Témata
Reklama

Spolupráci firem a škol brzdí řada překážek

Zlepšení spolupráce zaměstnavatelů se školami je jednou z cest, jak řešit problém nedostatku technicky vzdělaných pracovníků v České republice. To je hlavní závěr diskusního setkání v Muzeu Škoda Auto v Mladé Boleslavi, které v rámci kampaně Rok průmyslu a technického vzdělávání uspořádal Svaz průmyslu a dopravy ČR (SP ČR) spolu s vydavatelstvím Economia pod názvem „Spolupráce ve vzdělávání: To je, oč tu běží“.

Podle zjištění SP ČR mezi firmami je jejich současná spolupráce s vysokými technickými školami na poměrně vysoké úrovni, částečně to platí o středních odborných školách a učilištích. Nedostatečná je ovšem úroveň spolupráce na základním stupni vzdělávání.

Reklama
Reklama
Reklama
SP ČR při diskusi zastupoval jeho viceprezident Bohdan Wojnar, který poukázal na to, že velké průmyslové firmy využívají tradice a zkušeností spolupráce se školami, problémy mohou mít střední a malé firmy.

„V průmyslu chybí nejméně 100 tisíc technicky vzdělaných pracovníků. Zároveň v odvětvích jako je strojírenství či automobilový průmysl odejde do roku 2020 kolem 60 tisíc technicky vzdělaných pracovníků do důchodu,“ uvedl Bohdan Wojnar, který byl hlavním hostitelem odborného diskusního setkání, jehož se zúčastnilo 120 zástupců firem, škol, svazů a asociací a institucí.

Bariery omezující spolupráci škol a firem

Diskusní setkání se především zaměřilo na bariéry, které omezují spolupráci na všech stupních vzdělávání. Jednou z nich je skutečnost, že firmy nevyužívají dostatečně daňové úlevy, které jsou platné od ledna 2014. Podle zjištění SP ČR zhruba třetina firem z průmyslu a dopravy neví vůbec o možnosti využívání daňových odpočtů na vzdělávání, které zahrnují například zrychlené odpisy pro investice, odpočet na hodinu a žáka na praxi, zvýšené limity na firemní stipendia. Mimo jiné, měsíční výše stipendia, které mohou firmy studentům nabídnout, se nově zvedla z 2 000 korun na 5 000 korun u středoškoláků a z 5 000 korun na 10 000 korun u vysokoškoláků. V jaké míře firmy tyto daňové úlevy využívají, bude Ministerstvo financí ČR vyhodnocovat teprve v červenci a srpnu. Jarmila Rázková, ředitelka odboru daní MF ČR, naznačila, že firmy daňové odpočty zatím masivně nevyužívají.

Žákova smlouva s firmou

Jeden z problémů, na který účastníci panelu poukázali, je stále ještě nehotová vzorová smlouva mezi firmou a žákem. Mnohé společnosti mají sice vlastní smlouvy s žáky a studenty, jednotný vzor zastřešený státem však nadále chybí, byť se již delší dobu připravuje. Jak odhalila diskuse, příprava vzorové smlouvy není jednoduchá záležitost a vložilo se do ní dokonce Ministerstvo spravedlnosti ČR. Ukazuje se totiž, že smlouvu s nezletilým musí podepsat rodiče a taková smlouva nezaručuje firmě například návratnost stipendia. „Ministerstvo spravedlnosti nás upozornilo, že za nezletilého žáka by smlouvu musel podepsat zákonný zástupce. Ale o tom, aby rodič mohl podepsat smlouvu, že v podstatě žáka dopředu zadlužuje, by musel rozhodnout soud. To je v tuto chvíli samozřejmě absurdní,“ řekl náměstek Fidrmuc.

Ministerstvo proto připravuje variantu, kdy žák, učeň či student mladší 18 let smlouvu s firmou sice bude moci podepsat, firma ale přijde o garanci vrácení stipendia. Bude tedy riskovat, že učně za své peníze vychová pro někoho jiného. Zástupci firem vnímají i tuto kompromisní variantu za lepší než dosavadní stav. „I za takových podmínek by naše společnost smlouvu se studenty uzavírala,“ uvedl k tomu Jakub Beneš ze sléváren Beneš a Lát.

Chybí učitelé odborných předmětů

Z jednání vyplynul i další závěr, jímž je obava z nedostatku učitelů pro odborné vzdělávání, což má spojitost z jejich nízkým platovým ohodnocením. „Finanční problém je napříč celým vzdělávacím systémem. Průměrné platy ve školství se pohybují na úrovni 20 tisíc korun hrubého. Přitom v regionálním školství jsou dvě třetiny učitelů ve věku nad 50 let. Nejvíce přitom chybí učitelů fyziky,“ uvedl náměstek Fidrmuc. Diskuse také potvrdila, že odborné předměty se neobejdou bez užší vazby na praxi a učitelé odborných předmětů bez vazby na výrobní firmy.

O spolupráci firem a škol hovořil také hlavní manažer projektu Pospolu Petr Naske. Několikaletý projekt spolupráce 40 škol a 110 firem přinesl řadu doporučení. Informace jsou uvedeny na webové adrese www.nuv.cz/pospolu

Další odborné diskusní setkání proběhne 29. září v Plzni pod názvem „Technické školství je in a cool“ se zaměřením na motivaci dětí a teenagerů a jejich rodičů.

-eb-

Zdroj: tisková zpráva

Redakčně upraveno

Reklama
Firmy
Reklama
Reklama
Reklama
Související články
Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum

Začátkem července uspořádala KEPCO International Nuclear Graduate School (dále KINGS) v Soulu historicky první ročník Korea-V4 Nuclear Universities Chancellors Forum. Na fórum pořádané společností KINGS byli pozváni rektoři devíti jaderných univerzit ze všech zemí Visegrádské čtyřky, kteří společně diskutovali o navázání hlubší spolupráce v oblasti dlouhodobého školení personálu jaderných elektráren a podpoře vývozu korejských jaderných technologií.

Roboty na farmě – chytrý monitoring rostlin

Robotizace a umělá inteligence proniká už i do českého zemědělství. Čeští agronomové, IT specialisté a vědci spolupracují na vývoji robotického monitorovacího systému, který je schopen automaticky odhalovat škůdce na rostlinách ve skleníku, předpovídat kvalitu sklizně a zjišťovat případné nedostatky v pracovních harmonogramech pěstitele.

Frézování o mistra ČR

Kdysi dávno jsem poprvé viděla nástup národních týmů do velké soutěže WorldSkills a absolutně mi to vyrazilo dech. Nechápala jsem a v úžasu hleděla, že ty ovace a gejzír nekontrolovaných emocí patří skutečně mladým lidem, kteří reprezentují svoji zemi a ukazují zručnost, a přitom tohle není žádné profesionální sportovní utkání, ale přehlídka odborných dovedností a řemesel! 

Kyberbezpečnost a vzdělávání zaměstnanců

Z průzkumu, který v České republice pro společnost Kaspersky provedla agentura Ipsos, vyplývá, že jen velmi malé procento českých firem vzdělává své zaměstnance v oblasti kybernetické bezpečnosti. Průzkum se zaměřil na zaměstnance středně velkých firem (se 100 až 499 pracovníky) a v dubnu 2021 se ho zúčastnilo 515 respondentů.

Vědci a firmy z ČR společně zkoumají vesmír

Čeští vědci a technici se významnou měrou podílejí na vědecké misi Plato, kterou připravuje Evropská vesmírná agentura (ESA). Přípravy probíhají už od roku 2014, vesmírná sonda Plato má být vypuštěna v roce 2026. Jejím úkolem je objevovat a zkoumat planety podobné Zemi v prostoru mimo Sluneční soustavu, tzv. exoplanety.

Absolventi bez praxe – firmy musejí posílit spolupráci se školami

Firmy se již mnoho let potýkají s tím, že ze škol vycházejí absolventi bez potřebných praktických dovedností zejména v technických oborech. Distanční výuka tento problém nyní ještě prohloubila. Více než kdy jindy je nyní důležitá spolupráce firem se školami, která může situaci pomoci změnit.

Online univerzita digitálního řemesla

Komplexní vzdělávací platforma v oblasti digitálního řemesla FabLab University učí pedagogy a studenty, jak využívat a ovládat moderní výrobní technologie. Prezenční kurzy a workshopy jsou určeny pro učitelé středních a základních škol. Pro studenty je k dispozici web plný lekcí, tutoriálů a doplňkových materiálů. Webová stránka fablabuniversity.cz nyní nahrazuje dočasně zavřené laboratoře.

Reklama
Předplatné MM

Dostáváte vydání MM Průmyslového spektra občasně zdarma na základě vaší registrace? Nejste ještě členem naší velké strojařské rodiny? Změňte to a staňte se naším stálým čtenářem. 

Proč jsme nejlepší?

  • Autoři článků jsou špičkoví praktici a akademici 
  • Vysoký podíl redakčního obsahu
  • Úzká provázanost printového a on-line obsahu ve špičkové platformě

a mnoho dalších benefitů.

... již 25 let zkušeností s odbornou novinařinou

      Předplatit