Témata
Reklama

Univerzita ve Washingtonu vyvinula metodu, která umožňuje objektům vytištěným na 3D tiskárně bezdrátově přenášet data. Pro přenos nepotřebují zásobování energií z baterie nebo z jiného elektronického zařízení. Tak je například možné vytisknout tzv.inteligentní nádobu na tekuté prací prostředky, jež sama změří množství kapaliny, které v ní zůstalo a automaticky objednává doplnění.

Reklama
Reklama
Reklama
Například jedním z produktů představených novinářům byl anemometr. Tento měřič rychlosti větru je spojen s ozubeným kolečkem, jež je v kontaktu s anténou. Čím silnější je rychlost větru, tím rychleji se kolo otáčí a čím silnější je generovaný signál vysílán anténou, takže může být dekódován pomocí přijímače WiFi.

Vytištěné drobné předměty, jako jsou například pružiny, šrouby, ale i ozubená kolečka, mohou přijímat a pohlcovat stávající signály WLAN. Následně jsou upravené signály předány dál.

Navíc výzkumníci vyvinuli techniku, která do objektů vytištěných na 3D tiskárnách integruje feromagnetické součásti. A na nich jsou uloženy informace například o například o tom, jak by měl být stroj používán, jinými slovy – návod k obsluze. Tyto informace lze poté číst pomocí displeje smartphonu.

Zdá se, že tato novinka má v sobě velký potenciál a v budoucnu bude jistě využívána v nejrůznějších aplikacích.


-ks-

Zdroj: tiskové informace

Reklama
Firmy
Související články
Auto jako digitální platforma

Každý druhý vůz na evropských silnicích by v polovině příštího desetiletí mohl být autonomní. Studie společnosti Ericsson se zabývá tím, co všechno by takový systém zahrnoval, včetně infrastruktury podél silnic založené na konceptu IoT a neustálé vzájemné komunikace nejen mezi auty samotnými, ale s celým dopravním ekosystémem.

Drony pro humanitární operace

Skupina MRS (Multi-Robot Systems) působící v rámci katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT v uplynulých týdnech na poušti ve Spojených arabských emirátech testovala let roje dronů. Pro realizaci skupinového letu se vědci inspirovali hejnem ptáků či plovoucích ryb. Drony by pak mohly být zapojeny do humanitárních operací vyhledávání a záchrany osob.  

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit