerpadlo se u nákladních vozů používá u posilovače řízení, kde pohání hydraulickou kapalinu do posilovače a vůz je pak velmi snadno ovladatelný. Pokud se porouchá, dojde ve většině případů k zablokování řízení. Vozidlo se stane neovladatelným, což může vést k vážné kolizi.

Po úspěších v minulém roce a dalších náročných testech vyrazil vůz Tatra Queen 69 REBORN i s celým týmem a řidičem Alešem Lopraisem, na cestu do Jižní Ameriky, kde se mu podařilo v silné konkurenci závodníků v nejslavnější rallye Dakar 2019 dojet na skvělém 5. místě.Extrémní podmínky vyžadují kvalitní součástky

Nejnáročnější pro Tatru a zubové čerpadlo byly v Jižní Americe teploty. Pokud je velké teplo, stává se, že se zubové čerpadlo zasekne nebo praskne a zablokuje tak řízení, což při kolosu, jakým Tatra je, může mít vážné následky. Právě s touto situací se několikrát v minulosti osobně setkal i Aleš Loprais, naštěstí bez vážných následků.Servopumpu firmy Parker PGP620/PGP515 si tým Instafores Lopreis vybral právě proto, že má na rozdíl od konkurence optimální nastavení rychlosti průtoku kapaliny, množství oleje a teploty a navíc je vybavena chlazením, takže zvládá i extrémní teploty. Její robustní konstrukce umožňuje použití i v těch nejnáročnějších podmínkách jako panují při závodech typu Dakar nebo Marocco Desert.

Zdroj: Tisková zpráva Parker Hannifin

Zpracováno redakcí.

 Nomenklatura

Čerpadla/ armatury/ doprava tekutin
Hydraulika/ hydraulické prvky
Automobilový průmysl

Komentáře

Nebyly nalezeny žádné příspěvky

Sledujte nás na sociálních sítích: